Vučić: "Jadar" kvantni skok u budućnost za Srbiju; Šolc: Perspektiva za ceo region
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon potpisivanja Memoranduma o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima, kazao je da je današnji dan za Srbiju prekretnica i kvantni skok u budućnost.
Vučić je tokom zajedničkog obraćanja sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom i Marošom Šefčovičem kazao da je ponosan zbog projekta "Jadar", te da taj projekat jeste važan za Evropu i za Nemačku, ali da je najvažniji za Srbiju.
"Za nas je najvažnije, ovo je za nas prekretnica, kvantni skok u budućnost. Znam i teškoće sa kojima se suočavamo, nismo ih krili ni od naših gostiju i zato i pre nego što smo potpisali bilo kakav ugovor, sve smo radili transparentno i tako ćemo i nastaviti, zato se ponosim projektom i iako je dug put do otvaranja rudnika i proizvodnog lanca, ništa nećemo tajiti", kazao je Vučić.
Dodaje da će kao predsednik Srbija insistirati i lično se boriti i za životnu sredinu i za život naroda u Jadru.
"Boriću se da im i vazduh, zemlje i vode ostanu čisti, to je od ključnog značaja, o tome sam razgovarao sa Šolcom, za nas je zaštita životne sredine od ključnog značaja", kazao je.
Milijarde novih investicija
Ističe da će ovaj projekat doneti Srbiji šest milijardi novih stranih direktnih investicija.
"To su za nas ogromne promene", kazao je i rekao da će to doneti veće plate, veće penzije, bolji život za sve ljude u Srbiji, a posebno u Podrinju i Mačvi koji imaju niža primanja.
Naveo je da će se još razgovarati i ističući da Srbija ima mineralne sirovine kazao da moramo da gledamo da u budućnosti iskoristimo ono što Srbija ima.
"Nemamo more, naftu, gas, ali ono što imamo da iskoristimo, a da sačuvamo priprodu, ljude u zemlji, da promenimo zemlju i ovo je važno na našem evropskom putu. Mi smo sa Nemačkom povećali robnu razmenu tri puta, treba da razmišljamo kako da razvijamo zemlju, da budemo uspešni, važno je i zbog agende rasta, ali i jedinstvenog tržišta sa EU, što je za nas najvažnije", naveo je predsednik.
O životnoj sredini
Na pitanje novinara o sigurnosti da će biti očuvana životna sredina, Vučić je kazao da je Srbija ta koja proverava i procenjuje.
"Mi smo ti koji odlučuju da li su zadovoljni zaštitom životne sredine. Najviše verujem svojim očima, nisam ekspert, ali umem da vidim dobro da li se sve potrebno ispunjava ili ne. Moj posao je da štitim interese Srbije to sam radio i nastaviću da radim. Ne mislim da postoji bilo ko bolji od EU i Nemačke za ovo, posebno kada dobijate ovako čvsrte garantije i to na samom početku jer o ugovorimo još nismo ni razgovarali", kazao je Vučić.
Odnosi s Kinom
Odgovarajući na pitanje da li ovaj projekat može da naruši odnose Srbije sa Kinom, Vučić kaže da sa Kinom Srbija ima odlične odnose, a da je ovo projekat koji će Srbija raditi sa Evropom.
"Nemamo problem u odnosima sa Kinom, naši su dobri i verujemo da će ostati takvi. Mi smo ovo obećali EU i nije bilo pitanje novca. Srbija je odan i pouzdan partner. Imamo dolične odnose sa Kinom, ali ovaj projekat radimo sa Evropljanima i da se ceo svet okrene naglavačke, to se neće promeniti", kazao je Vučić.
Važan evropski projekat
Kancelar Olaf Šolc kazao je da je potpisan važan sporazum koji će osnažiti saradnju u snabdevanju sirovinama.
„Važan evropski projekat i doprinos tome da Evropa može ostati suverena u svetu koji se menja i da ne bude zavisna od drugih. Moramo smanjiti zavisnost i imati rezilijentnu strukturu. Moramo otkriti nove izvore sirovina širom sveta, ali prvenstveno u našim zemljama i gde je sreća to omogućila. Drago mi je što odluka donesena, a ona traži hrabrost, ali je u ispravnom trenutku. Kopanjem litijuma povećavamo ovu rezilijentnost, i na taj način možemo postići klimatske ciljeve. Mi želimo mobilnost bez Co2, a to će funkcionisati sa litijumom, kada je reč o baterijama. Potrebne su nam nam baterije i dobro je što nam je omogućeno“, kazao je Šolc.
Projekat "Jadar" je dobar za Srbiju jer donosi perspektivu za ceo region i zemlju, dodaje Šolc, a ističe da se rudarstvo ostvaruje uz poštovanje najvećih standarda, kada je reč o biodiverzitetu uz pomoć znanja i iskustva Nemačke.
