DUI: Obustavljanje procedure za upotrebu albanskog jezika na putokazima - jasna diskriminacija

DUI
Izvor: bdi.mk

Demokratska unija za integraciju (DUI), najveća albanska stranka u Severnoj Makedoniji smatra da uklanjanje naziva države na albanskom jeziku na putokazima predstavlja diskriminaciju Albanaca, piše Gazeta ekspres.

DUI upozorava da je javno preduzeće koje brine o državnim putevima obustavilo procedure za promenu saobraćajnih znakova što smatraju skandalom i jasnim aktom diskriminacije Albanaca, piše Gazeta ekspres.

“Javno preduzeće za državne puteve obustavilo je postupke za projekat prethodnog rukovodstva, koji je imao za cilj da promeni sve saobraćajne znakove na autoputevima, u skladu sa Zakonom o upotrebi albanskog jezika. Ovo je korak bez presedana i štetan za primenu zakona koji garantuje jezičku ravnopravnost. I pored toga što je završen proces selekcije preduzeća za realizaciju projekta, aktuelno rukovodstvo je odlučilo da obustavi proceduru”, navodi se u saopštenju ove stranke.

Iz stranke dodaju da se ovaj prekid lako može proveriti u elektronskom sistemu javnih nabavki i da postavlja ozbiljna pitanja o odnosu vlasti prema primeni zakona.

"Demokratska unija za integraciju navodi da su ovi neuspesi rezultat nedostatka izbornog legitimiteta ove vlade, jasne nesposobnosti da upravlja ključnim procesima dokaz da je podložna političkim uticajima VMRO", dodaju iz stranke pozivajući se na koaliciju VLEN, koja je deo vladajuće koalicije u Severnoj Makedoniji.

Ističu da su postupci neprihvatljivi i ozbiljno nanose štetu procesu institucionalne ravnopravnosti u zemlji.

"Umesto da se suoče sa svojom odgovornošću, gubitnici izbora pokušavaju da prikriju ove ogromne neuspehe neosnovanim političkim napadima i nepotrebnim progonom", navodi se u saopštenju.

Nedavno je objavljeno da je Severna Makedonija uklonila albanski jezik sa putokaza. Objavljena je fotografija znaka u blizini prelaza sa Kosovom u Blacu, na kojoj su vidljiva samo tri natpisa, na makedonskom, na engleskom i francuskom, ali ne i na albanskom. Međutim, nešto kasnije vraćena je stara tabla sa natpisom Severne Makedonije i na albanskom.

„Nasilno i vaninstitucionalno uklanjanje znakova na granici sa Kosovom i vraćanje starih znakova je još jedan pokazatelj nesposobnosti ove vlade da implementira institucionalne i pravne standarde. Ovi postupci ne samo da potkopavaju institucije države, već predstavljaju i jasan akt diskriminacije Albanaca“, navodi se u saopštenju.