Vladisavljev: Mogući novi incidenti zbog stagnacije dijaloga
Programski koordinator Fondacije BFPE za odgovorno društvo Stefan Vladisavljev istakao je da je izostanak napretka u dijalogu Beograda i Prištine doveo do zaoštravanja odnosa te da su mogući novi incidenti na lokalnom nivou, ali da SAD Srbiju u tom kontekstu ipak percipiraju kao faktor stabilnosti i stranu spremnu za dogovor i saradnju.
Komentarišući izjave kosovskih zvaničnika o potencijalnom ratu sa Srbijom i stav SAD da lokalne tenzije na Zapadnom Balkanu mogu da se pretvore u ozbiljene političke, Vladisavljev je ukazao da Beograd vodi politiku mira i da ekalacija sukoba nije u interesu nijedne strane.
"Određen nedostatak pomaka u okviru dijaloga i nedostatak implementacije onoga što je dogovoreno između Beograda i Prištine je definitivno dovelo do povećanja tenzija između dve strane što je očigledno u narativima koji se plasiraju. Beograd vodi jedni politiku koja u svom fokusu uvek ima naglašene teme mira i stabilnosti. To je ono što je deo narativa koji je najčešće plasiran od strane zvaničnika Srbije", rekao je Vladisavljev za Kosovo onlajn.
Međutim, napominje da je ipak u poslednjih godinu i po dana bilo određenih situacija u kojima je učestvovala i srpska strana, a koje su dovodile do povećanja tenzija.
Uzimajući to u obzir, kao i retoriku Prištine, smatra da konflikt nije nemoguć, ali da ipak ne može prerasti u rat.
"Sada kada krenemo od tog preduslova da imamo prilično oštre narative koji dolaze od strane Prištine, onda da imamo jednu drugačiju vrstu narativa koja dolazi iz Beograda, ali da je opet bilo nekoliko incidentnih situacija u kojima smo učestvovali sa druge strane, mi možeo defiitivno govoriti o potencijalu konflikta. Kako taj konflikt može da evoluira? Ja ne bih stavio rat kao jednu od opcija. Ne deluje da će rat pogoditi naš region iako postoje određene bilateralne tenzije, čini mi se da su akteri unutar regiona okrenuti unutrašnjim pitanjima, razvojnim pitanjima i pitanjima koja će poboljšati životnu situaciju građana unutar država na Zapadnom Balkanu, pre svega osvrćem se na Srbiju. Rat ne bi koristio apsolutno ničemu", pojašnjava Vladisavljev.
Ukoliko ne dođe do promene pristupa Prištine u okviru dijaloga, ističe, aktuelne tenizije mogu dovesti do eskalacije situacije koja bi dovela do neke vrste lokalizovanih sukoba na Kosovu.
"Sukob je nešto, što se na žalost navodi kao jedno od potencijalnih opcija, ukoliko ne dođe do promene pristupa Prištine, ali i u određenoj meri i implementacije onoga što je dogovoreno i u Ohridskom sporazumu, imlementacionim sporazumom, ali na kraju karajeva onoga što bi bio rezultat celokupnog procesa dijaloga u prethodnih deset i veše godina", ukazao je Vladisavljev.
Ponavlja da je zvanični stav Beograda da se izbegne svaki sukob i sačuvaju ljudski životi po svaku cenu.
Nažalost, primećuje, da su narativi iz Prištine ponekad veoma oštri.
"Postoji mogućnost da lokalizovane tenzije dobiju neku novu osnovu. Mi smo imali 2023. godine incident koji je bio rezultat dugoročnih procesa i ispoljenih nezadovoljstava pre svega Srba na severu Kosova, ali i jedne reakcije KBS koja je delegiran od strane Prištine. Ako smo mi u incidentu koji se desio u Banjskoj imali gubitak života, možemo da kažemo da taj potencijal postoji jer se nešto i desilo, ali poruke koje dolaze iz Beograda ukazuju na to da to nije ničiji cilj, da nije cilj da dođe do eksalacije sukoba, gubljenja života. Nažalost narativi od strane Prištine u pojedinim situacijama su poprilično oštri", rekao je Vladisavljev.
Srbija se, zapaža, u očima prištinskih institucija posmatra kao pretnja, iako ne postoji kontinuiran narativ koji to opravdava.
Incidenti su klasifikovani kao incidenti, prošlo je dosta od kada su se desili i čini se da takva dešavanja neće ponoviti, barem ne kako je to predstavljeno i potencijalno očekivano od predstavnika u Prištini, navodi on.
"Definitivno pomeranje iz ove situacije tenzija i položaja u kome se čini da ni jedna strana nije zadovoljna pozicijom u kojoj se nalazi je preduslov da tako nešto ne bi bilo mogućnost i u budućnosti, meni se čini da neki procenat mogućnosti za potencijalne lokalizovane sukobe koji mogu dobiti jedan viši nivo, nažalost, idalje postoje", smatra Vladisabljev.
Naglašava da je očigledno da se Srbija u ovom trenutku u očima SAD pre svega posmatra kao ključni fator stabilosti.
SAD znaju, dodaje, da će u zavisnosti od toga šta budu dalje akcije i potezi Srbije zvisiti i stabilnost ili potencijalno, nestabilnost na Zapadnom Balkanu.
Konstatuje da se Srbija pokazala kao pouzdan partner SAD i da su odnosi Beograda i Vašingtona na istorijski najvišem nivou.
"Saradnja SAD i Srbije je u prethodnih nekoliko godina postigla verovatno najviši nivo u nekoj savremenoj istoriji koju imamo između Beograda i Vašingtona. I sa usmerenjem spoljne politike i sa porukama koje šalje i ministar spoljnih poslova čini mi se da postoji ta tendencija daljeg razvoja partnerskih odnosa između Srbije i SAD. Srbija se Vašingtonu poazala kao pouzdan partner po brpojnom pitanjima poput dijaloga i nečega što jeste deeskalacija situacije u kojima imamo povišeni nivo tenzije. Rekao bih da ako u Srbiji potencijalno i vide neki izvor nestabilnosti, Vašington vidi rešenje tako što će Srbiji pružiti punu podršku da ostane na poziciji na kojoj jeste, a to jeste neko ko obezbeđuje u regionu stabilnost porukama da sarađuje sa susedima na Zapadnom Balkanu", zaključio je Vladisavljev.
0 komentara