Šta je Eskobar rekao Ðukanoviću? Ozbiljno neslaganje oko problema korupcije
Šta je specijalni izaslanik američkog predsednika Gabrijel Eskobar rekao Milu Ðukanoviću nejasno je nakon što je iz kabineta crnogorskog predsednika saopšteno da tvrdnje Ambasade SAD ne održavaju suštinu veoma otvorenog i sadržajnog razgovora koji je trajao duže od jednog sata, prenosi Tanjug.
Šef Kabineta crnogorskog predsednika Miodrag Radović saopštio je, naime, da se desetak minuta razgovora Ðukanovića sa Eskobarom odnosilo na Crnu Goru.
"Pomenuto je obostrano i pitanje korupcije, ali bez zabrinutosti i ne u nekom dramatičnom tonu, kako bi se moglo zaključiti na osnovu tvita američke Ambasade, već u običajenom kontekstu, kao jednom od preduslova za brži napredak Crne Gore na putu evropske integracije", rekao je Radović za podgorički Gradski portal.
Američka Ambasada je nakon sastanka Eskobara i Ðukanovića na Tviteru saopštila juče da je Eskobar tokom sastanka "naglasio zabrinutost SAD-a zbog ukorenjene korupcije u zemlji i podstakao Crnu Goru da nastavi da igra konstruktivnu ulogu u rešavanju regionalnih izazova".
Eskobar je nakon trodnevne posete Sarajevu i Banjaluci doputovao juče u Crnu Goru i prvo se sastao sa predsednikom Ðukanovićem.
Iz predsednikovog kabineta je prethodno saopšteno da izjava za medija nakon susreta dvojice zvaničnika neće biti, ali da će biti objavljeno saopštenje.
Zajedničko saopštenje je izostalo, a na Tviteru se najpre oglasila Ambasada SAD, a potom i šef Ðukanovićevog kabineta koji tvrdi da "tvit Ambasade SAD ne odgovara suštini razgovora".
"Na sastanku sa predsednikom Crne Gore, tokom prve posete Crnoj Gori kao specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan, Gabrijel Eskobar je naglasio zabrinutost Sjedinjenih Američkih Država zbog ukorenjene korupcije u zemlji i podstakao Crnu Goru da nastavi da igra konstruktivnu ulogu u rešavanju regionalnih izazova", oglasila se najpre na Tviteru Ambasada.
U međuvremenu, iz kabineta Ðukanovića navodi se da je predsednik zahvalio na posvećenosti Eskobara Crnoj Gori i regionu, i izrazio nadu da će njegovo dobro poznavanje prilika na Zapadnom Balkanu biti benefit za razvoj odnosa sa SAD i ekonomski i demokratski razvoj država regiona.
Izvršni direktor Medijske asocijacije Jugoistočne Evrope Vuk Maraš ocenio je da je reagovanje Ðukanovićevog Kabineta na objavu Ambasade SAD jedna vrsta "diplomatskog skandala".
Korupcija, ističe Maraš, jeste najveći problem crnogorskog društva, a Eskobar je na pravoj adresi istakao to pitanje, kazao je Maraš je u Jutarnjem programu TVCG.
Maraš kaže kako je obaveza Crne Gore da se ne raspravlja sa Ambasadom SAD oko toga kako je neko neki stav interpretirao, jer su te poruke, kako ističe, veoma jasne.
Zbog toga, navodi Maraš, reakcija Ðukanovićevog Kabineta, jeste neuobičajena.
"Ja bih je čak doveo i do nivoa jednog diplomatskog skandala", rekao je Maraš i dodao da je poseta Eskobara jedan od najvažnijih spoljnopolitičkim momenata u Crnoj Gori, posebno u vreme aktuelne političke krize.
"Ono što mi je drago jeste to da smo od gospodina Eskobara čuli suštinu. Korupcija zaista jeste najveći problem u Crnoj Gori. Oni su tu poruku veoma dobro artikulisali, iako smo kasnije iz Ðukanovićevog Kabineta imali, maltene, jedan diplomatski skandal", kaže Maraš i ističe da su SAD veoma dobro svesne problema u kojem se Crna Gora nalazi, pa su zbog toga i, kako dodaje, namerno artikulisali korupciju kao jedan od ključnih problema.
Misli i da je Eskobar na pravoj adresi istakao i adresirao taj problem.
"Jer je gospodin Ðukanović de fakto i dalje osoba koja kontroliše pravosuđe, te se stvari nisu promenile. Na čelnim pozicijama u provosuđu su ljudi koji su došli za vreme vladavine partije gospodina Ðukanovića. Nažalost DPS nije uradio mnogo da se te institucije oslobode od političkog uticaja", poručio je Maraš.
S druge strane, Nebojša Medojević, lider Pokreta za promjene, članice Demokratskog fronta, tvrdi da je Eskobar tražio od Ðukanovića da se povuče i podrži manjinsku vladu na čelu sa predsednikom URA Dritanom Abazovićem.
"Ðukanović je doveo Crnu Goru u status kolonije i sada plaća cenu sopstvene izdaje", kazao je Medojević.
U suprotnom, smatra lider PzP-a, Ðukanović će biti suočen sa optužbama za šverc kokaina i cigareta.
"Ðukanović se suočio sa surovom politikom SAD-a koja se brutalno obračunava sa korumpiranim liderima koji su im služili. Jednom postaju neželjeni teret iz prošlosti", zaključio je Medojević, preneo je podgorički Dan.
0 komentara