Više od četiri godine bez novih priznanja, analitičari smatraju da nedostaje strategija Vlade
Prošlo je više od četiri godine otkako Kosovo nije dobilo nikakvo priznanje, a analitičari kažu da je tome doprinelo i to što Kosovo ovih godina nije imalo strategiju usmerenu na novo priznanje nezavisnosti.
Sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa sa Srbijom, potpisan u Vašingtonu 4. septembra 2020, doneo je Kosovu poslednje priznanje nezavisnosti. Izrael i Kosovo zvanično su uspostavili diplomatske odnose posle četiri meseca.
Od tada Kosovo nije dobilo nijedno drugo priznanje, pa ni od pet država članica Evropske unije - Grčke, Rumunije, Španije, Slovačke i Kipra.
Slovačka država, koja je ostala pri stavu da nezavisnost Kosova narušava teritorijalni integritet Srbije, nedavno je najavila da će krajem godine zatvoriti kancelariju za vezu Slovačke Republike u Prištini, kako su rekli zbog reorganizacije diplomatske mreže i smanjenje budžeta, podseća RTK.
Uprkos zbližavanju odnosa koje je viđeno u poslednje dve godine sa Grčkom, priznanje nezavisnosti Kosova od te zemlje nije ni na pomolu, iako je Atina u mnogim slučajevima podržala Kosovo za članstvo u međunarodnim organizacijama.
Analitičari kažu da Kosovo ovih godina nije imalo strategiju usmerenu na novo priznanje nezavisnosti.
"Iskreno rečeno, nemamo fokusirane, individualne strategije, od zemlje do zemlje, od vlade do vlade, jer je to najbolji način da povećate potencijal za nova poznanstva, ne možete koristiti istu strategiju za lobiranje širom sveta", rekao je za RTK profesor Valjon Mirtezaj.
Bivši diplomata Bljerim Čanaj rekao je da kosovska vlada nema jasnu spoljnopolitičku strategiju.
"Mi u ovoj vladi nismo imali jasnu spoljnopolitičku strategiju, prvo, drugo, sva priznanja, sva članstva u međunarodnim organizacijama, uvek su se radila uz podršku partnera, a sada smo u situaciji da čak i nemamo partnera. To su nam više puta jasno rekli naši američki partneri", rekao je Čanaj za RTK.
Mirtezaj kaže da Kosovo ne treba da zaboravi koliko je važno članstvo u međunarodnim organizacijama, a za Čanaja Vlada nije bila iskrena prema svojim partnerima.
"Ne možemo reći da nije bilo lobiranja, ali se rezultat nije video, ali ne smemo prestati sa lobiranjem, druga dimenzija je članstvo u međunarodnim institucijama, jer se težina jedne države u sistemu međunarodnih odnosa danas meri bilateralnim priznanjima i članstvom u međunarodnim organizacijama", rekao je Mirtezaj,
"Nismo bili pošteni prema našim partnerima, morali smo da obavljamo neke zadatke, a nismo ih izvršili i nikada nismo održali reč, dok se i oni nisu povukli od nas", rekao je Čanaj.
RTK je nedelju dana insistirala na odgovoru Ministarstva spoljnih poslova na ovu temu, ali se ono nije izjašnjavalo.
0 komentara