Ko razdvaja muslimane u Albaniji

Erdogan i Rama
Izvor: Kosovo Online

Svečanom otvaranju Džamije Namazdjah, najvećeg muslimanskog verskog objekata na Balkanu, nije pristustvovao legitimni predstavnik Muslimanske zajdnice Albanije Bujar Spahiju. Dugo su albanska prestonica, ali i muslimanski vernici čakali da se ukloni zaštitna ograda oko velelepne džamije čija je izgradnja završena 2019. godine. Konačno njena vrata otvorena su prilikom zvanične posete Albaniji predsednika Turske, Redžepa Tajipa Erdogana. 

Sagovornik Kosovo onlajna Ili Gura bivši muftija islamske zajednice u Albaniji kaže da je problem u muslimanskoj zajednici bio očigledan i tokom otvaranja džamije, jer se na tom otvaranju nije pojavio poglavar muslimana, Bujar Spahiu kog Turska optužuje da je deo organizacije koju vodi Fetulah Gulen.

“Naravno, tu je glavni problem, problem koji je sada potpuno vidljiv. Od vernika, od kojih neki imaju funkcije u muslimanskoj zajednici, stižu optužbe da je Zajednica izgubila svoje nacionalno utemeljenje i nacionalnu svest i postala talac grupe Gulenista. To su optužbe koje dolaze iz Republike Turske i uglavnom od predsednika Erdogana”, kaže Gura.

On naglašava da gotovo svim liderima albanske muslimanske zajednice nije dozvoljen ulazak u Tursku.

“Optužba da je deo terorističke grupe koja je došla do tačke sukoba sa njenom državom i njenim narodom, nema razloga da se stavlja na teret albanskih muslimanskih vernika ili albanskom društvu u celini. Nije normalno da budete u sukobu sa vladom neke zemlje ili sa predsednikom te zemlje, koji je Erdogan. Zašto ne daju objašnjenja? Šta je razlog? Deo lidera, gotovo čitavo rukovodstvo muslimanske zajednice Albnije su 'osobe nongrata u Turskoj'", rekao je Gura.

Prvu molitvu u novootvorenoj bogomolji u Tirani predvodio je načelnik Uprave za verska pitanja Turske muftija Ali Erbaš. Ceremoniji otvaranja džamije ispred Muslimanske zjadnice u Albaniji učestvovao je jedino muftija tiranski Gazmend Tećija.

“Džamijom će upravljati fondacija, a predsednik fondacije sam ja kao muftija glavni u Tirani. To je u skladu sa pravilima statuta Muslimanske Zajednice u Albaniji i sa svakom potrebom građana, jer je muftija tiranski taj koji upravlja i kontroliše versku delatnost i kultne objekte u okrugu Tirana", rekao je u obraćanju novinarima posle otvaranja džamije muftija cele Tirane.

Da postoji problem oko toga kome su naklonjeni muslimani u Albaniji moglo se zaključiti i iz izjave predsednika Turske koji je od premijera Rame zatražio da se bori protiv organizacije “Feto”.

"Razgovarali smo sa mojim dragim prijateljem, premijerom gospodinom Ramom, o pitanju zajedničke borbe protiv terorističkih organizacija, posebno protiv Feta. Nadamo se da ćemo efikasno nastaviti našu borbu protiv terorističkih organizacija uz pomoć odluka koje smo danas doneli. Sa gospodinom premijerom smo razgovarali i o globalnim i regionalnim pitanjima. Sa divljenjem pratimo napore Albanije da uspostavi mir u našem regionu, kao i na međunarodnoj areni", rekoa je Erdogan.

Zidanje Namazjah džamije u Tirani, reklo bi se prati leganda zidanja Skadra na Bojani. Od 2011. godine čekalo se na građevinsku dozvolu, da bi njena izgradnja, dobrovoljnim prilozima muslimanskih vernika iz Turske, počela 2015. godine. Džamija je završena 2019. godine i od tada se čekalo na njeno otvaranje zbog toga što nije bilo dogovora ko će njome upravljati što je i danas ostalo otvoreno pitanje.