Zečević: Izborom Barnijea za francuskog premijera Srbija ne treba da očekuje diskontinuitet u politici Pariza

Slobodan Zečević
Izvor: Kosovo Online

Predsednik Francuske Emanuel Makron imenovao je juče Mišela Barnijea za premijera ove zemlje, a direktor Instituta za evropske studije u Beogradu Slobodan Zečević tim povodom kaže za Kosovo onlajn da što se tiče Srbije, ona ne bi trebalo da očekuje diskontinuitet u politici Francuske prema njoj. Kako dodaje, mišljenja je da će predsednik Makron tu i dalje imati veliki uticaj.

“Ne očekujem da će se desiti nešto loše po Srbiju dolaskom Mišela Barnijea na mesto premijera. Mislim da će u spoljnoj politici Makron i dalje držati konce, a da će upliv Marin Le Pen na politiku francuske vlade biti sve veći”, kaže Zečević.

Kako objašnjava, do izbora Barnijea ne bi došlo, da se s tim nije prećutno saglasila Marin Le Pen i da je ovo složena situacija u kojoj je praktično desnica dobila čoveka na čelu vlade, koji zavisi od dogovora sa strankom Marin Le Pen, što je novina u Francuskoj.

“To praktično znači da krajnja desnica polako ulazi u formiranje i modeliranje politike u Francuskoj”, ističe on.

Kada je reč o spoljnoj politici Pariza i evrointegracijama Srbije, naš sagovornik napominje da tu predsednik Francuske i dalje ima dosta jaka ovlašćenja i pretpostavlja se da će Makron i Barnije razgovarati o ministru spoljnih poslova, ali da će Makron želeti da to bude “neko njegov”, ko mu je prihvatljiv.

“U tom smislu Srbija ne bi trebalo da očekuje diskontinuitet u odnosu na politiku Francuske prema njoj i uopšte u odnosu francuskih vlasti prema nama. Za nas je takođe interesantno što Marin Le Pen ulazi polako u igru, koja je nama u principu naklonjena i ima ljude našeg porekla u vrhu stranke. Jedan od njih je Aleksandar Nikolić. U tom smislu to za nas postaje interesantno”, navodi Zečević.

Kaže da nije video mnogo izjava Barnijea o Srbiji, a s obzirom na njegovo iskustvo u Evropskoj komisiji, navodi da se obično smatra da kadrovi koji su zauzimali visoke funkcije u EU imaju naklonost prema stavovima Amerike i Nemačke.

“Ali, s obzirom na to da je Barnije član jedne desne stranke koja će biti pod uticajem i Makrona i Marine Le Pen, mislim da će on nastaviti sa dosadašnjom politikom Francuske, da on tu ništa neće menjati i da neće ni imati mnogo prostora za promene”, kaže Zečević, podsećajući da se Makron poslednjih godina pokazao i kao pragmatičan čovek, ali i prijatelj Srbije u smislu da je želeo da obnovi odnose, a jačanju odnosa između Srbije i Francuske mnogo su doprineli, kaže, poslovi koje je Francuska dobila u Srbiji.

Što se tiče odnosa buduće francuske vlade prema dijalogu Beograda i Prištine, Zečević kaže da je Francuska vrlo čvrsto pri tome da treba da se formira Zajednica srpskih opština i da Srbi treba da budu zaštićeni na severu Kosova.

“Francuska je vrlo bitna komponenta u tom zapadnom savezu, ali u njemu prevagu imaju Sjedinjene Američke Države, a i Nemačka ima takođe veliki uticaj. Francuska do sada nije uspela da nametne da se to realizuje u praksi, a to je za nas najbitnije. Da li će naš narod dobiti svoje institucije koje bi ga zaštitile od proganjanja koje doživljava trenutno od vlasti Aljbine Kurtija?”, kaže Zečević.

On ukazuje i da je pitanje koliko će trajati Barnijeova vlada, jer je on postavljan da se preživi prvih godinu dana.

“Oni ne mogu sada da raspuste po Ustavu parlament u sledećih godinu dana. Postoji teza, da ako se Barnije dobro pokaže, ostaće do kraja Makronovog mandata, do 2027. Ako ne bude političke sloge, on će pasti odmah čim prođe tih godina dana i biće novih parlamentarnih izbora. Ali što se nas tiče, zaista ne mislim da je to za nas neka loša vest, odnosno da će Barnije i njegova vlada menjati bilo šta radikalno u odnosu prema Srbiji”, zaključuje Zečević.

Pošto je posle izbora francuska skupština bila podeljena na tri, četiri bloka, Makron, kako kaže naš sagovornik, nije uspevao da nađe pogodnu ličnost koja bi mogla da prođe kroz takav parlament i na kraju uzeo čoveka iz umerene desnice, iz Republikanske stranke, koji ima 73 godine i koji je četiri puta bio ministar u francuskim valdama i dva puta član Evropske komisije, odnosno komesar, a kada je reč o bitnim ministarskim funkcijama, bio je ministar spoljnih poslova i ministar poljoprivrede, što je, napominje, vrlo važno u Francuskoj koja je velika poljoprivredna sila i najveća poljoprivredna zemlja Evropske unije.

“Mišel Barnije je čovek koji je bez velike harizme, ali je tehnokrata pre svega. Čovek koji je u stanju da vam napravi dogovor. On je bio pregovarač u ime EU o izlasku Velike Britanije iz Unije. I to je uspeo. I uspeo je u tome da sa Borisom Džonsonom posle zaključi ugovor o trgovinskim odnosima između Velike Britanije i Evropske unije. Makron ga je uzeo zato što je to čovek velikog iskustva, zato što zna da pregovara, a u Francuskoj je sada vrlo složena situacija, jer on mora da lavira između različitih stranaka u Skupštini", kaže Zečević.