Pendarovski potpisao Ukaz o novom Zakonu o amnestiji za kršenje pandemijskih mera

Predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski potpisao je danas Ukaz o usvojenom Zakonu o amnestiji, kojim su osuđena lica za krivična dela iz člana 205. „Prenošenje zarazne bolesti“ i člana 206. „Nepoštivanje zdravstvenih propisa za vreme epidemije“ Krivičnog zakonika, tokom pandemije kovid-19, zameni novčanu ili zatvorsku kaznu alternativnom merom uslovne osude.
Prema ovom zakonu, lica čija je novčana kazna veća od 1.000 evra ili je izrečena kazna zamenjena kaznom zatvora, biće izrečena uslovnom kaznom od tri godine, dok se licima čija je novčana kazna do 1.000 evra ili izrečena kazna zamenjuje kazna zatvora, dobiće uslovnu kaznu od dve godine, tokom koje ne smeju da počine novo krivično delo.
Posle tri, odnosno dve godine, lica koja su platila deo novčane kazne preko 1.000 do 1.000 evra biće osuđena i na uslovnu kaznu, koja ih oslobađa od plaćanja ostatka kazne, ako ne počine novo krivično delo.
U periodu od 1. januara 2020. do 30. juna 2022. godine na novčane kazne od 123.000 denara osuđene su 1.223 osobe. Prema zakonskim propisima, ukoliko se izrečene novčane kazne ne ispune u roku od dve godine, sudija za izvršenje sankcija rešenjem zamenjuje kaznom zatvora. Zbog neplaćanja novčane kazne, Osnovni krivični sud je doneo rešenja o zameni, kojima je novčana kazna zamenjena kaznom zatvora za 280 lica. Po istim ovim odlukama izdato je 205 upućivanja na izdržavanje kazne zatvora.
Potrebu za regulisanjem ove situacije nameće veliki broj ovakvih predmeta u Osnovnom krivičnom sudu u Skoplju. Za prevazilaženje ovakvog stanja za ovu kategoriju osuđenih za krivična dela iz člana 205. i člana 206. Krivičnog zakonika izriče se novčana kazna, ili zamenjena novčanom kaznom zatvora, prema odredbama ovog zakona, alternativna mera kaznom zatvora, uslovna osuda biće zamenjena.
Zakonom nije predviđena amnestija za pravna lica i odgovorna lica u pravnim licima osuđena pravnosnažnom novčanom presudom za krivična dela iz člana 205. i člana 206. Krivičnog zakonika.
Amnestija postoji i primenjuje se u mnogim evropskim zemljama, a u Severnoj Makedoniji je od momenta sticanja nezavisnosti doneto više zakona o amnestiji.
Amnestijom je moguće ispraviti sudske greške na brz i efikasan način u određenim slučajevima. Ispravku sudske odluke mogu zahtevati i drugi državno-pravni i društveno-politički razlozi, a nije retkost u drugačijoj društveno-ekonomskoj konstelaciji da jučerašnja društveno opasna radnja gubi svoje najbitnije karakteristike i amnestijom osuđujuća presuda najbrže se otkazuje.
0 komentara