Vuletić: Vučić u UN ukazao na Kosovo kao svetski problem, ali bio i glasnogovornik malih zemalja

Vladimir Vuletić
Izvor: Kosovo Online

Sociolog Vladimir Vuletić kaže da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorom na 79. zasedanju Generalne skupštine UN ukazao na to da je prva tačka kada je krenulo rušenje svetskog poretka koje vodi aktuelnim globalnim turbulencijama odluka Natoa da bombarduje SR Jugoslaviju bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN. Napominje i da je predsednik Srbije sinoć iskoristio priliku da govori o mukama Srba na Kosovu, ali da je istovremeno bio i glasnogovornik malih zemalja.

"Predsednik Vučić je iskoristio priliku da na takvom skupu poveže ono što su muke Srba na Kosovu i Metohiji sa problemima sa kojima se suočava svet. Ispravno je ukazao da je ipak prva tačka od koje je počeo da se mrvi tadašnji svetski poredak koji vodi ovim turbulencijama upravo situacija kada je Nato bez odobrenja Saveta bezbednosti bombardovao tadašnju SR Jugoslaviju", kazao je Vuletić za Kosovo onlajn.

Kako je dodao, od tada je prošlo četvrt veka, ali i ako se tada smatralo da bi to moglo da doprinese učvršćivanju globalnog poretka, kako je predsednik i objasnio, vodi upravo u drugom pravcu.

Kao izuzetno važno Vuletić vidi to što je Vučić istakao da postoji jedna strahovita nesrazmera i jaz između onoga što je legitimacija ovog svetskog poretka, a to je zaštita ljudskih prava sa činjenicama i sa situacijom koja je na Kosovu i Metohiji.

"Upravo ta vrsta protivrečnosti je nešto što smeta onima koji pokušavaju da svoje geostrateške pozicije na Kosovu opravdaju bilo čime. Smeta im da takvu stvar čuju i to je ono što je bila na izvestan način hrabrost da se izgovori pred moćnicima ovog sveta", navodi Vuletić.

Postoji jedna druga stvar, kako kaže Vuletić, podjednako važna, a to je što je predsednik Srbije govorio o problemima sa kojima se suočava Srbija, ali na izvestan način bio i glasnogovornik većine malih zemalja, nesvrstanih.

Kako pojašnjava Vuletić, izraz nesvrstani nije slučajno upotrebljen jer upravo je taj pokret nekada bio svojevrsna brana da se male zemlje sačuvaju od uticaja velikih sila.

"Predsednik je takođe govorio o tome da se velike sile ne razlikuju mnogo, svaka se ponaša u skladu sa svojom moći, ali je problem u tome što kada se govori o Ukrajini kao svetskom problemu, niko ne govori o Kosovu kao svetskom problemu i to je ono na šta je on hteo da ukaže i na šta je uspešno ukazao", kazao je.

Smatra da je važno što je Vučić opet poslao takve poruke na sinoćnjem zasedanju jer, kako kaže, UN su jedino mesto na kome takve poruke mogu da se čuju.

Ali, dodaje Vuletić, problem je što UN više nemaju onu snagu koju su nekada imale jer da imaju, ukazuje, verovatno da za takvim porukama ne bi ni bilo potrebe.

"Problem je što se stari poredak, onaj hladnoratovski srušio, a novi još nije izgrađen i najviše iz tog razloga trpe male zemlje koje nemaju zapravo drugog oslonca nego pozivanje na međunarodno pravo, a upravo to međunarodno pravo najviše gaze velike sile. To je ta protivurečnost, ali ne ostaje ništa drugo nego da se na to ukazuje, da se o tome govori jer zapravo drugu mogućnost i nemate", navodi Vuletić.

Komentarišuću temu naoružavanja na Kosovu, o kojoj je predsednik Vučić takođe govorio sinoć, Vuletić kaže da je to važno jer taj problem naoružavanja "dodatno doliva ulje na vatru", ali je s druge strane u globalnom kontekstu nešto što se može i očekivati.

"Predsednik nije o tome govorio, a kao političar i ne treba, ali mi možemo da pretpostavimo da to naoružavanje nije toliko usmereno na 'susede Srbiju', nego da je priprema za nešto što bi u doglednom vremenu, ukoliko se ovi globalni sukobi ne zaustave, a malo je izgleda da će se zaustaviti, gde bi zapravo ta vojska Kosova mogla da bude u prvim redovima na nekim frontovima koji još nisu otvoreni. Rat u Ukrajini traje, trajaće, čak i da Rusija u njemu pobedi, to neće značiti kraj sukoba između političkog Zapada i Rusije, ali to su stvari o kojima stratezi stvaranja novog poretka razmišljaju. Niko ne zna kako će se ti sukobi završiti i zato se ove pripreme i vrše", kaže Vuletić. 

Komentarišući to što je kosovska predsednica Vjosa Osmani na sastanku sa pomoćnicom američkog sekretara Dafnom Rand izrazila zabrinutost zbog "ugrožavanja prava i etničkog čišćenja Albanaca" na jugu Srbije, Vuletić navodi da se u medijskom pogledu sve čini da se minimalizuje, da se spinuje ono što je ključni problem, a to je ugrožavanje svih ljudskih i građanskih prava Srba koji žive na Kosovu.

"Osmani ne izlazi sa konkretnim brojkama, ne govori o stvarnim uzrocima pomeranja migracija, ne govori o tome gde odlaze. Reč je o pokušaju propagandnog spinovanja da se ono što jesu stvarni problemi u regionu gurne u drugi plan, ali to je deo kampanje", kazao je.

Vuletić se osvrnuo i na ovacije koje je Osmani doživela tokom obraćanja američkim vojnicima.

"To naravno jeste deo propagandnog rata, ali verujem da ti vojnici imaju razloga da skandiraju njoj jer na kraju krajeva ako dođe do nekog sukoba, umesto njih će u tom sukobu učestvovati oni koji sada glasaju za aktuelnu vlast na Kosovu", zaključio je Vuletić.