Šljuka: Međunarodna zajednica paket mera vidi kao jednostranu odluku Srbije
Saradnik NVO "Nova društvena inicijativa" Aleksandar Šljuka rekao je da međunarodna zajednica odluku Vlade Srbije da usvoji paket mera za Kosovo, vidi kao jednostranu odluku koja će produbiti krizu u dijalogu.
"Tu imamo dva različita viđenja, jedno je viđenje srpske strane, drugo je viđenje prištinske strane i međunarodnih aktera. Srpska strana iako je defakto prihvatila kosovsku vlast na terenu, nije je prihvatila dejure. Ona i dalje tvrdi da polaže pravo na teritoriju Kosovo, i da ima jurisdikciju. Stoga, iz perspektive Srbije, naravno da je sve u redu sa zakonima, da Srbija ne krši sporazume. Međutim, kada je u pitanju Priština i međunarodna zajednica, to će za njih predstavljati kršenje sporazuma", rekao je Šljuka.
Kako je naveo, Nemačka, SAD i Brisel nisu naveli koji su to sporazumi prekršeni, ali da se može pretpostaviti da je reč o Predlogu zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova.
"Oni nisu naveli koji sporazumi su tačno prekršeni, međutim mi u kontekstu Zakona o pravosudnim organima, možemo reći da je tu reč o Briselskom sporazumu, sporazuma koji se tiču integracije pravosuđa, jer mi znamo da se Srbija defakto saglasila sa integracijom pravosuđa. Ako obratimo pažnju na to, možemo reći da je takva jedna opaska ili poruka na mestu", dodao je Šljuka.
Po pitanju socijalne pomoći Srbima na Kosovu, Šljuka ističe da ne postoji nikakav sporazum o tome koji bi mogao biti prekršen.
"Ako posmatramo Predlog zakona o Kosovu kao teritoriji od posebne socijalne zaštite, tu je situacija malo drugačija. Nikada nismo imali određeni sporazum o tome, znamo da određene institucije koje su pomenute u tom predlogu zakona i dalje funkcionišu na Kosovu, i da je međunarodna zajednica protiv toga da se one ukidaju jednostrano, znamo da to treba da se uradi kada se formira ZSO", istakao je naš sagovornik.
Prema njegovim rečim, međunarodni akteri nisu za jednostrano ukidanje srpskih institucija na Kosovu, ali ne podržavaju ni njihovo jačanje.
"To možemo posmatrati u duhu dijaloga, gde imamo set zakona viđen kao unilateralan potez Beograda koji produbljuje krizu u dijalogu. Dijalog postoji u formalnom smislu, i međunarodna zajednica smatra da će ovi potezi dodatno doprineti tome da nemamo suštinski dijalog, da će normalizacija odnosa biti sve dalja i dalja i zato apeluju da se ovakvi potezi ne prave", zaključio je Šljuka.
0 komentara