„To će stvoriti radna mesta i prosperitet u Srbiji. Predsednik je već govorio, a ja ću naglasiti da se to se ne odnosi samo na rudarstvo, već i na druge vrednosti lanca vrednosti, one koje slede. Politika koju vode države i institucije, da je ta politika bila ispravna i da je na osnovu pravnih regulativa pobrinu za to da zemlje koje ih poseduju ne mogu profitirati u daljem lancu vrednosti. Zato se borim u svim institucijama u kojima sam mogao da utičem, da menjamo našu perspektivu i razbijamo aktivno shvatanje toga da rudarstvo mora uslediti sa drugim koracima proizvodnje“, kazao je on.
Integracija Zapadnog Balkana
Šolc je istakao da se jasno zalaže za integraciju zemalja Zapadnog Balkana u EU.
„To je moja ambicija, da pomažemo tome i pobrinem se da da države Zapadnog Balkana, nakon što im je davno obećano u Solunu pre 20 godina, dobiće perspektivu u doglednoj budućnosti. Potrebno je ispuniti zahtev, ali želimo da pomognemo da uspemo o tome da uspete, i da se unapređuje mir i prosperitet u celom regionu“, poručio je Šolc.
Ovu obavezu je Nemačka podvukla i u okviru Berlinskog procesa, kaže Šolc, dodajući da će nastaviti na sledećim sastancima.
„Razgovarali smo o mnogim pitanjima, uključujući i perspektivu zemalja. Zalažemo se za dobrosusedske odnose sa svim zemljama regiona, Zalažem se za dobrosusedske odnose sa BiH, ali normalizaciju sa Kosovom. To je važno, tamo smo doneli sporazume, koje akteri moraju da ispune. Uradićemo sve da bi svaki akter dao svoj doprinos, kako bi se ostvarila ta zajednička evropska perspektiva“, poručio je on.
"Mercedes-Benz" deo lanca proizvodnje
Šolc je rekao i da će "Mercedes-Benz" biti deo lanca proizvodnje u Srbiji.
Komentarišući danas potpisano Pismo o namerama o razvoju lanca vrednosti e-mobilnosti između Srbije i "Mercedes-Benza" , naveo je da je ta kompanija samo deo lanca koji predviđa Memorandum o razumevanja EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
"Cilj je da se obezbedi da se realizuje rudarstvo, da se obezbedi lanac proizvodnje. To će biti kompanije koje se bave preradom dobijenog materijala, koje se bave proizvodnjom baterija", rekao je Šolc.
Najviši ekološki standardi
Potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič, na zajedničkoj konferenciji za medije sa predsednikom Vučićem i komesarom Šolcom, kazao je da projekat "Jadar" pokazuje da EU vidi Srbiju, želi je u Uniji, te da će projekat samo ubrzati proces.
"Ovo je istorijski dan za Srbiju, kao i za EU i već dokazujemo da živimo u eri čiste tehnologije. Siguran sam da sporazumi koje smo danas postigli neće samo utrti put ka razvoju i punoj emobilnosti do 2030, već će dodatno istaći partnerstvo Srbije i EU. Ovo će otvoriti vrata najvećim investicijama u Srbiju, još veći broj kompanija iz Evrope će doći, sačuvaće se brojna radna mesta i stvoriti novi privredni rast jer će se povećati BDP za 62 milijardi evra", kazao je Šefčovič.
Ističe da će se sve raditi po najvišim ekološkim standardima.
Takođe, napominje da će ovaj projekat doneti kontinuirani uspeh i neće samo velike kompanje imati od njega koristi, već i male i srednje.
"Dovešće i do dublje integracije srpske i EU privrede. Postavljamo jednake uslove za integraciju tržišta, to će zahtevati nove veštine, ali mi imamo programe i to ćemo rado podeliti sa Srbijom", kazao je.
Cilj vraćanje fer uslova na tržište
Šefčovič je odgovarajući na pitanja novinara rekao da EU nema interes da ulazi u trgovinski rat sa Kinom.
"Mi želimo da uspostavimo ravnopravne uslove, da se evropske kompanije tretiraju u Kini na isti način kao kineske u Evropi, tu su i nivoi subvencije", kazao je Šefčovič.
Dodao je da je cilj vraćanje fer uslova na tržište, što je povezano i sa baterijama, sa električnim vozilima.
"Želimo da se pozabavimo ovim pitanjima, razgovaramo sa Kinom i želimo da trgovina bude zasnovana na transparentnosti, pravednosti i obostranoj dobrobiti", kazao je Šefčovič.
Nemački kancelar Olaf Šolc je kazao da se Nemačka zalagala za to da se razgovara i da se postigne dogovor između EU i Kine.
Dodao je da je optimista da će se na kraju doći do zajedničkih rezultata.
U Palati Srbija prethodno je održan Samit o strateškim sirovinama na kome su učestvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kancelar Savezne Republike Nemačke Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič.
0 komentara