UNS i DNKiM: Kosovski zvaničnici i institucije da prestanu sa diskriminacijom medija na srpskom jeziku

UNS
Izvor: UNS

Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom Društvom novinara Kosova i Metohije (DNKiM) izrazilo je protest zbog kršenja Zakona o upotrebi jezika na Kosovu, tokom posete kosovske ministarke industrije, preduzetništva i trgovine u tehničkom mandatu Mimoze Kusari Ljilje severu Kosova.

Kusari Ljilja, kako se navodi u saopštenju, obišla je danas novootvorene prostorije Agencije za šume Kosova i Agencije za razvoj poljoprivrede u Severnoj Mitrovici, a zatim razgovarala sa medijima.

„Iako su na terenu bile isključivo ekipe medija koji izveštavaju na srpskom jeziku, njih pet, Kusari Ljilja je na pitanja postavljena na srpskom, koja je dobro razumela, odgovarala na albanskom jeziku. Na zahtev novinara da govori na srpskom jeziku, koji zna i koji je više puta do sada i javno koristila, ona je odmahnula glavom“, navode iz UNS.

Pošto je odgovorila na više pitanja, jedan od prisutnih novinara ju je upitao da li ima prevodioca, na šta je ona – opet na albanskom jeziku – odgovorila da ima, ali da ovo nije konferencija za medije, već redovna poseta.

„Iako se radi o poseti visokog zvaničnika kosovske Vlade severu Kosova, ni ovog puta mediji koji izveštavaju na području severa Kosova nisu bili obavešteni o njenom dolasku. UNS podseća da na Kosovu važi Zakon o upotrebi jezika, prema kojem su albanski i srpski jezik ravnopravni u svom službenom statusu, te da su sve centralne institucije dužne da osiguraju da svaka osoba može komunicirati i dobiti informacije od javnog značaja na svom jeziku“, navodi se u saopštenju.

Iz UNS i DNKiM ističu da ukoliko ministar ili bilo koji drugi zvaničnik na visokoj poziciji ne želi da koristi drugi službeni jezik ili ga ne poznaje, on to ne mora, ali je institucija koju predstavlja u obavezi da, poštujući zakon, obezbedi prevod.

„UNS i DNKiM apeluju na institucije Poverenika za jezike i Ombudsmana, kao i međunarodne organizacije koje promovišu vladavinu prava, da preduzmu neophodne korake kako bi mediji koji izveštavaju na srpskom i jezicima manjina mogli nesmetano da obavljaju svoj posao“, dodaje se u saopštenju.