Eksperti: Poskupljenje struje može dovesti do zatvaranja preduzeća i povećanja cena proizvoda

Dalekovodi, struja.jpg
Izvor: Klan Kosova

Ekonomski stručnjaci ocenjuju da će poskupljenje električne energije za 15 odsto koje je najavljeno od 1. aprila izazvati lančano povećanje cena drugih proizvoda na Kosovu, kao i zatvaranje preduzeća, što bi dovelo do toga da određeni broj radnika ostane bez posla, prenosi Front onlajn.

Predsednik Privredne komore Kosova Ljuljzim Rafuna rekao je da poskupljenje struje ima direktan uticaj na građane, jer utiče na račune domaćinstava i malih preduzetnika.

„Ovo povećanje nesumnjivo ima efekat jer utiče na proizvodnju ili pružanje usluga kada su u pitanju mali biznisi, dok osiromašuje građane i smanjuje njihov životni standard jer će oni plaćati 15 odsto više za struju. Srednji i veliki biznisi, oni koji imaju više od 50 zaposlenih i promet veći od 10 miliona evra, biće primorani da pređu na slobodno tržište od 1. juna, a kod njih povećanje neće biti 15 odsto, već može da dostigne čak 100 odsto. Tako da ćemo imati inflaciju jer će doći do povećanja cena naših proizvoda, a naši proizvodi neće moći da konkurišu uvoznim proizvodima“, ukazao je Rafuna.

Predsednik Nezavisnog sindikata privatnog sektora Kosova Jusuf Azemi slaže se da će povećanje cene struje imati direktne posledice na cene proizvoda, uključujući više od 80 odsto prehrambenih proizvoda, koji su pod uticajem visokih troškova energije.

„Normalno je da, pored povećanja cene struje, dođe i do poskupljenja proizvoda. Mi već dugo imamo omču oko vrata, jer još uvek postoje radnici koji zarađuju 234 evra. Ako dođe do velikih troškova za struju, to će biti neodrživo. Mi na neki način ležimo na uglju, sirovine za proizvodnju su na Kosovu, pa je ovaj vid poskupljenja potpuno besmislen“, zaključio je Azemi.

Predsednik Poslovnog udruženja Kosova Besart Drešaj ukazao je da bi poskupljenje struje u trenutnoj ekonomskoj situaciji imalo izuzetno negativan uticaj.

„Odluka bi dodatno pogoršala već teško stanje privatnog sektora, povećala operativne troškove i otežala opstanak mnogih preduzeća. Povećanje cene struje imalo bi višestruke negativne posledice, direktno bi uticalo na povećanje troškova preduzeća, smanjilo konkurentnost domaćih firmi na regionalnom i širem tržištu, usporilo razvoj preduzetništva i novih investicija, povećalo rizik od gašenja preduzeća i gubitka radnih mesta“, naglasio je Drešaj.

Drešaj je ukazao da je Poslovno udruženje Kosova zatražilo od vladinih institucija i od Regulatorne kancelarije za električnu enegiju da ne odobre zahtev za povećanje cene struje jer bi, zaključuje, takva odluka bila štetna za ekonomiju.