Severna Makedonija obeležava 33. godišnjicu nezavisnosti

Severna Makedonija
Izvor: Telegrafi

Severna Makedonija danas obeležava 33. godišnjicu nezavisnosti, jer je na današnji dan 8. septembra 1991. godine, održan referendum o odvajanju iz SFR Jugoslavije, nakon kojeg je zemlja proglašena nezavisnom i suverenom državom.

Ovaj referendum su bojkotovali Albanci u Makedoniji, koji su tražili status autonomije i nisu bili zadovoljni stavom koji je postignut u novom Ustavu ove zemlje, podseća Kljan Makedonija.

Prema tadašnjim državnim procenama, više od 95 odsto građana koji su učestvovali na referendumu 8. septembra pozitivno je odgovorilo na referendumsko pitanje "Da li ste za nezavisnu Makedoniju sa pravom stupanja na snagu u budućem savezu država".

Referendumu je prethodila Deklaracija o nezavisnosti, koju je prvi višestranački parlament Makedonije odobrio 25. januara 1991. Formalno, volja naroda za nezavisnom državom utvrđena je Deklaracijom o prihvatanju rezultata referenduma 18. septembra 1991. u makedonskoj skupštini.

Sledeći važan korak u jačanju države bilo je donošenje novog Ustava 17. novembra 1991, koji je deset godina kasnije Ustav završen nakon sukoba 2001. godine i potpisivanja Ohridskog sporazuma.

Nezavisnost Makedonije prvo je priznala Republika Bugarska, nakon čega su Turska, Slovenija, Hrvatska, Rusija, Bosna i Hercegovina...

Država je postala monetarno nezavisna uvođenjem denara 26. aprila 1992. godine, a potom je dobila i sopstvenu Vojsku, koja 18. avgusta slavi rođendan.

Međunarodno-pravni subjektivitet države definitivno je potvrđen 8. aprila 1993. godine, kada je aklamacijom u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija Makedonija primljena kao 181. članica Organizacije Ujedinjenih nacija.

Međutim, zbog zamerki i pritisaka Grčke, zbog imena, članstvo u UN je izvršeno pod privremenom referencom Bivša jugoslovenska Republika Makedonija.

Sporazum o rešavanju spora sa Grčkom postignut je 17. juna 2018. godine, prema kojem je zemlja dobila naziv Severna Makedonija.

Severna Makedonija je uspostavila diplomatske odnose sa 170 zemalja sveta, dok je njen ustavni naziv prihvatilo 135 zemalja, uključujući tri članice Saveta bezbednosti - Kinu, Rusku Federaciju i SAD.

Tokom proteklih godina nezavisnosti, Severna Makedonija je prošla kroz niz problema i teškoća, sve dok 27. marta 2020. nije postala 30. članica Natoa.