Stoilković: Izborom nove Vlade Severne Makedonije ispravljena istorijska nepravda za srpski narod

Ivan Stoilković
Izvor: Kosovo Online

Lider Demokratske partije Srba u Makedoniji (DPSM) Ivan Stoilković, koji je nakon pobede koalicije okupljene oko VMRO-DPMNE postao potpredsednik vlade u Skoplju i ministar za odnose među zajednicama, za Politiku kaže da "to što se pri vrhu izvršne vlasti nalazi neko na -ić ne samo da će ojačati poziciju srpskog naroda, već će biti i podsticaj za dodatno produbljivanje saradnje na svim poljima".

Stoilković kaže da to što je on prvi Srbin potpredsednik i ministar u Vladi Severne Makedonije u njenoj istoriji za srpski narod znači da sada ima adresu na najvišim nivoima makedonske vlasti, da je ta velika nepravda konačno ispravljena i da sada u njoj dostojno participiraju i imaju kome da se obrate.

“Mnogo je toga što smo započeli, pa morali da prekinemo kad se promenila vlast pre sedam godina. Mnogo je pozicija koje nam Ustav garantuje, a nismo ih uveli u praksu zbog nedostatka volje i destrukcije prethodne vladajuće garniture. Čeka nas ozbiljan rad, ali i nova platforma. Za Makedoniju ovo može biti samo od koristi i na dobrobit još većeg unapređenja odnosa između naših naroda i država”, kaže Stoliković.

Na pitanje da li je njegov izbor pokazatelj promena u makedonskoj politici i da li se zbog toga suočava sa spletkama s albanske strane, Stoilković kaže da je prethodna vlast kojom je rukovodila SDSM dovela Makedoniju na rub propasti.

“Pri formiranju ove vlade premijer Hristijan Mickoski je strogo vodio računa da u njoj nema nikog ko je korumpiran ili nestručan. Tako da je njegovo poverenje prema svima nama koji je činimo apsolutno nepodeljeno. Mi smo tim na istom zadatku, da izvučemo državu iz sveobuhvatne krize i tu nema prostora ni za kakvo politikanstvo. Ono što je za nas Srbe ovde posebno bitno jeste to što postoji jedna suluda koncepcija SDSM-a da uvek pre izbora na brzinu sklepaju dva-tri „srpska” udruženja i jednu „srpsku” partijicu od svojih članova koji se prezivaju na -ić, a zatim istu „prime” u svoju koaliciju. I onda se stvara privid da Srbi učestvuju u vlasti, a u stvari učestvuju aparati partije koja još od 1944. ima negatorski odnos prema svemu što je nacionalno, koja je u svojoj transformaciji od Saveza komunista Makedonije u SDSM uništila sve što je izvorno srpsko u korenu. Uostalom, kao i izvorno makedonsko. Otud u Makedoniji toliko mnogo „srpskih” subjekata čiji je jedini zadatak stvaranje razdora u srpskom nacionalnom tkivu”, dodaje.

Ističe da je siguran da 99 odsto Srba ovde nema pojma ko ih je„zastupao” u Sobranju proteklih sedam godina u okviru koalicije SDSM-a.

“Kao žrtve kontinuiteta takve politike prema svemu nacionalnom, izvorni Srbi i izvorni Makedonci su se prepoznali i već dugi niz godina traje plodonosna saradnja između DPSM i VMRO-DPMNE. Srpska zajednica je svoje najveće tekovine u Makedoniji povratila upravo u koaliciji sa VMRO-DPMNE. Srbi su stali uz makedonski narod kad mu je bilo najteže i moj izbor na ovo odgovorno mesto je logičan sled stvari. Inače, spletke ne kreira albanska strana već stranka čija se politika i praktikovanje iste pokazala pogubnom po nju samu, to jest DUI. To je perfidno jahanje na talasu mržnje prema Srbima kako bi se omalovažili pripadnici VLEN-a, albanskog partnera u našoj koaliciji. Nacionalni savet Srba u Makedoniji već radi istraživanje kako se to odražava na odnos Albanaca, ne samo prema meni nego i u makedonskoj administraciji prema Srbima korisnicima usluga budući da su u njoj još uvek većinom partijski poslušnici Aljija Ahmetija”, ističe Stoilković.

Stoliković je pre izbora rekao da se promenom vlasti očekuje poboljšanje atmosfere ne samo između naroda nego i između državnih rukovodstava dve zemlje, Srbije i Severne Makedonije.

“Odnos je danas nikad bolji i to će se produbljivati na svim poljima, jer s obe strane postoji i potreba i želja za tim. Naše ekonomije su komplementarne, obe države streme ka EU, a tu je i „Otvoreni Balkan”. I da ne bi sve to ostalo samo mrtvo slovo na papiru, moraćemo puno da radimo i mnogo toga da svakodnevno unapređujemo razmenjujući znanja, kapacitete i iskustva. Naša vlada je preuzela državu u devastiranom stanju i trebaće nam vremena da stabilizujemo stvari pre nego što krene zamajac političke i ekonomske konsolidacije”, kaže on.

Na pitanje kako Srbija, s obzirom da na neki način postaje politički lider u regionu, pomaže Srbima u Makedoniji, Stoliković kaže da je važno da Srbi iz Severne Makedonije "više ne moraju da kleče na kolenima pred nekim novim Lazarom Koliševskim da im se otvore vrata u Beogradu".

“Predsednik Vučić nam ih je otvorio širom, dobrodošli smo i mi se pitamo. Ostalo je stvar naše sposobnosti, organizovanosti i političke pismenosti. Tokom svih ovih godina, u kojima nam uopšte nije bilo lako, stekli smo veštinu da uspešno rešavamo svoje probleme ne opterećujući time maticu Srbiju, koja je i sama prošla Golgotu. Sada je sve lakše, a status Srbije kao lidera u regionu za Makedoniju na čijem je čelu ova vlada može biti samo od koristi. Uvek imajte u vidu da mi, pored toga što se aktivno borimo za boljitak i svaki napredak Makedonije kao naše otadžbine, već decenijama požrtvovano radimo da budemo na ponos Srpstvu i matici Srbiji. I mislim da uspevamo u tome”, zaključuje on.