Marsenić: Odlaganje rezultata popisa u Crnoj Gori nije softversko već političko pitanje
Sociolog sa Instituta za evropske studije Marija Marsenić smatra da kašnjenje sa podacima iz prošlogodišnjeg popisa u Crnoj Gori nije softversko, već političko pitanje zato što će rezultati drastično promenilo sadašnju sliku Crne Gore kao i njenu politiku.
„Činjenica da na rezultate popisa stanovništva u Crnoj Gori čekamo već od 2023. godine i da podaci o nacionalnosti, veroispovijesti i religiji još uvek nisu objavljeni, ukazuje nam na to da problem nije u raspisivanju tendera za nabavku softvera niti u formiranju komisija za usvajanje tih tendera, već taj problem polako prelazi u političko pitanje odnosno u politički problem“, kaže Marsenić za Kosovo onlajn.
Tvrdi da podaci nisu objavljeni iz razloga što će pokazati većinu pripadnika srpske nacionalnosti, većinu onih kojima je srpski jezik maternji jezik i većinu onih koji se izjašnjavaju kao pravoslavci.
„Već smo imali priliku da vidimo da je popis otkazivan nekoliko puta i da je bilo reči o tome da će se otkazati i taj deo o nacionalnosti i veroispovesti, odnosno da će se ta pitanja izbaciti iz popisa jer bi to drastično promenilo sadašnju sliku Crne Gore kao i njenu politiku“, objasnila je Marsenić.
Naglašava da će sa objavljivanjem ovih podataka Srbi imati pravo da traže svoja ustavna prava, ali i veću prisutnost u organima vlasti.
„Tražiće ustavne garancije o očuvanju svog kulturnog i nacionalnog identiteta i zahteve za nacionalnim simbolima, obrazovanjem na srpskom jeziku… Naravno, to će se odraziti i na regionalnu saradnju i odnose sa susednim zemljama što je fer i korektno ako podaci budu verodostojno obrađeni, što je i svrha popisa stanovništva, dakle ta jednaka raspodela dobara i sredstava u odnosu na demografski pejsaž i potrebe stanovništva“, ističe Marsenić.
Smatra da veći broj Srba u Crnoj Gori ne odgovara sadašnjim strukturama vlasti i da su zbog toga moguće manipulacije brojkama koje su, podseća, već viđenje tokom popisa stanovništva na Kosovu.
„Kao i na Kosovu i Metohiji, tako i u Crnoj Gori dosta manipulisalo brojkama sa popisa stanovništva. Ne treba zaboraviti da u Crnoj Gori trenutno boravi veliki broj Rusa, Ukrajinaca i Turaka koji imaju stalni, privremeni boravak u Crnoj Gori, i da su oni popisani na ovom popisu, a taj broj se kreće od 100.000 do 150 .000, a što uopšte nije mala brojka za jednu malu zemlju kao što je Crna Gora. Takođe, popisivani su i ljudi koji imaju prebivalište u Crnoj Gori, a koji više ne žive tu. Takođe, imamo i neke paradoksalne i apsurdne podatke. Recimo, zanimljivo je da u nekoliko gradova u Crnoj Gori imamo više popisanih stanova nego stanovnika“, ukazala je Marsenić.
0 komentara