Petković: Došli smo do rešenja, Srbi neće biti stranci u svojim domovima i institucijama
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković poručio je danas, na vanrednoj konferenciji za štampu, da se došlo do rešenja oko Zakona o strancima koje će omogućiti nesmetan i normalan rad srpskih zdravstvenih i obrazovnih institucija na Kosovu i podvukao da Srbi neće biti stranci u svojim domovima i u svojim institucijama u kojima rade.
„Sazvao sam vanrednu konferenciju za štampu kako bih saopštio da smo došli do rešenja koje će omogućiti nesmetan i normalan rad srpskih zdravstvenih i obrazovnih institucija na Kosovu i Metohiji. Na rešenju smo radili danima i nedeljama sa EU“, rekao je Petković i pohvalio angažman specijalnog izaslanika EU za dijalog Petera Sorensena i EU po ovom pitanju.
Rekao je da je sve vreme o svemu bio u kontaktu i razgovarao sa Srbima na terenu i zaposlenima u srpskim institucijama, sa rektorom, dekanima, direktorima bolnica, predstavnicima Srpske pravoslavne crkve, jer ovo pitanje nije administrativno, niti tehničko, već pre svega pitanje opstanka Srba na Kosovu.
„Izbegli smo najgori mogući scenario gašenja srpskih instucija na Kosovu i Meohiji, jer je to bio glavni cilj primene Zakona o strancima, koji je nakon 13 godina Aljbin Kurti odlučio da primeni. Zaustavili smo zatvaranje naših institucija, da naši ljudi mogu da nastave da studiraju, uče, da se leče i odlaze na svoje poslove. Sačuvali smo KBC u Kosovskoj Mitrovici, zdrastvene centre u Gračanici i Pasjanu, sve domove zdravlja, obazovne ustavnove, univerzitet sa deset fakulteta i akademijom“, objasnio je Petković.
Istakao je da je to veoma važna i dobra vest za Srbe na Kosovu.
„Srbi mogu da odahnu. Ponedeljak će bit običan radni dan“, naglasio je direktor Kancelarije za KiM.
On je istakao da se rešenje sastoji u tome da će 10 srpskih gradonačelnika sastaviti listu zaposlenih u svim obrazovnim i zdravstvenim ustanovama, uključujući i Univerzitet i studente, na osnovu koje biti izdato radno i boravišno pravo Srbima zaposlenim u tim institucijama.
„To znači da niko neće moći da prekida njihov rad, da upada, zatvara institucije, već će naši ljudi moći slobodno da nastave da rade, školuju se, leče… Lista će se obnavljati na svakih 12 meseci, jer će neki zaposleni odlaziti u penziju, novi će se tek zapošljavati, studenti će se smenjivati“, objasnio je Petković.
Naglasio je da će na tim listama biti upisani samo lični podaci, odnosno da neće postojati nikakav bezbednosni rizik za Srbe, budući da sve te podatke već ima Kosovska policija.
„Važno je da svi dobro razumeju da se ovim rešenjem ne radi ni o kakvoj intergaciji sprskih zdravstvenih i obrazovnih institucija u nekakav prištinski sistem. Apsolutno o tome nije reč, već se radi o načinu da sačuvamo te institucije i da ljudi zaposleni u njima nastave da rade po planovima, programima, propisima i protokolima kao i do sada. Poslodavac ostaje Republika Srbija i naši ljudi nastavljaju da rade u srpskim institucijama na Kosovu i Metohiji. To posebno ističem, jer će biti onih koji će obmanjivati javnost“, jasan je Petković.
Poručio je da Beorgad očekuje nastavak dijaloga, normalizaciju odnosa i da pitanje srpskih zdravstvenih i obrazovanih institucija bude deo dijaloga, ali i središnji deo Zajednice srpskih opština, koja, podvukao je, mora što pre da dođe na dnevni red, kako bi se zaštitile sve odredbe sporazuma iz 2013. i 2015. godine, onako kako je i Peter Sorensen više puta rekao.
„Ovde se ne radi ni o kakvom aktu države Srbije koji bi vodio ka eksplicitnom ili implicitnom priznaju Kosova i Metohije. To se neće dogodoti dok je Aleksandar Vučić na čelu Srbije“, naznačio je Petković.
Napomenuo je i da je postignutim rešenjem omogućeno da Srbi koji ih nemaju - po ubrzanoj proceduri izvade neophodna prištinska dokumenta koja su godinama potraživali.
Pojasnio je da bi zakonom direktno bilo pogođeno oko 7.000 ljudi koji nemaju prištinska dokumenta, a žive na Kosovu.
