Vučić: Strateški dijalog neće rešiti pitanje KiM, ali znači da se naši odnosi menjaju na bolje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas da strateški dijalog Srbije i SAD neće rešiti sve probleme, posebno ne u vezi sa Kosovom, ali pokazuje da se odnosi dve zemlje menjaju na bolje. Zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verma kazao je da su američke sankcije NIS-u uperene protiv Rusije, a ne protiv Srbije.
„Strateški dijalog nije nešto što će rešiti probleme, posebno oko Kosova i Metohije, ali otvara značajne, velike mogućnostim i sivm budućim vladama u Srbiji i administraacijama u SAD. Mi smo za njih mala zemlja, ali verujem da to što su po prvi put pokazali interes za strateški dijalog sa Srbijom, govori da su se naši odnosi promenili na bolje“, rekao je Vučić u zajedničkom obraćanju sa američkim zvaničnikom Ričardom Vermom.
Uz zahvalnost Vermi na poseti, preneo je da su razgovarali o širokom krugu pitanja, pa i o sankcijama usmerenim protiv ruskih entiteta u svetu i, naravno, u Srbiji.
„Nismo mi bili meta tih sankcija protiv NIS-a, iako će nam to biti slaba uteha“, dodao je Vučić.
Na sastanku je bilo reči o ukupnim srpsko-američkim odnosima, a predsednik Vučić se zahvalio svima iz odlazeće američke administracije koji su uvek bili dostupni za srpsku stranu.
„Hvala Džimu O’Brajanu, koji je mnogo pomogao oko ’Otvorenog Balkana’. Hvala što ste uvek bili dostupni da razgovaramo i rešavamo probleme, a mnogo je kriza bilo. Uspeli smo da sačuvamo mir i stabilnost u regionu. Hvala posebno i ambasadoru Kristoferu Hilu“, dodao je Vučić.
Naveo je da su izdvojili šest sfera koje su veoma važne u svim razgovorima.
„Od međuljudskih veza, podrške proširenju kulturnih, obrazovnih, profesionalnih razmena, regionalnih inicijativa, trgovine, investicija, bilateralne saradnje, dobrog upravljanja, vladavine prava, energetike…“, rekao je Vučić.
Podsetio je da su Srbija i SAD u septembru potpisale Sporazum o strateškom partnerstvu u energetici, dodajući da je u toku izrada plansko-tehničke dokumentacije za jedan gigavat solarnih panela.
Predsednik Srbije je dodao da su govorili i o miru i stabilnosti.
„Mi smo u našem regionu, ali i šire, optuživani na mnogo mesta na Zapadu, kako ćemo po nečijem nalogu da započnemo rat na Balkanu i kako se samo čeka dan kada će Srbija da započne taj rat. To se neće dogoditi. Iako smo od prvog trenutka smo takve gluposti demantovali, nije vredelo“, kazao je Vučić.
Poručio je da je Srbija zainteresovana za ekonomski napredak, jer je cilj od koga se ne odustaje da Srbija ove godine bude najbrže rastuća ekonomija u Evropi.
Govoreći ponovo o sankcijama NIS-u, u sklopu širih sankcija svim entitetima povezanim sa ruskim interesima i kapitalom, Vučić je konstatovao da Moskvu neće mnogo pogoditi sankcije protiv NIS-a.
Istakao je da je srpska strana za partnere iz SAD imala pet konkretnih pitanja, i da se u narednim danima očekuju odluke.
„Moramo još najmanje sedam do 10 dana razgovaramo sa Amerikancima, da vidimo šta je tačno sadržaj celog paketa sankcija, da bismo mogli da razgovaramo sa Rusima šta nam je činiti. Ima tu nejasnoća. Molio sam da nam rokovi budu fleksibilniji. Ako budemo morali da platimo cenu, platićemo, ali da otimamo nešto, nikako“, ponovio je Vučić.
Saopštilo je i da je Srbija od Azerbejdžana danas dobila još jednu lošu vest – da zemlja od danas ne može da više da računa na 1,7 miliona kubnih metara gasa, koji je dolazio svakog dana.
To, dodao je, znači da će u Srbiji od danas početi da se mnogo više i ozbiljnije troše domaće rezerve.
Verma: Sankcije uperene protiv Rusije, a ne protiv Srbije
Verma je napomenuo da su američke sankcije ruskim kompanijama uperene protiv Rusije, a ne protiv Srbije.
„Razgovarali smo o sankcijama protiv firmi. One su uperene protiv Rusije, ne Srbije. NIS je jedna od 2.000 firmi obuhvaćene sankcijama koje imaju za cilj da se ukloni vlasništvo Rusije. Neće biti nikakvih posledica za Srbiju ako se ukloni rusko vlasništvo“, poručio je Verma.
