Surlić: Gašenje škola i bolnica u srpskom sistemu dovelo bi do masovnog egzodusa Srba

Stefan Surlić
Izvor: Kosovo Online

Docent Fakulteta političkih nauka Stefan Surlić kaže da glavni most na Ibru već odavno predstavlja simbol nepokorenog severa na kom kosovske vlasti žele da potvrde suverenitet nad celom teritorijom Kosova i da su sve akcije kosovskih vlasti koje su usledile posle najave otvaranja mosta, koji je i dalje zatvoren, proizvod kompenzacije, kako bi mogle da se predstave u javnosti kao gušenje svih institucija države Srbije na severu Kosova.

"Mislim da se na ovom neće zaustaviti i da će na udaru biti Univerzitet koji se u nekoliko navrata označavao kao nelegalna institucija iako je čak i po Ahtisarijevom planu predviđeno da on postoji. Na udaru mogu biti i zdravstvo i obrazovanje, ali mislim da bi za Kurtija bio prerizičan korak da gasi osnovne i srednje škole i bolnice jer bi to zaista dovelo do masovnog egzodusa ljudi. Ako govorimo o tome zbog čega Srbi i dalje žive na Kosovu to je onda zbog zdravstva i obrazovanja koji su i dalje po srpskom sistemu. Pretpostavljam da međunarodni akteri, iako imaju jednu blagu politiku prema vladi Aljbina Kurtija, ipak znaju da je to crvena linija koja ne sme da se prođe i da će u drugačijem tonu razgovarati sa njim kada je o ovome reč", kaže Surlić.

On kaže i da je glavni most naIbru živi spomenik Srbima koji više nisu deo urbanih celina gradova kao što su Priština, Prizren, Peć, Uroševac... 

"Dobro se zna da je taj most simbol odbrane jedine urbane celine. Severna Kosovska Mitrovica je administrativni, politički institucionalni centar za sve Srbe koji žive na Kosovu i ovo je zaista jedna namera da se obeleži teritorija, da se ukine i taj jedan preostali urbani centar jer za ovih 25 godina nijedna albanska vlada u Prištini nije pokazala ni trunku inicijative da ima Srbe u gradovima, da ih ima kao društveni, politički, relevantan element", ističe Surlić.