Zećiri: U interesu Kosova je da se srpske sudije vrate u institucije

Adrijan Zećiri
Izvor: Klan Kosova

Analitičar Adrijan Zećiri izjavio je da je u interesu Kosova da srpska zajednica bude uključena u institucije, jer, kako ističe, Kosovo na taj način pokazuje da ispunjava demokratske standarde za zastupljenost svih manjinskih zajednica.

„Uključivanje srpske zajednice u institucije je, pre svega, državni interes Republike Kosovo, jer se njihovim uključivanjem pokazuje da ona ispunjava demokratske standarde za zastupljenost svih manjinskih zajednica“, rekao je Zećiri u emisiji na Kljan Kosova.

Prema njegovim rečima, ostaje u interesu Kosova da sudije iz srpske zajednice ostanu na svojim radnim mestima.

„Ne verujem da se situacija promenila. I dalje je državni interes Kosova da sudije iz srpske zajednice i iz svih drugih zajednica ostanu na poslu. Znamo da je Kosovo uslovljeno ispunjavanjem standarda i ustavnih obaveza, a to su, na kraju krajeva, ustavne obaveze Kosova, koje je ono preuzelo svojim ustavom“, rekao je Zećiri. 

Vršilac dužnosti predsednika Kosova Aljbuljena Hadžiju potpisala je 21. jula ukaze o razrešenju dužnosti sedam tužilaca iz srpske zajednice koji su podneli ostavke 2022. godine.

Iz Evropske unije su izrazili zaabrinutost zbog odluke da se razreše srpski tužioci budući da je, kako su istakli, taj korak nespojiv sa vladavinom prava.