On je kazao da je očigledno da Rusija ne ulaže u budućnost, jer profite iz NIS-a nije ulagala u to.
Uklanjanje ruskoga kapitala, kaže, doprineće miru i stabilnosti u regionu.
Verma je kazao da je doputovao u Srbiju zbog partnerstva koje obuhvata mnoge teme.
„Prepoznajemo Srbiju kao značajnog lidera u regionu. Razgovarali smo o uspostavljanju strateškog dijaloga, što će naše odnose podići na viši nivo. To nam pruža strukturiran format da se naše vlade mogu fokusirati na glavne teme saradnje kao što su saradnja u oblasti odbrane, energetike, poštovanja ljudskih prava. Ovaj dijalog svedoči o značaju koji pridajemo odnosima sa Srbijom, koji se zasniva na međusobnom poštovanju i posvećenosti da gradimo bolju budućnost. Doprineće produbljivanju privrednih veza“, naglasio je on.
Verma je kazao da se ponekad partneri ne slažu oko svega, te će strateški dijalog dati strukturu i kanal da se problemi rešavaju.
On se zahvalio Srbiji na humanitarnoj pomoći koju pruža Ukrajini i podvukao da SAD ostaju privrženi podršci Srbiji na njenom putu ka EU.
„Veliki sam optimista pravca kretanja i kuda idu naši odnosi“, rekao je Verma.
„Što se tiče strateškog dijaloga ovo se već neko vreme razmatra. Ovo o čemu je predsednik govorio sve su važne teme od odbrane, energetike, do regionalne bezbednosti. Volim da se fokusiramo na direktne odnose među ljudima. Možemo da razgovaramo o mnogo tema. Strateški dijalog će biti veoma značajan“, objasnio je Verma odgovarajući na pitanja novinara.
On je dodao da SAD shvataju koliko je primena sankcija složena i veliki izazov.
Ponovio je da je cilj sankcija suprotstavljanje ruskoj agresiji, i da nisu usmerene protiv Rusije i srpskog naroda.
„Razgovaraćemo sa partnerima da sankcije ne nasskode privredi Srbije. Smatram da je ono što je fakat da je NIS najprofitabilnijia firma u Srbiji, ali taj profit odlazi u Rusiju, i njime finansira brutalni rat u Ukrajini. Sankcije jesu izazov ali ćemo blisko sarađivati. Imamo odličan tim koji će na tome raditi“, poručio je Verma.
Vučić je na to kazao da Srbija nema dokaze da Rusija finansira parama NIS-a bilo kakav rat, niti misli da je to moguće znajući kako funkcionišu zakoni u zemlji.
„Za nas je važno, ako se dogovorimo da je potebno da ptkupimo nije važno koliko, gde mi plaćamo te pare. Jer nećemo da otmemo ništa. To pitanje smo postavili danas na fer način. Kako stvari stoje platili bi pare na blokiran račun, a to nije fer prema Rusima i nama koji hoćemo da budemo fer. Na ta pitanja očekujemo odgovor da bi mogli da se obratimo ruskoj strani. Ne znam šta da tražim, šta da kažem. Verujem da ćemo u narendih sedam dana to rešiti“, naglasio je on.
Istakao je da je uspostavljena radna grupa koju predvodi premijer Miloš Vučević, koja će na dnevnom nivou razgovarati sa američkim partnerima.
„Posle idemo pred Ruse. Ne mogu u jednačini gde su mi tri nepoznate od četiri da kažem tačne vrendosti te tri. Ostaje nam da radimo sa Amerikancima po tom pitanju. Zato ću da molim i verujem da će nam izaći u susret da se malo pomere rokovi“, kazao je Vučić.
„Znam da je popularno u mnogim evropskim zemljama „otmi Rusima“, ja to ne mogu da podržim. Sve na svetu razumem, i veoma se racionalno ponašam, otmi i preki sudovi to ja ne mogu. Ne mogu da otimam, hoću da platimo. Ako moramo da platimo platićemo, samo da vidimo gde, kome i kako. Pare imamo bez pozajmljivanja“, poručio je on.
Sastanku Vučića i Verme prisustvovali su i premijer Srbije Miloš Vučević, ministri Marko Đurić, Siniša Mali, Dubravka Đedović Handanović, kao i pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejms O'Brajan, zamenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu Aleksander Kasanof i ambasador SAD Kristofer Hil.
Povod za posetu američkog zvančnika je Sporazum o strateškom dijalogu Srbije i SAD, ali izvesno je da su jedna od tema sastanka bile i sankcije koje su SAD uvele NIS-u, a kojima se traži potpuni izlazak ruskog vlasništva iz te naftne kompanije.
0 komentara