Vokri: Vizna liberalizacija za srpske pasoše narušava suverenitet Kosova
Zamenik kosovskog ministra za lokalnu samoupravu Arber Vokri izjavio je da se ukidanjem viza za nosioce srpskih pasoša, narušava suverenitet Kosova, te da takva odluka predstavlja presedan, prenosi Koha.
"Ovim gestom Evropskog parlamenta narušen je suverenitet Kosova. To su državljani Kosova i pasoši naše zemlje imaju istu vrednost. Sasvim je nepotrebno davati im srpske pasoše i posle toga primenjivati politiku liberalizacije viza... ovo daje loš primer, pravi presedan za druge situacije van regiona. Na primer, Ukrajina ili Gruzija. Šta ako Rusija počne da izdaje pasoše građanima u oblastima koje je zauzela i ti pasoši budu prihvaćeni. Dakle, to je povreda suvereniteta država. Šteta", rekao je Vokri.
Dodao je da neki Srbi imaju kosovske pasoše, da su neki odbili, a neki sprečeni da ih uzmu.
"Neki imaju kosovske pasoše, neki su na vreme odbili da podnesu zahtev za kosovsko državljanstvo. Zatim, postoji jedan broj građana Srbije koje su, čak i da su imali volju za državljanstvom, sprečili zvaničnici paralelnih struktura na severu, uglavnom Srpske liste", tvrdi Vokri.
Po pitanju otvaranja mosta na Ibru, on je naglasio da nema promene stava.
"Ako imamo Kfor koji u svakom saopštenju pominje da je njegova misija da svima omogući slobodu kretanja, a onda se dešavaju situacije da postavlja kordon na most, to deluje čudno", smatra Vokri.
On je rekao i da se na severu ne očekuju nemiri, osim "izvesnog nezadovoljstva" koje bi, prema njegovim rečima, mogao da podstakne međunarodni faktor.
"Ne očekuje se da će biti nereda, ono što bi eventualno moglo da omogući izražavanje nezadovoljstva nekih građana Srbije bio bi podsticaj koji im je dao međunarodni faktor. Međunarodno prisustvo, posebno jedan broj diplomata, održavaju kontakte i odnose sa tim najekstremnijim delom organizovanih građana Srbije, manjinom, i potpuno ignorišu većinu Srba i njihove predstavnike", kazao je Vokri.
Prema njegovim rečima, do nereda na severu ponekad dolazi odmah nakon "ohrabrujućeg gesta nekog iz međunarodnog prisustva na Kosovu".
"Ne kažem da im direktno govore da izađu i gađaju kamenjem. Međutim, jasno je krajnje asimetrično favorizovanje grupe ekstremista u odnosu na većinu koja takođe ima svoje organizacije. Ako se stalno sastaju sa jednom stranom, finansiraju ih za projekte, podstiču ih upoznavanjem njihovih ideja, a upoznavajući drugu stranu pozivaju na integraciju, jasno je ko je destabilizujući faktor", zaključio je Vokri.
0 komentara