Vučević: Prijem Kosova u SE srušio bi sve principe međunarodnog prava, Srbija ima adekvatan odgovor
Ministar odbrane i potpredsednik Vlade Srbije Miloš Vučević kazao je da zemlje koje se zalažu za prijem Kosova u Savet Evrope ruše sva pravila i principe koji su do sada važili u međunarodnom pravu i dodao da Srbija ima adekvatan odgovor na ovu situaciju.
"To je politika velikih zemalja koje su pokrovitelji takozvane kosovske nezavinosti, koje su procenile da treba da idu u finalizaciju projekta priključenja Kosova Savetu Evrope, rušeći sve principe i sva pravila, rušeći soptvena pravila, ono što je važilo do sada i što je bio obavezan i uslov za svaku državu koja je postala članica SE. Ovde imamo po prvi put da je jedna teritorija koja nije država u punom smislu, koja to ne može da bude, niti će ikada biti što se tiče Srbije, dobija status favorizovanog subjekta u međunarodnom javnom pravu u procesu priključivanja SE i ovo je prvi korak, imate današnji Komitet, odnosno Odbor, zatim Plenarnu Skupštinu i onda verovatno u maju Savet ministara koji ima konačnu reč", rekao je Vučević gostujući na RTS.
Kako je naveo, po svemu sudeći po prvi put će biti situacija da "neko ko nije država bude primljen bez konsenzusa, što je do sada bio uslov".
"I da ne zaboravimo vrlo važnu stvar: sami pokrovitelji takozvane kosovske nezavisnoti koji snažno pormovišu jačanje subjektiviteta takozvanog Kosova u međunarodnim odnosima ne poštuju ni ono što su zadali kao obaveze administraciji u Prištini, pa su naveli tri uslova - jedno je vraćanje zemlje, posle osam godina po pravosnažnoj i izvršnoj presudi manastiru Dečani, drugo je ono što čekamo već 11 godiona, a to je formiranje ZSO u skladu sa Brisielskim sporazumom koji je bio pod pokoroviteljstvom EU i treće da se zaustavi eksproprijacija zemljišta u srpskim opštinama", istakao je Vučević.
Po njegovim rečima, sada su došli do zaključka da je dovoljno da se Priština saglasila da izvrši sudsku presudu posle osam godina i vrati zemljište manastiru Dečani i da je to zelena lampica kada oni mogu da otpočnu proceduru.
"I ovaj put smo videli jedan festival licemerja i lakrdije u međunarodnom javnom pravu, da sve što je važilo za sve druge ne važi za takozvano Kosovo, da sve što su obećali i rekli, garantovali Srbiji u procesu razgovora između Beograda i Prištine apsolutno ne postoji, da nema nikakve kazne i sankcije prema Prištini za sve ono što sprovodi pre svega prema Srbima, odnosno ne sporvodi, a obavezala se u razgovorima Beograda i Prištine. I sve što kažu sve slažu, odnosno ništa ne važi, ako oni procene da to nije od interesa za njih i njihove geopolitičke interese. Kosovo guraju na silu SE, po prvi put imaćete situaciju da ne glasaju svi, po prvi put imate teritoriju koja nije država, a koju guraju da postane članica SE bez konesenzusa i pali su svi principi koje su sami uspostavili", kaže srpski ministar odbrane.
Podseća da je do sada za prijem u SE neke zemlje bio potreban konsenzus i dodaje da je moguće da će se "sada ići na dve trećine ili jednu polovinu u zavisnosti od institucije SE".
"Imaju oni većinu, nemaju konsenzus, 12 članica SE ne priznaje takozvano Kosovo, ne treba imati dilemu da će poslanici glasati u skladu sa politikama svojih država. O manevarskom prostoru Srbije govoriće predsednik narednih dana i da ne pokazujemo mi unapred sve karte. Zemlje koje rade to što rade treba dobro da razmisle da li im treba tzv. Kosovo ili Republika Srbija koj je uzgred primeljna u SE u njenim punim granicama", rekao je Vučević.
Istakao je da su ovo najteži dani za Srbiju od Nato agresije.
"Čak je mnogo gore nego što javnost vidi, jer neke informacije i neki dokumenti ne mogu da budu publikovani, objavljeni, a pokazali bi koliko je komlikovana i složena političko-bezbednosna situacija za našu državu i ne samo za Srbiju nego i pitanje regiona i pritisaka na Republiku Srpsku. Vidite šta se sve sprovodi na teritoriji BiH, a bojim se da se sprema sve teži i komplikovaniji scenario po pitanju statusa RS i njenih lidera, to dovodi Srbiju u težak položaj. A nije ni čudo, sve da još jednom pocrtamo građanima Srbije i onima koji se osećaju kao deo srpskog naroda baš na 24. mart, na 25 godina od Nato agresije takozvano Kosovo dobije status pridruženog člana, odnosno posmatrača u Parlamentarnoj Skupštini Natoa. Ako neko veruje da je to slučajno, nije slučajno, kao što nije slučajno da su isporučili kao džak krompira nekadašnjeg predsednika SRJ i Srbije Slobodana Miloševića na Vidovdan. Nema ništa slučajno kod datuma i sve ono što će se dalje dešavati dešavaće se na datume koji su nama bitni ili da bi nam još jednom neko pocrtmao šta se dešava", kazao je Vučevi.
Upitan da li postoje i dalje crvene linije, istakao je da one postoje i ostaju.
"Gledamo da na diplomatskom planu da uradimo sve što možemo,a naravno da država Srbija ima adekvatne odgovore na sve situacije, pa i u odnosu na ono što će se dešavati u SE, da ne istrćavamo unapred, da se ne junačimo, nego da dobro procenimo šta su naši nacionalni interesi i kako da u ovim gotovo nemogućim uslovima štitimo istinu", naglasio je.
Vućević kaže da je Kosovo najveći bezbednosni rizuk za Srbiju imajući u vidu sve ono što se tamo dešava,od naoružavanja Kosovskih bezbednosnih snaga i pokušaja da formiraju vojsku i dodaje da su dobijene jasne instrukcije posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost koja je održana nedavno kada je reč o očuvanju bezbednosti u centralnoj Srbiji.
Govoreći o formiranju nove Vlade, Vučević kaže da su okolnosti fokus odvukle na ključna pitanja poput terorističkog napada u Moskvi, ukidanja dinara, situacije sa Kosovom kada je reč o prijemu u Savet Evrope.
Očekuje da će, kako kaže "konture nove vlade biti poznate za sedam do 15 dana" i ističe da će siže njenog programa biti ono što je izloženo kroz program "Skok u Budućnost-Srbija 2027".
"Nova vlada mora da donese novu energiju i novi optimizam, novu volju da se bori za interes građana Srbije", rekao je Vučević i naglasaio da sebe vidi kao deo tima, jer veruje u politiku koja se vodi.
0 komentara