Vučić: Sedim samo na jednoj stolici - srpskoj, svako mora da zastupa svoje interese
Sedim samo na jednoj stolici - srpskoj, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu za nemački Handelsblat, odgovarajući na pitanje zašto Srbija ne podržava sankcije protiv Rusije, ako želi da postane deo Evropske unije i istakao da svaka zemlja mora da zastupa svoje interese.
Uprkos tome što odnosi Srbije i Nemačke nisu bili najbolji u prošlosti, Vučić ističe da je vreme da se odnosi "iznova urede".
"Da, imamo različita mišljenja kada se radi o Kosovu, ali sada je vreme da se odnosi iznova urede”, naveo je predsednik Srbije.
Što se tiče reizbora Ursule fon der Lajen na mesto predsednice Evropske komisije, kaže da ona ima njegovu podršku, jer veruje da je uvek imala racionalan pristup prema Zapadnom Balkanu.
"Razumela je neke naše razlike. Češće je dolazila u Beograd, za razliku od mnogih u Briselu. To smo uvek cenili. Da li imamo poteškoća sa izborom Kaje Kalas za novu visoku predstavnicu EU za spoljnu i bezbednosnu politiku? Videćemo. Računamo sa daljim pritiscima po svim pitanjima u vezi sa Rusijom i Ukrajinom”, rekao je Vučić za Handelsblat.
Sedim samo na jednoj stolici - srpskoj
On ističe da je većina Srba za Evropsku uniju.
"Morate da razumete da se kod onih koji su protiv, ne radi samo o EU. Njima su važne teme koje je Unija dovela u vezu sa Kosovom, sa kojima se oni ne slažu. Smatraju da EU i Nato imaju dvostruke aršine kada se radi o Rusiji i kada se radi o Nato bombardovanju naše zemlje 1999. godine. Neki su izgubili entuzijazam za EU, jer se mi već 24 godine nalazimo u pristupnom procesu bez opipljivog priznanja za naše napore. Integracija Srbije u EU je naš cilj”, kaže Vučić.
Iako je nemačka vlada rekla da je, ako se razgovara o proširenju EU, odlučujuće da se istovremeno ne može sedeti na dve stolice, Vučić kaže da on sedi samo na jednoj.
“Sedim samo na jednoj stolici: na srpskoj. I u kojoj to meri se mi približavamo Rusiji? Već dve i po godine nisam razgovarao sa Vladimirom Putinom", dodaje.
Na pitanje zašto Srbija ne podržava sankcije zapada protiv Rusije i zašto se on lično sastaje sa predstavnicima ruske vlade, a nedavno i sa kineskim predsednikom Sijem, ako želi da postane deo EU, Vučić kaže da to i Nemačka radi.
“Kancelar Šolc se takođe sreo sa Si Đinpingom. Nemačka šalje članove vlade u Kinu, nedavno je ministar Habek bio tamo ako se ne varam. To je potpuno normalno i ima smisla. Svako mora da zastupa svoje interese – i baš to i mi činimo", ističe Vučić.
Dodaje da je Srbija zaključila Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom dok je EU zaključila mnoge sporazume o slobodnoj trgovini sa zemljama sa kojima Srbija nema sporazume.
“Mi se brinemo za našu privredu. Naš privredni rast je u prvom kvartalu ove godine iznosio 4.7 odsto - time smo na vrhu u Evropi”, kaže Vučić.
Najhitniji je prekid vatre u Ukrajini
Očekuje pogoršanje situacije u Ukrajini:
"Kada razgovaram sa svojim prijateljima na zapadu, oni kažu da ne mogu da izgube rat, jer ako izgube, tada će Rusija nastaviti agresiju i napašće druge zemlje. Problem je međutim da se nikada nisu stavili u Putinovu situaciju. Ako on izgubi, ne samo da neće lično preživeti, već će izgubiti čitavo svoje nasleđe”, dodaje.
Kaže da Putin nema manje da izgubi nego što to ima zapad.
“Postavite se u poziciju drugih. Trebalo bi da se pitate ko je spreman da žrtvuje više ljudi u ovom konfliktu. Tada ćete dobiti jasnu sliku o budućnosti”, kaže Vučić.
Na pitanje šta bi savetovao kancelaru Šolcu ako ga pita kako bi trebalo da izgleda put ka miru, Vučić kaže da je prekid vatre ono što je najhitnije.
“Najpre bih mu rekao da sam samo običan čovek i da on ima bolje savetnike od mene. Ali, ako bi on zaista želeo da čuje šta ja mislim, rekao bih: postignite prekid vatre što je pre moguće. Nije važno pod kojim uslovima. Nakon toga, razgovarajte o uslovima, bio to ulazak u Nato, ulazak u EU ili teritorijalna pitanja. Razgovarajte o tome kasnije. Svakog dana umiru stotine ljudi. To je nepodnošljivo”, naznačio je predsednik Srbije.
