Vučić: Kurti ne želi učešće Srpske liste na izborima, ona mu je najveći neprijatelj

Aleksandar Vučić sednica vlade
Izvor: Instagram

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić upozorio je danas da će zemlja trpeti sve veće pritiske u vezi sa Kosovom. Istakao je da Aljbin Kurti želi da spreči učešće Srpske liste na izborima 9. februara, jer ne može da je kontroliše i vidi je kao najvećeg neprijatelja.

„Kurti ne želi učešće Srpske liste, bukvalno do fizičkog izbacivanja iz izbora, jer je ona remetilački faktor, neposlušni. Mnoge druge partije, i iz srpske zajednice, pokušava da kontroliše, ali nad Srpskom listom nema nikakvu kontrolu i zato je ona najveći neprijatelj“, rekao je Vučić na sednici Vlade Srbije.

Zato je od direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra Petkovića zatražio da se preduzmu dodatne mere.

„Sve što su činili, činili su protivno Briselskom sporazumu i drugim sporazumima. Zato pokušavajte da upoznajete sa tim svetsku javnost“, obratio se Vučić Petkoviću.

Zamolio je i ministra spoljnih poslova Marka Đurića da to bude zadatak i njegovog resora.

„Da se bavimo Kosovom i Metohijom mnogo više nego što je bio slučaj u prethodnim mesecima“, rekao je Vučić.


SAD će uvesti sankcije NIS-u, to je ogroman problem za Srbiju

Vučić je informisao javnost i članove vlade da će SAD uvesti direktne, sveukupne sankcije NIS-u, što je ogroman problem za zemlju. Ukazao je da će SAD sa tom odlukom zvanično izaći pre 15. januara.

„Razgovarao sam juče sa Hoze Fernandezom. SAD će uvesti sankcije,  sveukupne, našoj kompaniji NIS. To neće biti sankcije protiv kompanija koje imaju rusko vlasništvo, ili koje se finansiraju od ruskih banaka, već direktne sankcije NIS-u. Nas to dovodi u tešku poziciju, jer ćemo posle izvesnog vremena imati problema sa Rafinerijom, Petrohemijom i drugim kompanijama“, rekao je Vučić.

Konstatovao je da je pitanje zašto se takva odluka donosi sada, dodajući da su „čudni razlozi“.

„Oni će reći da je to upereno protiv Rusa, jer time finansiraju deo ratnih napora… Rusi to nisu činili, za to postoje dokazi, ali moguće je da im smeta što je ruska kompanija makar u jednoj godini napravila visok profit… Da li je to deo pokušaja da se destabilizuje situacija u Srbiji, ne mogu to da kažem, jer nemam dokaze da nekoga optužujem, ali to dovodi zemlju u tešku poziciju“, rekao je Vučić.

Zatražio je od premijera Miloša Vučevića da formira dva tima, ali pod njegovom koordinacijom – jedan koji će se baviti pregovorima za gasni aranžman, a drugi koji će se baviti NIS-om. Dodao je da će on pomoći i pokušati da razgovara sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Novi pristup američkoj administraciji - odgovoran i ofanzivan

Ukazujući da slede ogromne promene, pre svega u svetlu smene vlasti u SAD, Vučić je od ministra Đurića zatražio da se Ministarstvo spoljnih poslova dodatno angažuje oko pristupa novoj američkoj administraciji.

„Naš pristup mora da bude ozbiljan, odgovoran, ofanzivan, da ne prepustimo drugima da lakše dolaze do najvažnijih predstavnika američke administracije“, ukazao je predsednik Srbije.

Sednica Vlade Srbije počela minutom ćutanja za žrtve zločina na Cetinju

Vlada Srbije odlučiće na sednici da nedelju, 5. januar, proglasi Danom žalosti u Srbiji, zbog tragedije na Cetinju u kojoj je ubijeno 12 osoba.

Vučić je rekao da je to stravična tragedija, posebno imajući u vidu da Crna Gora 10-ostruko manja od Srbije.

„Mnogo je teško ljudima u Crnoj Gori, a naše je da kažemo da smo uz njih u bolu i da im pomognemo ako možemo“, naveo je Vučić.

Dodao je da je to i za Srbiju još jedna pouka šta mora da se uradi, brže i snažnije.

„Molim vas da preko MUP-a i BIA dalje izvršite proveru svih bezbednosno interesantnih lica i utičete na ubrzano oduzimanje nelegalnog oružja, dodatne provere legalnog naoružanja. Da spustimo rizike takvih incidenata na minimum“, poručio je predsednik Srbije.