Deklaracija lidera Zapadnog Balkana o regionalnom tržištu: Unapređenje saradnje radi približavanja EU

berlinski samit
Izvor: Kosovo Online

Lideri zapadnobalkanske šestorke su danas u Berlinu usvojili deklaraciju o Zajedničkom regionalnom tržištu za period od 2025. do 2028. godine, u kojoj navode da su se složili da značajno unaprede, prošire i prodube ekonomsku saradnju u regionu radi približavanja Evropskoj uniji (EU), prenosi Danas.

Na samitu Berlinskog procesa, čiji je domaćin bio nemački kancelar Olaf Šolc, deklaraciju su usvojili premijeri Srbije, Crne Gore, Severne Makedonije, Albanije i Kosova, Miloš Vučević, Milojko Spajić, Hristijan Mickoski, Edi Rama i Aljbin Kurti, i predsedavajuća Saveta ministara BiH Borjana Krišto.

U tekstu Deklaracije se navodi da se povodom 10. godišnjice pokretanja Berlinskog procesa, obeležava važna prekretnica za zapadnobalkansku šestorku usvajanjem Akcionog plana za Zajedničko regionalno tržište za period od 2025. do 2028. godine.

Lideri su se usaglasili da značajno unaprede, prošire i prodube ekonomsku saradnju u regionu razvojem ambicioznog Zajedničkog regionalnog tržišta (CRM), zasnovanog na pravilima i standardima Evropske unije, kao ključnog sredstva da prevaziđu mala, fragmentirana tržišta i da učine preduzeća konkurentnim.

Takođe, na taj način će privući investitore i zadržati i razviti ljudski kapital.

"Ova sledeća faza naše saradnje približiće nas našem cilju zajedničkog regionalnog tržišta koje je dobro integrisano u Jedinstveno tržište EU. Prihvatajući da Zajedničko regionalno tržište služi kao moćan katalizator rasta i privlačnosti regiona za investicije, Akcioni plan maksimizira mogućnosti za obostrano korisnu regionalnu ekonomsku integraciju, podstiče socioekonomsko približavanje regiona i EU i utire put za ubrzanu integraciju u Jedinstveno tržište EU", navodi se u Deklaraciji.

Kako se dodaje, priznajući izazovan i značajno izmenjen geopolitički i socioekonomski pejzaž, kao i trenutne ogromne jazove u približavanju regiona i EU, prepoznaju da put ka višem rastu celog regiona, poboljšanom životnom standardu i približavanju Uniji jasno zavisi od ekonomske integracije unutar regiona, a potom i između regiona i EU.

"Priznajući da su demokratija, osnovna prava i vladavina prava u srcu svake transformacije, stabilnosti i prosperiteta regiona", napominje se.

Potpisnici su pozdravili regionalnu integraciju kroz Zajedničko regionalno tržište kao ključni stub Plana rasta za Zapadni Balkan i njegov ukupni doprinos ključnim socioekonomskim i fundamentalnim reformama.

Kako su naveli, posvećeni su otključavanju potencijala regiona, putem akcionih planova za besprekorne četiri slobode, napredno okruženje koje omogućava poslovanje, razvijen ljudski kapital i pojačane ekosisteme digitalizacije i inovacija.

"Sprovođenje ovih planova može da doda 10 odsto našim ekonomijama i da značajno podstakne ekonomsku integraciju i društveni napredak, kao i da doprinese cilju Plana rasta da pomogne našim ekonomijama da udvostruče obim u narednih 10 godina", navodi se.

Dodaje se da prepoznajući novi impuls za politiku proširenja i nepokolebljivi u rešenosti da pristupe kao punopravne članice Evropske unije, smatraju da je Zajedničko regionalno tržište važan korak u tom pravcu i sredstvo za napredovanje na putu evropskih integracija.

Značajne mogućnosti za ubrzanu integraciju u Jedinstveno tržište EU, kako se ističe, idu ruku pod ruku sa ostvarivanjem regionalne ekonomske integracije u našem regionu.

"Ceneći opipljive rezultate ekonomske i društvene transformacije koje je Zajedničko regionalno tržište proizvelo od 2021. do 2024. kao pokretač unutarregionalne trgovine i kao podsticaj ekonomske integracije i saradnje između kompanija i ljudi zapadnobalkanske šestorke, mi, lideri zapadnobalkanske šestorke ponovo potvrđujemo snažnu posvećenost efektnoj implementaciji svih sporazuma postignutih u tom kontekstu, uz napomenu da se nijedna odredba ovih sporazuma ne može tumačiti tako da izuzima strane od njihovih odgovarajućih prava i obaveza prema drugim postojećim sporazumima", poručuje se.

Potpisnici ostaju posvećeni efikasnoj implementaciji Akcionog plana za Zajedničko regionalno tržište za period od 2025. do 2028. godine, podržani neophodnim institucionalnim i administrativnim kapacitetima za obezbeđenje većeg uticaja, uz nepokolebljivu podršku Evropske unije.

Dodaju da prepoznajući važnost regionalnih organizacija za efikasnu implementaciju Akcionog plana za Zajedničko regionalno tržište za period od 2025. do 2028. godine, ponovo potvrđuju punu podršku naporima Saveta za regionalnu saradnju (RSS), Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (Cefta), Ugovora o transportnoj zajednici (TCT), Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana (WB6 CIF) i drugih relevantnih regionalnih partnera, koji su primer snažnog regionalnog vlasništva.

Osnaženi izuzetnom podrškom regionalnoj saradnji, kako navode, nastaviće sa postojanom podrškom implementaciji novog Akcionog plana kao regionalnog okvira zasnovanog na pravilima i standardima EU.

"Uvereni da je snažna i uspešna zapadnobalkanska šestorka integrisana u EU neophodna investicija u našu zajedničku snagu, bezbednost i konkurentnost, naša pojačana agenda regionalne ekonomske integracije u okviru novog Akcionog plana za Zajedničko regionalno tržište za period od 2025. do 2028. godine deo je vizije našeg regiona za ekonomsku i društvenu transformaciju, čime se utire put punopravnom članstvu u Evropskoj uniji", zaključak je Deklaracije.