Vučić: Brine me evropska politika po pitanju Kosova

Aleksandar Vucic Davos
Izvor: Kosovo Online

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas u Davosu da ga brine evropska politika po pitanju Kosova.

Preneo je novinarima da se sastao sa izaslanikom EU za dijalog Kosova i Srbije Miroslavom Lajčakom i rekao da očekuje skoro postavljenje Danca Petera Sorensena na tu funkciju.

„Brine me evropska politika po tom pitanju, ne sam Sorensen koji je profesionalac i korektan čovek, već politika popuštanja prema Kurtiju i njihove najave uprkos svim aktivnim provokacijama da će ih pustiti u Savet Evrope i druge organizacije“, objasnio je Vučić.

On je najavio da će s tim u vezi razgovarati sa Amerikancima i videti kako dalje.

Kina nedvosmisleno podržava teritorijalni integritet Srbije

Vučić je preneo da je sa prvim potpredsednikom kineske vlade Dingom Sjuesjangom razgovarao o važnim pitanjima, pre svega o daljem unapređenju izuzetno dobrih odnosa Kine i Srbije. Naveo je da je Kina važna Srbiji kao drugi trgovinski partner, sa gotovo sedam miliajrdi dolara, dodajući da trgovinska razmena raste iz godine u godinu.

„Razgovarali smo i političkim stvarima. Ja sam izrazio podršku rešavanju tajvanskog pitanja od strane Kine, u skladu sa principima politike jedne Kine. On se nedvosmisleno izjasnio za podršku očuvanju teritorijalnog integriteta Srbije i Kosova i Metohije kao dela naše zemlje“, istakao je Vučić.

Bilo je, dodao je, reči i o dešavanjima u Srbiji, a kineska strana se odredila za podršku Srbiji i nemešanju stranog faktora, koje je, kaže, očigledno primetno.

Naveo je da je razgovarao i sa brojnim prijateljima sa afričkog kontinenta.

Takođe, Vučić je razgovarao i sa predsednikom Izraela Isakom Hercogom.

„Potvrdili smo prijateljske odnose Srbije i Izraela, dogovorili nastavak saradnje po pitanju ekonomije i najviših modernih tehnologija, veštačke inteligencije i vojno-tehničke saradnje, koja je za nas veoma značajna“,  rekao je predsednik Vučić.

Dodao je da brojim evropskim liderima razmenio stavove po svim važnim pitanjima, te da je u svim razgovorima glavna tema inauguracija Donalda Trampa.

Vučić je istakao da je prerano da govori o efektima inauguracije Trampa budući da još uvek nije dovoljno dobro izanalizirao prilike u svetu.

Primetio je da je Tramp tokom jučerašnjeg govora bio miran, ali da je predstavio jasnu politiku, jasniju nego u prethodnom mandatu - sa jasnom porukom gde bi se trebalo trošiti državni novac.

„Mogu da potvrdim da se dešavaju velike i ubrzane promene u svetu. Evropa je shvatila, i odgovorili su Trampu i oni i Kinezi, Tramp je rekao protiv sam Pariskog dogovora, to je veoma važna stvar i velika promena u svetu. Kinezi su danas reafirmisali svoju želju za poštovanjem Pariskog dogovora, kompletne politike klimatskih promena i dejstvovanja zajedničkog vezano za to. I Ursula fon der Lajen je to naznačila. Oni žele dobre odnose sa Amerikom, naravno, ali direktan odgovor Trampa bio je ’Mi nismo saglasni sa tobom oko Pariskog dogovora“, naveo je Vučić.

Dodao je da je Fon der Lajen saopštila da je 30 odsto svetske trgovine je trgovina između Amerike i EU.

Prema njegovim rečima, Fon der Lajen je na pametan način upozorila Trampa da 3,5 miliona ljudi u Americi radi u evropskim kompanijama, najčešće u automobilskoj industriji.

Od Fon der Lajen, kaže Vučić, moglo se čuti da će prva poseta predstavnika Evropske komisije biti Indiji, ali i kako bi posle toga „bilo pametno popravljati odnose sa Kinom“. 

Svet je, ukazao je, počeo da se okreće na drugu stranu.

„Šolc je malopre pažljivo i mudro govorio. On je počeo da vodi vrlo mudru politiku. I Šolc i Fon der Lajen pomenuli su po prvi put Indoneziju, Maleziju i dodatno Indiju. Polako svi se okreću Aziji, jer znaju da će se u disbalansu i igrama balansa dogoditi mnogo toga lošeg“, naveo je Vučić.