Vučić: Srbija jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji

Aleksandar Vucic
Izvor: Kosovo Online

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da Srbija, kao jedina zemlja u Evropi, nije podržala niti jednu deklaraciju u kojoj se pominju sankcije Rusiji.

Vučić je, odgovarajući na pitanje u vezi kritike šefa evropske diplomatije Đuzepa Borelja Beogradu zbog neuvođenja sankcija Moskvi, rekao je da je činjenica da od 42 ili 43 dosadašnje deklaracije u kojima se pominju sakcije Rusiji ili ruskim institucijama i funkcionerima, Srbija nije podržala nijednu.

„Sve ostale zemlje u Evropi su stoprocentno podržale deklracije uključujući i BiH. Zato Borelj samo nas napada. I ja bih da sam na njegovom mestu“, dodao je on.

Vučić je dodao da što se Belorusije tiče, Srbija se pridužila četiri ili pet od 12 deklracija.

„Ne hvalim se time jer je to nama samo teret na glavi, ali to je naša politika“, ukazao je on.

Istakao je da je Srbiji sukob u Ukrajini doneo samo probleme i glavobolju, dodajući da je to velika nesreća za ljude. Naglasio je da Srbija ima svoju politiku, i ako bude morao da je menja onda će obavestiti građane.

Naveo je da je finansijski sistem u Srbiji u izuzetno dobrom stanju. Takođe, dodaje, i bankarski sistem ima punu stabilnost i punu likvidnost.

„Kod nas nadzor je samo u jednoj tački a to je NBS. Čak razmišljamo da povećamo garancije države za depozite sa 50.000 na 100.000“, istakao je on.

Rekao je da država ima trenutno na računu pet milijardi evra, odnosno 546 milijardi dinara.

„Ništa više ne moramo na međunarodnom tržsistu, gde pare poskupljuju, da uzimamo“, dodao je on.

Na konstataciju da je i specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar rekao da u Ohridu neće biti potpisano ništa, te pitanje kako, u tom svetlu,  komentariše to što partije desnice najavljuju proteste za sutra, Vučić je rekao da u to „ludilo ne može, a i ne vredi da ulazi“.

„Šta da kažu, da će bolje da vode ekonomiju, bolje i uspešnije da vode Srbiju. Da li verujete u to? Zamislite da priču o  digitalizaciji i veštačkoj inteligenciji spojite sa Obradovićem, Stamenkovski, Jovanovićem... Kako bi to izgledalo groteskno. Zato i moraju da idu na takve priče, potpsao, a nije, a ustvari sakrio da je potpisao“, rekao je Vučić.