Čipa: Verski pluralizam u Albaniji olakšava prodor ektremizmu, vrbuju se i čitave porodice

Aleksandar Čipa
Izvor: Kosovo Online

Albanija je specifična u odnosu na mnoge druge zemlje, jer u toj zemlji postoji verski pluralizam, kaže za Kosovo onlajn predsednik udruženja novinara iz Tirane Aleksandar Čipa i ocenjuje da to olakšava prodor ekstremizma, ali i drugih organizacija ili pojedinaca koji imaju za cilj da podele društvo.

“Ovakve opasnosti dolaze od verskog ekstremizma, od posebnih kategorija i poznatih struktura ekstremizma. U našoj zemlji je bilo određenog vrbovanja ljudi i njihove indoktrinacije, posebno u periodu rata Islamske države u Siriji. Bilo je čak i regrutovanja čitavih porodica, i to uglavnom u marginalizovanim delovima društva. Ovaj alarm uvek treba da bude aktivan, jer nadležni organi koji se bave ovim pitanjima povremeno upozoravaju na uticaj ovih struktura koje su u kontaktu sa različitim ljudima u Albaniji”, navodi naš sagovornik

Čipa navodi i da verske zajednice i institucije moraju da pokažu odgovornost, prvo u međusobnoj saradnji, a drugo da isključe ekstremističke strukture.

“Činjenica je da u Albaniji i dalje postoje lokalne verske institucije i da su van kontrole i administracije verskih zajednica. Znači da te institucije koriste ili zloupotrebljavaju ekstremistički pojedinci. Nije normalno da verske zajednice nemaju tu brigu i i da nisu međusobno učvrstile partnerstvo”, kaže on.

Isto tako, dodaje, albanske verske zajednice i institucije uopšte treba da jačaju saradnju sa zemljama iz kojih dolazi ekstremistički uticaj, a koje mogu imati i terorističke misije.

“Ovakvi teroristički elementi, odnosno takve institucije na Balkanu su evidentne posebno u poslednjih 10 godina. Naša zemlja ima specifičnost u odnosu na mnoge druge zemlje, jer ovde postoji verski pluralizam. To olakšava prodor ekstremizma, organizacija ili pojedinaca koji takođe imaju za cilj da podele naše društvo, podele naše verske zajednice. Imali smo mnogo epizoda nasilja, čak i zločina, imali smo tendencije podela u našim verskim zajednicama”, ocenjuje analitičar iz Tirane.

Podvlači da je poznato da u Albaniji postoje različitosti i da ima raznolikosti čak i unutar sekti albanskih muslimana.

“Ovi negativni uticaji treba da budu u pažnji institucija i da budu u javnoj raspravi. Ovo je potrebno da izbegnemo opasnost i da sačuvamo naše vekovno pozitivno versko nasleđe“, kaže on.

S druge strane, veruje  da političke partije s albanskog prostora u dosta slučajeva nastoje da iskoriste verski element za izbornu dobit, ali i da postoji jak uticaj iz drugih država.

“Često se stvaraju nijanse kao da je određena stranka naklonjena jednoj ili drugoj religiji. Takođe, imamo uticaje iz različitih drzava, koje takođe imaju sredstva za određene subjekte i pojedince. To se primećuje i kod nekih naših komšija, moramo to reći. To se vidi u Grčkoj, jer se ulaže u pravoslavlje, smatrajući pravoslavlje nečim što je blisko grcizmu. Ovo se, naravno, mora odbaciti. Imamo još dokazaniju tradiciju iz Turske, koja tvrdi da je muslimanska. Imamo i različite struje koje dolaze iz Irana ili drugih zemalja arapskog sveta”, ocenjuje Čipa.

Dodaje da se sa ovim uticajima, koji žele da imaju koristi od pravoslavlja ili albanskog muslimanstva, ili albanskog katolicizma, treba boriti.

“Takođe, ne treba dozvoliti strani uticaj u zajednici bektaša u Albaniji, zajednici koja ima veliki uticaj. Najbolji pristup u Albaniji bi bio pokušaj nacionalnog identiteta, a da se verski identitet ne pomrači. Ovaj napor su nam naši preporoditelji iz 19. veka ostavili u nasleđe“, zaključuje on.