„Posebno je to važno za žene, majke koje su se udale, preselile i rodile decu na Kosovu i Metohiji, a ne mogu da dobiju prištinska dokumenta. Prema našim podacima, 37,7 odsto naših ljudi koju su pokušali da dobiju dokumenta je ili odbijno ili im nikada nije odgovoreno. Sada će po olakšanoj proceduri, na osnovu srpskih ličnih karata za punolotene, odnosno na osnovu izvoda iz matične knjige rođenih za decu biti omogućemo da brzo reše svoj životni problem i dobiju dokumenta“, rekao je Petković.
Podsetio je da bi primena Zakona o strancima u prvoj nedelji pogodila više od 10.000 ljudi, te zapitao da li slika treba da bude kako ti ljudi čekaju na uđu na Kosovo.
„Da li slika treba da bude prazna Kosovska Mitrovica ili da Srbi kao i do sada mogu da ulaze, rade i borave na KiM, a da severni deo Kosovske Mitrovice ponovo bude grad mladosti, gde studenti dolaze da studiraju?“, ukazao je Petković.
Kada je reč o Zakonu o vozilima, Petković je najavio da će vrlo brzo, u narednom periodu, u dogovoru sa EU biti nađeno rešenje i za sve vozače koji upravljaju vozilima sa srpskim registarskim tablicama uz ovašćenje.
„Pronaći ćemo rešenje i za njih, kako ih Kosovska policija ne bi kažnjavala, da mogu da učestvuju u saobraćaju i da nastave normalan život. To se odnosi na privatna vozila, ali tražimo rešenje i za vozila naših institucija, pre svega ambulanta vozila koja su neophodna kada je reč o lečenju pacijenata u srpskim zdravstvenim institucijama na KiM“, rekao je Petković.
Podvukao je da je rešenje postignuto u gotovo nemogućim uslovima, koje svakako nije idealno, ali jeste dobro, budući da se sve dešava u momentu krize u Prištini, u kojem se ne zna da li će se ponovo ići na izbore, u atmosferi progona.
„U veoma teškom trenutku, kada nemate normalizaciju odnosa i ne postoji dovoljna spremnosst i razumevanje EU da podrži samo ono što je normalno. Pozitivno smo iznenađeni reakcijom i angažmanom EU, da bismo mogli da živimo, da sačuvamo mir i u veremenu kada bukte ratovi u svetu, mi šaljemo poruku mira i gledamo kako da jačamo institucije, da podižemo Srbiju, da pored sve pomoći Kancelarije za KiM, nastojimo da dodatno pomognemo Srbima na Kosovu i Metohiji“, poručio je Petković.
Zahvalio je patrijarhu Porfiriju koji je, kako je rekao, svojim pismom svetskim liderima pokazao pravo stanje stvari i o čemu govorimo da je život ljudi najveća svetinja i da za njih moramo da se borimo.
„Sada očekujem, a imamo garancije EU, da nakon ovog rešenja sačuvamo naše jude i da mogu da opstanu i ostanu na svojim vekovnim ognjištima“, podvukao je Petković.
Upitan da li će od ponedeljka doći do primene Zakona o strancima, rekao je da Srbiju zanimaju srpske institucije, život Srba koji su do juče bili ugroženi zbog namere Kurtija da sprovede Zakon.
„Ne možemo da utičemo na to šta Kurti radi. S obzirom na činjenicu da posle 13 godina kreće u implementaciju tog zakona, a ne ZSO pokazuje kakav cilj ima“, objasnio je direktor Kancelarije za KiM.
Rekao je da je Kurti na prošlim izborima rezultatima glasanja dodatno ohrabren u antisrpskom stavu i da neće odustati od svoje namere i ciljeva.
„Ovde je bitno da primena ni na koji način neće ugrozti opstanak naših ljudi, naših institucija. Ovo je period kada će se formirati lista, dozvoliti da na osnovu naših dokumenta naši ljudi mogu da izvade prištinska dokumenta, na koje godinama čekaju. Neće biti nikakve opasnosti i dana ’D’ za naše ljude“, poručio je Petković.
Obraćanje Petkovića usledilo je nakon današnjeg sastanka specijalnog izaslanika EU Petera Sorensena i kosovskog premijera Aljbina Kurtija u Prištini.
Izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Peter Sorensen istakao je na današnjoj konferenciji za medije u Prištini da EU smatra ključnim prioritetom da Vlada Kosova obezbedi boravišne dozvole za zaposlene i studente na koje se odnosi Zakon o strancima, za početni period od 12 meseci, kako bi se, kako je rekao, sprečio bilo kakav prekid zdravstvenih i obrazovnih usluga.
Kurti je, na konferenciji za medije nakon jutrošnjeg sastanka sa Sorensenom, poručio da nijedan građanin ne treba da strahuje od primene Zakon o strancima.
0 komentara