Zirapi potvrdio da je OVK imala čvrst lanac komande sa Glavnim štabom na vrhu

Bisljim Zirapi
Izvor: Kosovo Online

Bivši načelnik Glavnog štaba (GŠ) OVK Bisljim Zirapi potvrdio je danas pred sudom u Hagu da je u OVK, 1998. i 1999. godine funkcionisao čvrst lanac komande na čijem je vrhu bio Glavni štab.

Zirapi je to posvedočio na suđenju tada vodećim članovima GŠ OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseljiju, Redžepu Seljimiju i Jakupu Krasnićiju, optuženim za ratne zločine nad Albancima, Srbima i Romima u više od 40 pritvora na Kosovu i u Albaniji, 1998-99.

Komanda i kontrola GŠ nad jedinicama i pritvorima OVK ključno je pitanje na ovom suđenju.

Tokom današnjeg iskaza, Zirapi je izjavio da su i GŠ OVK i sve potčinjene brigade imale pritvorske jedinice, sugerišući, međutim, da su pritvarani bili nedisciplinovani vojnici ili "civili, Srbi" koji bi bez dozvole zašli na teritoriju OVK.

Po optužnici, OVK je u tim pritvorima protivpravno držala, mučila, zlostavljala i ubijala sve koje je proglasila za "protivnike" - Albance "kolaborante", Srbe i Rome.

Tužioci su danas, kao dokaze o jasnoj vojnoj strukturi i lancu komandovanja u OVK, u spis uveli mnoštvo dokumenata GŠ OVK i podređenih komandi "operativnih zona" i brigada, a svedok Zirapi je potvrdio autentičnost tih dokumenata.

Većina prikazanih dokumenata bila je zaplenjena u stanu četvrtooptuženog Krasnićija u Prištini prilikom njegovog hapšenja u jesen 2020.

Zirapi je posvedočio da je Krasnići od juna 1998. do februara 1999. bio ne samo portparol, nego i zamenik komandanta GŠ OVK. U tom svojstvu, Krasnići je i potpisao mnoge od dokumenata danas uvrštenih u dokaze.

Svedok je rekao da ga je, kao što dokumenti pokazuju, GŠ OVK za svog načelnika postavio 12. novembra 1998. i da je istog dana, Krasnićijevim naređenjem, uspostavljeno sedam podređenih "operativnih zona" širom Kosova, čije su granice odredili trećeoptuženi Seljimi i Ljimaj.

Zirapi je potvrdio da su njemu redovno raportirali komandanti tih "operativnih zona", a da je on, na osnovu tih izveštaja, podnosio raport o stanju na terenu Krasnićiju, kao  zameniku komandanta GŠ OVK.

Jedan takav Zirapijev izveštaj, tužioci su predočili i uveli u dokaze.

Zastupnica optužbe Kler Loson dokumentima je dokazivala i kako su Zirapijevi nalozi bili prenošeni niz lanac komande do brigada u "operativnim zonama" OVK, a svedok je to prihvatio kao tačno.

Predočenim Krasnićijevim i Zirapijevim naređenjima bila su, između ostalih, regulisana pitanja naoružanja, upotrebe šifri u komunikaciji, nošenja maski, obuke starešina, korišćenja satelitskih telefona.

Tužioci su u dokaze priložili i više fotografija svedoka i optuženih članova GŠ OVK, načinjenih 1998. u selu Divljak, gde je, po Zirapiju, bilo sedište tog štaba od novembra 1998. do marta 1999.

Pored brojnih "direktorata" za skoro sve oblasti, pri GŠ OVK su, po svedokovim rečima, bile i jedinice vojne policije, logističara i izviđača sa oko 300 vojnika.

Pošto mu je tužiteljka Loson pokazala i citirala zapisnike sa sednica GŠ OVK iz februara 1999., u vreme pregovora u Rambujeu, Zirapi je kazao da je tačno da su komandanti operativnih zona, na čelu s Sulejmanom Seljimijem iz Drenice, tada doveli u pitanje Krasnićijev položaj zamenika komandanta.

Svedok je potvrdio da je Seljimi zatim bio postavljen za komandanta GŠ OVK, a da je Krasnići nešto kasnije podneo ostavku i otišao u Albaniju.

Neslaganje u OVK, potom je, po Zirapiju, prevaziđeno formiranjem "privremene vlade Kosova" na čelu s Hašimom Tačijem, u kojoj su se kao ministri našli i Veselji, Seljimi i Krasnići.

Zirapi će sutra nastaviti da odgovara na pitanja tužilaca.

Optužnica u 10 tačaka tereti Tačija (55), Veseljija (56), Seljimija (52) i Krasnićija (73) za: progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).

Navedene zločine, pripadnici OVK pod komandom optuženih počinili su, po optužnici, u 42 nelegalna pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 102 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999.

U optužnici je identifikovano 75 žrtava - 51 srpska, 23 albanske i jedna romska.

Šest tačaka optužnice tereti Tačija, Veseljija, Seljimija i Kransićija za zločine protiv čovečnosti, a četiri tačke za ratne zločine.

Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.

Cilj tog zločinačkog poduhvata bilo je preuzimanje kontrole nad celim Kosovom nasiljem nad svima koje je OVK smatrala "protivnicima".

Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sujelman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.

Svi optuženi izjavili su da nisu krivi. Oni su u pritvoru u Hagu od hapšenja na Kosovu u novembru 2020.