Atanasovski: Bugarsko pitanje „kamen spoticanja“ Severne Makedonije i EU

Blagojče Atanasovski
Izvor: Kosovo Online

Politički analitičar Blagojče Atanasovski ocenio je za Kosovo onlajn da su ustavne promene u vezi sa pitanjem bugarske zajednice u Severnoj Makedoniji „kamen spoticanja“ sa EU i da Unija ne prihvata predloge makedonske vlade o „odloženom dejstvu“, odnosno da pregovori o članstvu započnu pre nego što ovo pitanje bude rešeno.

„Prema odredbama francuskog predloga, glavni uslov za početak druge međuvladine konferencije, otvaranje poglavlja, izričito se traži da se makedonski Bugari unesu u Ustav. Ali, vidim da sadašnja vladajuća struktura to ne ispunjava, odnosno ima novih naznaka po tom pitanju sa zahtevom naše Vlade za odloženo delovanje i tu nastaje svojevrsni ’kamen spoticanja’ i nesporazum između našeg zvaničnog stava, zvaničnog Skoplja, sa onim zvanične Sofije. Ali vidimo da sama EU i visoki evropski lideri stalno govore da obaveze koje je preuzelo zvanično Skoplje treba realizovati, prvo Bugare uneti u Ustav, pa onda otvoriti pregovore, uprkos iskazanoj dobroj volji naše Vlade o nekoj vrsti odloženog delovanja o čemu se razgovara, iako se politika ne suočava sa surovom realnošću“, kazao je Atanasovski.

Naglasio je da predsednica Severne Makedonije Gordana Siljanovska Davkova pokušava da relaksira ovu situaciju preko „šarm diplomatije“.

„Imamo samo jedan diplomatski ton predsednice Siljanovske Davkove koja se dva puta sastala sa predsednikom Rumenom Radevim. To je takozvana šarm diplomatija, gde se dobrovoljno govori da Makedonija i Bugarska budu prve komšije i dobri prijatelji i da sarađujemo u ime zajedničke budućnosti. Ali, vidimo i da predsednica stalno govori da nije na njoj da najavljuje ustavne amandmane, jer nije apsolutni monarh i ne može da se nametne skupštini, pošto je to u nadležnosti makedonske skupštine, a sa druge strane izjave bugarskog predsednika su sasvim jasne i čvrste po tom pitanju i mislim da nema apsolutno nikakvog pomeranja po tom pitanju“, naglasio je Atanasovski.

Prema njegovim rečima u Bugarskoj ne postoji ni jedna institucija ili političar koji smatra da je moguće razgovarati o predlogu makedonske vlade o odloženom dejstvu ustavnih amandmana.

„Bez obzira da li je u Bugarskoj reč o tehničkom upravljanju kako kažu ili zvaničnom kako mi kažemo ili politička vlada, oni imaju usaglašen stav među svim uključenim političkim partijama, svim institucijama, predsednikom, ministarstvom spoljnih poslova, samom skupštinom da ni za jotu ne odstupaju od usaglašenog francuskog predloga i ja ne vidim na političkom horizontu da će doći neka nova politička snaga koja će upravljati Bugarskom i koja će pokazati dobru volju da prihvati sadašnji predlog premijera Mickoskog i sadašnji stav naše vlade po ovom pitanju“, zaključuje ovaj analitičar.