Stojanović: Jedina korist je što je sednica SB otvorena, stavlja u fokus dramatičan problem Srba na Kosovu

Miroslav Stojanović
Izvor: Kosovo Online

Spoljnopolitički komentator Miroslav Stojanović ocenio je za Kosovo onlajn da je najveća korist od sednice Saveta bezbednosti što je otvorena za javnost, jer stavlja u fokus međunarodne javnosti dramatičan problem sa kojim se Srbi na Kosovu suočavaju.

On je naglasio da ga nije iznenadilo to što je sednica zakazana, jer je to neka vrsta formalnosti. 

"Kad jedna zemlja zatraži sednicu, trebaju neki jaki argumenti da se to ne stavi na dnevni red. U ovom času, naravno, predsedavajuća je jedna zemlja koja nama na neki način ipak može biti naklonjena. Dolazi iz sveta koji je bio veoma saradljiv, pogotovo u vreme Nesvrstanih, i dobro je što ta zemlja sad predsedava Savetom bezbednosti", smatra Stojanović. 

Prema njegovim rečima, najveća korist je to što je sednica otvorena za javnost jer je bio veliki pritisak da to bude zatvorena sednica.

"Odluka je očigledno pala u poslednjem trenutku zahvaljujući angažmanu predsedavajućeg da to bude otvoreno za javnost. To je jedina korist te sednice. Zato što ona ništa ne rešava. Ali stavlja na dnevni red međunarodne zajednice jedan zaista dramatičan problem Srba na Kosovu. Oni neće doneti nikakvu odluku zato što sasvim sigurno nikakva rezolucija koja bi bila o bilo čemu, ne samo obavezujuća nego izričitija, neće biti doneta jer će Amerikanci to stopirati. Vi znate da je to takav sistem da veto pet članica SB uvek može da to učini i retke su to situacije kad se u političkim nagodbama postigne jedinstvenost. Ali po meni, važan je i jedini značaj to što će biti otvorena sednica i što će veoma dramatičan problem Srba na Kosovu u ovom času biti na dnevnom redu međunarodne javnosti. Medijski i politički. Ne očekujem nikakve zaključke koji će biti upozoravajući u mnogo čemu prema Prištni i pogotovo ne neki zajednički stav", istakao je Stojanović. 

Naš sagovornik prokomentarisao je i mogućnost da se ovom sednicom pravi korak ka vraćanju dijaloga pod okrilje Ujedinjenih nacija. 

"Mislim da je ta inicijativa zakasnela, veoma je komplikovano i teško to sad učiniti. Propuštene su prilike koje su postojale. Samo izvlačenje tog pitanja i problema iz UN i predavanje EU po meni je verovatno izazvalo dosta posledica koje sada trpimo. U okviru UN naš manevarski prostor bio je veći. Jutros je i ambasador Kine bio u tome veoma izričit. Prema tome, te dve države koje i dalje imaju moć u SB i veto, mogle su da nam doprinesu da u tom manevarskom prostoru stvari rešavamo na neki način učinkovitije u našu korist. U EU je to komplikovanije, ima 27 zemalja i različitih interesa. Pogotovo što je veliki broj najmoćnijih zemalja u toj zajednici isto kao što je to Amerika učinila rekao da Kosovo mora biti suverena i nezavisna država", zaključio je Stojanović.