Na pitanje da li veruje da bi Putin poštovao prekid vatre, Vučić kaže da bi ruski predsednik verovatno postavio isto pitanje za Ukrajinu, jer, kako kaže, obe strane imaju loše iskustvo jedna sa drugom, ali ponavlja da je najviši prioritet zaustavljanje rata.
Fajnenšal tajms je izveštavao da je Srbija od početka rata prodala municiju u vrednosti od 800 miliona evra saveznicima Ukrajine, koji su je dalje prodali Kijevu.
"Srbija ima namensku industriju. Prodajemo municiju isključivo pouzdanim krajnjim korisnicima, ne i oružje. Rusija i Ukrajina nisu pouzdani krajnji korisnici. Tamo naravno ne isporučujemo. Nije naša odgovornost šta druge zemlje rade sa našom municijom”, zaključio je Vučić za nemački list.
O litijumu: Želimo kompletnu proizvodnju da zadržimo u Srbiji
Vučić je rekao da će sa Šolcom, pored razgovora o razvoju aktuelnih političkih dešavanja, biti reči i o privrednoj saradnji.
“Mi raspolažemo jednom od najvećih svetskih zaliha litijuma. Taj materijal je važan sastavni deo baterija neophodnih za električnu mobilnost. Evropskoj uniji je potreban litijum i mi želimo da ojačamo našu povezanost sa EU”, rekao je Vučić.
Na pitanje kako bi saradnja u oblasti litijuma konkretno trebala da izgleda, Vučić kaže da Srbija želi da zadrži kompletnu proizvodnju, koliko god je to moguće.
"Mi želimo da kompletnu proizvodnju – koliko god je to moguće – zadržimo u našoj zemlji. Stoga želimo da proizvodnju baterija obavljamo u Srbiji i da prodajemo samo deo litijuma kao sirovinu. Na ovaj način želimo da ojačamo Srbiju kao lokaciju za proizvodnju automobila. Izvoz automobila u EU bio bi moguć bez carine, jer bi se proizvodnjom baterija jedan značajan deo automobila proizvodio u Srbiji”, dodaje.
Dodaje da je nakon razgovora dobio pozitivnu reakciju iz evropske automobilske industrije.
"Tu spadaju Mercedes i Folksvagen, kao i Stelantis, koji u Srbiji već ima fabriku automobila. Upravo za vikend sam imao razgovor sa ambasadorom Republike Koreje, koji je najavio interes svoje zemlje za proizvodnju u Srbiji", kaže Vučić.
Upitan da li je vodio razgovore i sa proizvođačima iz Kine, Vučić kaže da je Srbija lojalna Evropi.
"Oni su veoma jasno izneli svoj interes da žele da imaju pristup zalihama litijuma. Mi smo im međutim rekli da ovo pitanje razmatramo sa Evropljanima. Mi smo lojalni Evropi, što znači da razgovaramo sa Evropljanima, a ne sa Kinezima”, naglašava.
Vučić ističe da poseta kancelara Šolca nagoveštava da je blizak dogovor o rezervama litijuma u Srbiji.
"Kao što sam već rekao, mi želimo da kompletnu proizvodnju zadržimo u Srbiji, ali moramo i da činimo ustupke. Manje količine će ići u Nemačku. Sve ostalo ide u proizvodnju katalizatora i litijumskih baterija, koji će se proizvoditi u Srbiji”, dodaje.
Kaže da ne može da govori o konkretnom stanju i pregovorima, ali okvirno može reći da će Srbija godišnje moći da proizvede 58.000 tona litijuma.
"To je dovoljno za proizvodnju 1,1 miliona električnih automobila. Znači, mi ćemo biti u stanju da snabdemo 17 odsto evropskog tržišta. Vremenom će proizvodnja dostići još veći deo, jer će tehnološki razvoj baterija omogućiti proizvodnju sa manjim udelom litijuma”, kaže on.
Isitče i da se ne može reći da bi zalihe litijuma trebalo da budu ulaznica za Srbiju u EU.
"Ne može se reći tako pojednostavljeno. I EU i Srbija će zajedno od toga imati koristi. Za nas će to biti izuzetno značajno: do 16 odsto BDP bi ukupno trebalo da se odnosi na posao sa litijumom. Za nas je to ipak blagoslov. Ali verujte mi, članstvo u EU je za naše građane mnogo značajnije. Pristup zajedničkom tržištu i sloboda kretanja su za nas važni. Pojednostavljene pasoške kontrole vrede za nas više od novca", kaže Vučić.
0 komentara