Gerapetritis: Nećemo tolerisati selektivno poštovanje međunarodnog prava
Ministar spoljnih poslova Grčke Jorgos Gerapetritis, govoreći o odnosima sa Severnom Makedonijom, rekao je da njegova zemlja želi dobrosusedske odnose sa svim državama Zapadnog Balkana, ali da ni na koji način neće tolerisati selektivno poštovanje međunarodnog prava.
„Međunarodno pravo je paket, ili ga u potpunosti prihvatate ili ga potpuno odbacujete, a isto važi i za susednu Albaniju", istakao je Gerapetritis u intervju za grčku televiziju „Skaj”.
Šef grčke diplomatije je rekao da je "od dolaska na vlast, od strane nove vlade Severne Makedonije i predsednice, došlo do sistematskog kršenja srži Prespanskog sporazuma".
„Sporazum iz Prespe, hteli mi to ili ne, je međunarodni tekst koji u ovom trenutku ima prednost nad bilo kojom zakonskom odredbom, ne može se jednostrano menjati. Tekst, sadržaj sporazuma je vrlo jasan, stoji da je upotreba imena Severna Makedonija za sve, tako da je u ovom trenutku susedna država u stanju kršenja Prespanskog sporazuma”, rekao je Gerapetritis.
O tome da li Grčka reaguje, šef grčke diplomatije je naglasio da informišu sve zemlje na bilateralnom nivou, kao i sve međunarodne organizacije.
„Sve radnje koje treba da se izvrše se izvode. U svakom trenutku spremni smo na sve mogućnosti, ako se ovakva situacija sa Vladom Severne Makedonije nastavi, rekao je Gerapetritis i dodao da prema međunarodnom pravu postoje instrumenti "koji će Severnu Makedoniju obavezati da se usoglasi", istako je Gerapetritis.
0 komentara