Srbija predsedava CEI

Srbija je od danas zvanično preuzela predsedavanje Centralno-evropske inicijative, koju čini 17 članica, a koja ima za cilj regionalnu saradnju za evropske integracije.
CEI nastala je 1989. godine iz „saradnje četiri zemlje" - Italije, Austrije, tadašnje SFRJ i Mađarske.
Danas Inicijativa ima 17 članica - Albanija, Belorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Italija, Mađarska, Severna Makedonija, Moldavija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Ukrajina i Crna Gora.
Devet zemalja su članice EU a preostalih osam su zemlje Zapadnog Balkana i takozvanog Evropskog susedstva.
Jedan od glavnih prioriteta CEI je saradnja sa Evropskom unijom, sa ciljem jačanja procesa evropskih integracija celog regiona. Aktivnosti SEI uglavnom su usmerene na realizaciju konkretnih projekata saradnje u regionu.
Oni se sprovode na osnovu Akcionog plana CEI na period od dve godine, a fokalne tačke CEI imaju ključnu ulogu pri odabiru projekata visokog kvaliteta.
Srbija je već jednom predsedavala CEI 2011. godine, kada je ova regionalna inicijativa stekla je status posmatrača u Generalnoj skupštini UN, čime je značajno unapredila svoj ukupni prestiž i ulogu faktora integrisanja i stabilizacije u regionu i šire.
Rezolucije o saradnji CEI sa UN se usvajaju na svake dve godine, u skladu sa uobičajenim tempom dvogodišnjih sastanaka UN i regionalnih organizacija koje imaju status posmatrača u GS UN.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić, na Godišnjem sastanku ministara spoljnih poslova CEI u Tirani krajem novembra, istakao je da predsedavanje Srbije toj Inicijativi, značajno utiče na teme o kojima će se diskutovati u regionalnim okvirima.
„Centralno-evropska inicijativa je važna međunarodna organizacija koja podstiče regionalnu saradnju u ekonomiji, politici, kulturi i omladinskoj razmeni. Mi, kao Srbija, smatramo da je naš vitalni nacionalni interes da podstičemo ekonomsku saradnju i da je kičma naše spoljne politike stvaranje bezbednog i prijateljskog ambijenta za razvoj i rast naše ekonomije, za infrastrukturno povezivanje i za rešavanje otvorenih pitanja iz prošlosti”, rekao je Đurić.
Predsedavanje toj Inicijativi, ocenio je šef srpske diplomatije, stvara Srbiji poziciju da daje tempo regionalnoj saradnji i značajno utiče na teme o kojima će se diskutovati u regionalnim okvirima i postignuće je naše diplomatije.
„Istovremeno, sa našim partnerima u okruženju definisaćemo prioritete ovog predsedavanja na način koji će nas učiniti zaista pravim predstavnikom ideje da zemlje u regionu treba da se drže zajedno u teškim vremenima”, naglasio je on.
0 komentara