Vučić: Nema predaje! Bićemo uz svoj narod u potpunosti, nećemo dozvoliti da se ponovi 2004.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija biti uz svoj narod na Kosovu i Metohiji u potpunosti.
On je nakon sednice Saveta za nacionalnu bezbednost rekao da pretnje Prištine da će nastaviti sa sprovođenjem akcije zamene registarskih tablčica treba da pokaže njihovu snagu, ali da to ugrožava stabilnost i mir i opstanak srpskog naroda na KiM.
Obmanjuju javnost
Predsednik je dodao i da su danas u Beogradu saslušali predstavnike Srba sa KiM, i rekli im da su sa njima uvek, i kada je teško.
"Mi smo tu da budemo sa njima ne samo kada je lako, već i kada je teško i bićemo uz svoj narod u potpunosti", rekao je Vučić.
On je kazao da je dobio usaglašen demarš predstavnika Kvinte i EU u kome se u tački 2. kažese da treba da razumemo da je kosovska akcija legitimna i u skladu sa sporazumom, ali da je problem u vremenu i metodama.
"I danas, a i tog dana sam rekao predstavnicima Kvinte da obmanjuju javnost jer tako negde nemaju pravo ni po jednom sporazumu", rekao je Vučić.
Predsednik je zatim pročitao sve tačke Sporazuma iz 2011. o slobodi kretanja.
Zatim je pročitao i tačke iz Sporazuma iz 2016. Rekao je da su KS tablice koje su statusno neutralne, ali i dodao da to ne dozvoljavaju i izjavljuju da su ih ukinuli.
To što priča Kvinta ne piše nigde
"Oni su izmislili legitimitet nepostojeće odluke, papira i paragrafa. To što pričaju Kvinta, EU i Priština, ne piše nigde. I nije ih briga. Ukazao sam im na to i nisam ni dobio odgovor", rekao je Vučić.
Kako kaže, Srbija prihvata statusno neutralne tablice, ali oni, dodaje, to neće ni da čuju.
"Odluka iz 2020. godine, od strane njihovog takozvanog ministra unutrašnjih poslova rekao je da se ukidaju KS tablice", rekao je Vučić.
Kako kaže, danas su Srbi rekli da će demokratskim putem i na miran način pružiti svaku vrstu otpora prištinskih vlasti.
"Njihov je plan da puste da izađu sa svojim tablicama, ali da im posle ne daju da se sa tim istim tablicama vrate na teritoriju KiM. Država Srbija neće dozvoliti pogrom niti ubijanje svog naroda. Neće biti ponavljanja 2004. godine, niti bilo kakavih sličnih akcija", rekao je Vučić.
Nema predaje!
"Baš ovim bi trebalo da se bavi Nato, da na sever KiM da bi se ušlo mora da se dobije saglasnost Kfora, i gradonačelnika četiri opštine, ali šta ih briga. Neću da se bavim motivima Kurtija. Zašto sme sve ovo da radi, zato što nikada nije bio kažnjen. Jedino što su radili, jeste da su im pružali podršku", istakao je predsednik.
Jedno je sigurno, kaže, Srbe sa KiM nećemo ostaviti na cedilu.
"Nema predaje, KM ostaje, baš kao što smo rekli i pre mesec dana i više meseci. Da, obavljen je deo preregistracije, ali u KS, a ne u RKS, i to uglavnom na jugu. KS tablice govore o statusnoj neutralnosti, sve će da prihvate osim tablica. Što se tiče srpskog naroda, oni su tražili sastanak sa mnom. Mi smo im rekli da ne nasedaju na provokacije, to je bila moja molba. A da neko preduzima oružane akcije protiv njih, neće moći - kazao je Vučić, komentarišući konstatacije novinarke N1 da su "još 2018. čelnici Srpske liste pozivali na preregistraciju, zašto tada, a ne sada".
"Sve srpsko je problem. Ništa to meni nije iznenađenje.. Što se tiče pohvala Prištini, nemam ništa protiv toga.
Zapad želi da isključi mogućnost da se Putin poziva na kosovski presedan
Na pitanje kakva je reakcija međunarodnih posrednika kada ih upozori da uprkos činjenici da po Briselskom sporazumu specijalne snage Prištine ne smeju odlaziti na sever bez saglasnosti sva četiri gradonačelnika, a oni svakog dana tamo zastrašuju srpski narod, Vučić je podsetio na pismo koje je 19. aprila 2013. Hašim Tači potpisao.
"U tom dokumentu Andresu Rasmusenu, koji je uslov za Briselski sporazum, se kaže da na sever Кosova bez saglasnosti Кfor-a i četiri gradonačelnika lokalne zajednice ne mogu ulaziti specijalne snage. A oni šalju i ono što nazivaju vojsku, a na šta nemaju pravo da postoji i puste ih bilo gde", objasnio je Vučić.
Upitan zašto Zapad žuri da reši pitanje osova, Vučić je podsetio da je to već iznosio, a razlog je da žele da isključe mogućnost pozivanja na kosovski presedan Vladimiru Putinu.
"To se nikome ne sviđa ni kod nas što sam rekao. Кada Montgomeri kaže da Rusi rade što je Zapad radio nama, proruski mediji neće da to objave jer ne žele da Rusija ispadne zla, a prozapadni daZapad ne bude prikazak kao neko zao kao Rusi. Ni u ovoj zemlji ne možete istinu da čujete i vidite. Nažalost, samo nas malo ima samo jednu otadžbinu i to kaže", naglasio je Vučić.
0 komentara