Vilimski: Paradoks da za Srbiju ne važi ono što važi za Ukrajinu, Srbi na Kosovu u teškoj situaciji
Paradoskalno je tražiti poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine, posebno kada je Krim u pitanju, i istovremeno prihvatati pitanje Kosova kao „status kvo“, ukazuje Harald Vilimski, šef delegacije Slobodarske partije Austrije, koja je na poslednjim izborima za Evropski parlament odnela pobedu u toj zemlji.
U intervju za Kosovo onlajn poručuje i da će, kako kaže, patriotske i nacionalne snage koje su ojačale posle izbora, zalagati za vraćanje nadležnosti iz Brisela na nacionalni nivo, za razbijanje levičarske ideološke većine, kako bi se sprečilo donošenje fatalnih odluka poput Zelenog dogovora, kao i protiv ilegalne migracije.
Govoreći o proširenju EU, Vilimski je podsetio je da se FPO izjasnila za zaustavljanje tog procesa, naročito kada je reč o Ukrajini. Podržavaju članstvo Srbije u Uniji, dok Kosovo, Albaniju i BiH vide kao potpuno nespremne za taj korak.
Obrazlaže da su skeptični po pitanju proširenja EU na Ukrajinu zbog toga što bi bilo “više nego neodgovorno” uvesti zemlju u ratu u EU, što bi aktiviralo klauzulu obaveze pružanja pomoći, a dovelo bi i do ogromnih dodatnih finansijskih izdataka zemalja poput Austrije.
Kada je reč o Zapadnom Balkanu, smatra da su zemlje regiona “sve samo ne spremne” za pristupanje EU, posebno Albanija, BiH i Kosovo.
Na Kosovu, poručuje, mora konačno da se reši teška situacija srpskog stanovništva.
„Mora se konačno rešiti situacija srpskog stanovništva, koji ne žive bezbedno na Kosovu, a pre svega odnos EU prema tom pitanju. Paradoksalno je da se traži suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, posebno kada je Krim u pitanju, a istovremeno prihvata Kosovo kao ‘status kvo’”, jasan je Vilimski.
Posebno kada je u pitanju ulazak Srbije u EU, to pitanje je, podvlači – “crna mrlja koja ostaje na Uniji”.
“Mi se zalažemo za ulazak Srbije u EU, ali uz ispunjavanje pristupnih kriterijuma“, naznačio je Vilimski.
Nedavni izbori za Evropski parlament, prvi su na kojima je FPO pobedila na nacionalnom glasanju, u Austriji.
“To je za nas ne samo izvanredan i istorijski rezultat, već i prvi važan korak ka uspehu na predstojećim parlamentarnim izborima zakazanim za jesen. Patriotske i konzervativne stranke moraju da pobede i na nivou EU i na nacionalnom nivou”, kaže VIlimski.
Zadovoljan je rezultatom koje su srodne stranke ostvarile u Holandiji, Francuskoj, Italiji.
“Na nivou EU i u Evropskom parlamentu želimo da sprovedemo naše zahteve za vraćanje nadležnosti sa nivoa EU na nacionalni nivo i, pre svega, da razbijemo levičarsku ideološku većinu, kako bismo se borili protiv fatalnih odluka, poput ‘Zelenog dogovora’, i protiv ilegalnih migracija u okviru levičarske i liberalne ‘kulture dobrodošlice’. Imamo mnogo saveznika i pokušavamo da sklopimo savez”, naveo je Vilimski.
Za njega je navažnije da se ujedine stranke desnog spektra, kako bi se “razbila” levičarska većina.
“Važno je da se napravi što veća desničarska frakcija, jer je u ovom parlamentu moto ‘Veličina je bitna’. To znači da se mnoge odluke koje se donose na nivou Evropskog parlamenta mogu doneti samo velikom većinom, u savezu, a isto tako fatalne odluke mogu biti sprečene”, smatra Vilimski.
Izdvaja mađarskog premijera Viktora Orbana, za kojeg kaže da ima presudnu ulogu u osnivanju takve frakcije.
“Verujem da će, ukoliko okupi oko sebe najvažnije partije, poput francuskog Nacionalnoa okupljanja, holandskog PVV-a ili španskog VOKS-a, to slediti i druge stranke, jer mora postojati bliska saradnja između dve velike desničarske frakcije – Evropski konzervativci i reformisti (ECR) i Identitet i demokratija (ID) kako bi se razbila levičarska većina“, uveren je Vilimski.
Kaže i da je od presudnog je značaja ponašanje Evropske narodne partije.
“Dvostruka igra demohrišćana, koji se pred izbore prikazuju kao velike patriote i reformatori, istorija je posle 9. juna. Ako je tako, možete samo ‘snagom’ naterati EPP udesno… Njihovo glasačko telo je značajno skrenulo ulevo u poslednjih pet godina i omogućilo donošenje pogrešnih odluka”, ponavlja Vilimski jer je uveren da je opravdana bojazan da će EPP zadržiti monopol i radije povlađivati levici i liberalnim snagama, kako bi mogli da unaprede centralističku ideju razvlašćivanja nacionalnih država.
Njegov stav je da Evropsku komisiju treba “razvlastiti”, prepoloviti i ostaviti samo one funkcije koje, kaže, imaju smisla i u interesu su građana.
Pitanje je, dodaje, i da li Ursula fon der Lajen, može još jedan mandat da bude predsednica Evropske komisije, posle, kaok kaže, “svih njenih skandala”, među koje ubraja angažovanje investicione kompanije „Blekrok” za zvaničnog savetnika EK do sumnjivog posla sa “Fajzerom” od 35 milijardi evra koji je “sakriven” pre izbora i nije razjašnjen.
“To opisuje stanje Unije, koja se već svetlosnim godinama udaljila od stvarnih briga građana i služi samo sopstvenim interesima. Treba preispitati i shodno tome treba razvlastiti Komisiju tako što će je konačno biti prepolovljena i dati joj samo one funkcije koje zaista imaju smisla i koje su u interesu stanovništva. To bi bio, na primer, komesar za remigraciju“, pojašnjava Vilimski.
Smatra da je jedno od najvažnijih pitajna strukturna reforma EU, koja bi mogla da znači i da se broj evroposlanika prepolovi.
„Evropski parlament ima 720 poslanika. Ako to uporedite sa SAD u čijem Predstavničkom domu sedi 435 zastupnika, znači da biste mogli prepoloviti broj poslanika u EU i niko ništa ne bi izgubio”, uveren je.
Zalaže se i da “ukidanje” dva sedišta Evropskog parlamenta – u Briselu i Strazburu.
“Veoma je važno – ‘tvrđava Evropa’ i ‘tvrđava Austrija’. Želimo da zaštitimo naš kulturni identitet i osiguramo da nas ne preplave migranti sa arapskog i afričkog prostora. Da sačuvamo svoj „crveno-belo-crveni“ identitet u svojoj zemlji. Ove tačke možemo implementirati samo razbijanjem levičarske i liberalne većine i sprovesti našu agendu“, dodao je Vilimski.
0 komentara