I pored delimične dozvole prometa srpske robe, na Merdaru i dalje kilometarske kolone kamiona

Kamioni na Merdaru
Izvor: Kosovo Online

Na prelazu Merdare, zbog detaljne kontrole koja je usledila nakon što je kosovska vlada odlučila da delimično dopusti promet srpske robe, već šest meseci formiraju se kilometarske kontrole. Ekipa portala Kosovo onlajn razgovarala je sa vozačima kamiona koji čekaju i po nekoliko dana za ulazak na Kosovo.

Kosovska vlada je 7. oktobra prošle godine odlučila da, nakon nešto više od godinu dana zabrane, dozvoli promet srpske robe, ali samo preko Merdara i uz detaljnu kontrolu, što otežava uvoz usled svakodnevnih gužvi koje se stvaraju na terminalu.

To utiče i na količinu proizvoda koji iz Srbije pristižu na Kosovo.

Miroslav Simić prevozi blokove iz centralne Srbije. Ističe da odluka Prištine da dozovili uvoz samo preko Merdara i to uz detaljnu kontrolu koja ponekad traje i danima jako otežava posao.

„Oko 24 sata čekamo, do sada. Mnogo otežava, mnogo manje posla možemo da odradimo. Ranije smo za nedelju dana odrađivali po tri ture, sada jednu, nekad dve, ali teško“, rekao je Simić.

Na pitanje da li se nada da će promet robe biti dozvoljen i na ostalim prelazima, Simić odgovara da nada ne pomaže mnogo, ali da ipak postoji.

„Zato sedimo ovde, ali ništa se ne dešava“, dodao je on.

Iljmi Osmani tvrdi da je glavni krivac za ovakvo stanje Vlada u Prištini, optužujući kosovskog premijera Aljbina Kurtija da je ekstremista.

„To je problem koji je napravila Vlade Kosova, niko drugi. Utiče veoma na posao, jako je teško, do 24 sata se čeka, pa onda ne mogu da se završe papiri na temrinalu, jer je to jedini terminal koji radi i to je to“, rekao je Osmani.

On nije siguran da će promet robe biti dozvoljen i na drugim prelazima.

„Ne nadamo se, on (Aljbin Kurti) je ekstremista, nije vladar kakav treba da bude, demokrata, nego ekstremista“, dodaje.

Slobodan Petrović koji takođe prevozi blokove ističe da mu je dosadilo svakodnevno čekanje i da razmišlja da promeni posao.

„Mnogo utiče na posao, nemamo snage više da se borimo, još malo i ovo je kraj, batalićemo ovo i radićemo nešto drugo. Čekamo najmanje 24 sata, pa naviše, kako koji dan. Ovako dva puta nedeljno, a možda i više, kako koja nedelja“, ističe on.

I Skender Keljemendi, koji vozi kamion iz Beograda sa „Polimark“ proizvodima, priznaje da je posao dosta otežan i da bi mnogo lakše bilo kada bi roba mogla da se uvozi preko svih prelaza.

„Tako je bilo pre i mnogo je bilo lakše, tri puta nedeljno mogli smo da vozimo robu, sada jednom. U nedelju smo krenuli, večeras možda nećemo moči da uđemo, dva-tri dana čekamo na carini. Loše utiče na posao, ali gde ćemo“, ističe on.

Još jedan vozač kamona nije veliki optimista da će se situacija popraviti.

„Nadamo se, ali mislim da neće skoro da bude. Mnogo utiče na posao, baš puno“, navodi on.