Vučić: Da li kažnjavate Rusiju ili Srbiju
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je derogacija, odnosno izuzeće, Zapadnog Balkana u okviru novog paketa sankcija Evropske unije prema Rusiji, skinuta sa dnevnog reda na inicijativu Hrvatske i dve baltičke zemlje, prenose Večernje novosti.
To bi značilo da Srbija neće moći da se snabdeva preko Jadranskog naftovoda.
"Ovo što smo sa Rusima radili bilo je po dobrim cenama. Želeli smo da nastavimo, ali nismo uspeli da se dogovorimo. Želim ljudima i da objasnim šta se ovo desilo sa naftom. Juče, na tom sastanku, kada je već sve trebalo da prođe, na inicijativu Hrvatske, a podržano od strane dve zemlje, jedne baltičke, i jedne nedaleko od baltičkih zemalja, sa dnevnog reda je skinuta derogacija norme za zapadni Balkan. Hrvatski premijer je izašao sa tezom da nije fer da Srbija ima nižu cenu nafte. A valjda je fer da imaju neke evropske zemlje. Pa čekajte, jel vi kažnjavate Rusiju ili Srbiju", rekao je Vučić.
Vučić je zahvalio predsedniku Bugarske Rumenu Radevu i premijeru Grčke Kirjakosu Micotakisu, koji su istakli da nije fer to što je predloženo.
Rekao je da niko od zvaničnih govornika na Samitu nije kritikovao Srbiju, ali da pretpostavlja da će to biti tema u bilateralnim i trilateralnim sastancima.
"Moram da kažem da sam na drugom panelu dobio informaciju da su svoje nezadovoljstvo izrazili i (mađarski premijer Viktor) Orban i (albanski premijer Edi) Rama. Nije loše što je ta odluka za sada odložena. Mi smo manji potrošač i od Mađarske, Češke i Bugarske, pa bi to sada valjda smetalo, a ovi troše više ruske nafte pa ne smetaju. Nikakve tu želje nije bilo nego da se napakosti Srbiji", rekao je on.
Vučić je rekao da se nije svađao sa hrvatskim novinarima, već je odgovarao na njihova dobacivanja.
"Kada nemate argumente morate da upadate nekima u reč i da vičete. Nažalost ima medija u Srbiji koji su jedva čekali da na takav način prenesu. Postoji ta mreža ljudi koji se raduju svakom neuspehu Srbije, misleći da je to neuspeh Vučića", rekao je on.
Predsednik je zapitao ko daje za pravo Hrvatima da određuju čiju će naftu Srbija kupovati.
"Da pokušam da odgovorim na to. Srbija može da uvozi svaku naftu osim ruske. Pa u pravu ste. Svako može da ode u Jasenovac, ako se ne zove Aleksandar Vučić, i ako nije predsednik Srbije. Svako može da koristi ćirilicu, ali isključivo u četiri zida. Svako može da kaže šta god poželi, osim Srba, koji ne mogu da podignu glas ni po pitanju svog broja, prava. I kada su sve to radili, i zabranjivali pristup Jasenovcu, ja sam i tada govorio da nismo imali problema sa korišcenjem Janafa, naftovoda koji smo zajedno gradili u Jugoslaviji. Bili su pouzdan snabdevač. Ali to više nisu, a pritom 70 odsto biznisa Janafa se zasniva na Srbiji. Nikada ne kasnimo ni dana sa plaćanjem", istakao je Vučić.
On kaže da je Srbiji samo ovo falilo sa svim problemima.
Vučić je pojasnio da će stara odluka EU važiti do 1. decembra.
"Ukoliko ne dođe do promene, ostaje stara odluka. Pazite, mi naravno možemo da uvozimo Kirkuk. Ali nije to samo platiti 20 odsto više, država to preuzme na sebe. Teško je, ali bismo preživeli. Vidite sada tenzije izmedu Saudijaca i Amerikanaca. Optužuju Rijad da radi sa Rusima, a sada se očekuje i da Amerikanci vade svoju naftu. I biće enorman rast cena nafte", rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima Ukrajina više neće izvoziti struju, što će stvoriti veliki pritisak na evropske zemlje.
"Sada ja pitam, kako da preživimo ako ćemo sebi unutar Evrope da saplićemo nogu, zato što je neki Vučić hteo da ode da položi cvet u Jasenovac. Ne postoji nijedno racionalno objašnjenje. Mi smo svu tu naftu plaćali. I skladištenje, i trasnport i takse, sve. Šta još hoćete od nas. Ko ste vi da nam određujete od koga ćemo da kupimo a od koga ne. Sada već imamo problem i sa dizelom, ali o tome ću pričati više", rekao je predsednik Srbije.
Predsednik kaže da ga čeka bilateralni sastanak sa Pedrom Sančezom, dok pravo sa obraćanja medijima ide na sastanak sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.
"Sa Ursulom fon der Lajen večeras bilateralni sastanak. Dobio sam informacije da će tema razgovora sa Šolcom i Makronom biti Kosovo i Metohija. Razgovarao sam sa mnogo lidera evropskih, i o posetama", rekao je Vučić.
On je dodao da će i predsednik Češke Miloš Zeman doći u Srbiju, i da mu je češki državnik rekao da se nada da će mu to biti poslednja poseta.
Rekao je i da je tokom panela o energetici u Pragu imao priliku da čuje mnogo dobroh stvari, od kojih je najvažnija ideja o izgradnji povezujućih transmisionih sistema, novih interkonektora, gasovoda, naftovoda, da bi mogli da se koriste energetnti iz celog sveta
Kako je istakao, razgovarano je i sa predstavnicima Norveške, na osnovu cijih saveta se pravi energetska strategija, kao i da očekuje uskoro predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva u Beogradu, kako bi se osigurali novi izvori gasa.
"Naučili smo da trpimo pritiske, ali nikada nećemo dovesti Srbiju u opasnost, već ćemo gledati da naša zemlja opstane i ostane, i da razmišlja o prosperitetu, što je gotovo nemoguće u ovakvim uslovima", poručio je srpski predsednik.
Vučić je rekao da očekuje otvoren razgovor sa Šolcom i Makronom.
"Sa Šolcom sam već pričao, sedeo je preko puta mene. Premijeru (Španije) Sančezu sam već rekao, a ponoviću i na bilaterali, da očekujem razgovor. Bio je i Mario Dragi na panelu, reći ću i Đorđi Meloni. Suviše mi problema imamo, od kojih je najveći Kosovo i Metohija. Sankcije Rusiji biće tema, a ja sam spremio dve teme koje ću da pokrenem, ali ću vas o tome obavestiti tek posle sastanka", istakao je on.
Kako je rekao, on se ne zaklinje i ne obećava ništa, već se zaklinje samo na Ustavu, Miroslavljevom jevanđelj i interesima Srbije.
U EU, kako je naveo, ne postoji volja da se ubrza otvaranje pregovaračkih poglavlja Srbiji u procesu integracija, već samo volja da Srbija uvede sankcije Rusiji.
0 komentara