Lajčak podneo ostavku nakon objavljivanja prepiske sa Epstinom
Bivši slovački ministar spoljnih poslova i nekadašnji specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je da se povlači sa funkcije savetnika premijera Slovačke Roberta Fica, nakon što je u javnost dospela njegova prepiska sa osuđenim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom, prenosi Kurir.
Kako su preneli su slovački mediji, Robert Fico je u subotu popodne objavio da će prihvatiti njegovu ponudu da ode.
„Miro se još jednom pokazao kao odličan diplomata i prihvatam njegovu ponudu da prekinemo našu saradnju, iako svi, ne samo ja, gubimo neverovatan izvor iskustva u diplomatiji i spoljnoj politici“, rekao je slovački premijer Fico, koji je i predsednik stranke Smer.
Lajčakov odlazak dolazi nakon objavljivanja njegove komunikacije sa američkim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom.
Pritisak da Lajčak ode porastao je nakon što je Ministarstvo pravde SAD u petak objavilo još dokumenata iz istrage protiv Epstina, uključujući brojne poruke Lajčaka, koji se takođe dopisivao sa Epstinom o „devojkama“.
„Pozdrav iz Kijeva. Samo želim da potvrdim da su devojke ovde. Igra kao i uvek“, napisao je slovački diplomata i tadašnji šef diplomatije Lajčak Epstinu u oktobru 2018. godine.
Lajčak je rekao da nije uradio ništa ilegalno ili neetično, i da snosi političke troškove za nešto što nije povezano sa njegovim odlukama.
Tvrdi da mu nikada nisu ponuđene seksualne usluge i da nikada nije učestvovao ni u jednoj. Prema njegovim rečima, nije im bio svedok niti je imao bilo kakve informacije o njima.
0 komentara