Vučić: SAD uvele sankcije NIS-u, traži se potpuni izlazak ruskog interesa iz kompanije

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je da su SAD uvele sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS), najteže po jednu kompaniju u Srbiji, navodeći da se traži potpuni izlazak ruskog interesa iz te kompanije. Poručio je da će državni interesi biti zaštićeni po svaku cenu.
„Reč je o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji. Traži se potpuni izlazak ruskog interesa iz „NIS Novi Sad“ a.d. Prema onome što smo videli, stoji ’remove’, a ne ’reduce’. Ne dozvoljavaju ni da 49 odsto ili manje udela bude ruskog kaptiala, već potpuni izlazak ruskog kapitala“, pojasnio je Vučić.
Naveo je da će NIS moći da nastavi redovno da posluje, ali sa planom vlasničke transformacije moramo da krenemo odmah i on mora da bude odobren od strane Sjedinjenih Država.
„Za sve operacije imaćemo 45 dana, zaključno sa 25. februarom. Do tada moramo da završimo sve sa Rusijom, imamo prostora do 12. marta jedino još finansijsku transkaciju da produžimo, ali i to mora da bude odobreno od Ministarstva finansija SAD. Istekom ovog perioda, nastupaju sankcije u potpunosti“, naveo je predsednik Srbije.
Vučić je, u obraćanju javnosti, istakao da Srbija ničim nije doprinela da sankcije NIS-u budu uvedene.
„Nismo se ni na koji način mešali u sukobe velikih, čuvali smo se toga, klonili se od svega, nikome na senku nismo stali. Ali, suočeni smo sa teškim i ozbiljnim sankcijama“, istakao je predsednik Srbije, dodajući da nije želeo ništa da krije od građana, zbog čega je i izlazio u javnost sa svim informacijama koje je dobijao o mogućnosti uvođenja sankcija.
Dodao je da je mnogo stvari i dalje nejasno za Srbiju, pa će o tome razgovarati sa američkim zvaničnicima sa kojima će se sastati sutra u Beogradu.
„Ono što se u saopštenju američkog Ministarstva finansija ne vidi je sledeće. Reč je o veoma teškim sankcijama koje nalaze dva pravna osnova, jedan iz odluke administracije Baraka Obame iz 2014. godine i drugi iz odluke administracije Džozefa Bajdena iz 2021. To je urađeno da bi bilo nemoguće da se izbegnu sankcije“, ukazao je predsednik Srbije.
Podsetio je da je Vlada Srbije prodala NIS ruskom Gazprom Njeftu 2008. godine.
„Predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Vojislav Koštunica doneli su odluku da jedno od najznačajnih javnih preduzeća prepustimo Gazpromu za odgovarajuću naknadu. U prethodnih 16 godina NIS je značajno doprinosila kako budžetu tako i brojnim razvojnim projektima Srbije“, pojasnio je Vučić.
On je istakao da su SAD, danas pred nekoliko dana pred promenu vlasti u toj zemlji, uvele sankcije NIS-u.
„Niti je Srbija namera, bar tako kažu, Amerikancima da bude meta, niti samo NIS, već je reč o sveobuhvatnom udaru na ruske kompanije koje nemaju samo u posedu naftovode, rafinerije, već i sve povezane kompanije su meta ovih sankcija“, rekao je predsednik.
Dodao je da će se, prema saznanjima koje ima, Velika Britanija najkasnije u ponedeljak pridružiti sankcijama SAD, ali i najveći deo evropskih zemalja.
„Evropske kompanije neće želeti da rizikuju jer su sankcije sa veoma teškim dejstvom protiv onih koji bi ih kršili“, konstatovao je Vučić.
On je ukazao da Srbija nije neprijateljska zemlja Rusiji i da ne želi neprijateljsko preuzimanje preduzeća. Najavio je da predstoje razgovori sa ruskim predsednikom, sa kineskim predstavnicima, kao i predstavnicima SAD.
Poručio je da građani Srbije ne treba ni na koji način, baš kao što ni vlast neće činiti, da reaguju panično.
„Reagovaćemo odgovorno, ozbiljno i marljivo, i nigde nećemo da hitamo sa donošenjem pogrešnih odluka. Mi ćemo tražiti od predstojeće administracije SAD da razmotri ovu odluku još jednom i da vidimo da li možemo da dobijemo olakšavajuće odluke“, poručio je Vučić.
On je istakao da će Srbija zaštititi državne interese po svaku cenu.
Istakao je da neće biti nikakvih nestašica.
„Uz vašu pomoć pobedićemo i ovog puta i Srbija će i ove 2025. biti najbrže rastuća ekonomija“, zaključio je Vučić.
0 komentara