Sorensen: Normalizacija zahteva strpljenje i izgradnju poverenja

Peter Sorensen
Izvor: Kosovo Online

Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Peter Sorensen ocenio je da je sastanak ministara spoljnih poslova iz regiona i EU u Belfastu bio izuzetan i naglasio da normalizacija odnosa zahteva strpljenje i izgradnju poverenja.

Sorensen je izrazio zahvalnost Ujedinjenom Kraljevstvu na, kako je naveo, izuzetnom sastanku ministara u okviru Berlinskog procesa, održanom danas u Belfastu.

„Govoreći o važnosti pomirenja, slušali smo glasove i iskustva iz Severne Irske i o tome kako normalizacija zahteva strpljenje, istrajnost i izgradnju poverenja“, naveo je Sorensen na društvenoj mreži „X“.

U zamku Hilsboro kod Belfasta danas je održan sastanak ministara spoljnih poslova učesnica Berlinskog procesa, u organizaciji Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, posvećen promociji mira, stabilnosti i saradnje na Zapadnom Balkanu.  

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio, nakon sastanka, da je Srbija poslala snažnu poruku da je spremna za Evropsku uniju, ali na ravnopravnim osnovama, te istakao da je dobro što se i od nekih od najviših zvaničnika država članica EU čula ponovljena posvećenost proširenju Unije.