Svetosavska akademija u Skoplju: Da u duhu Svetog Save sa svima gradimo prijateljstva

U Makedonskom narodnom pozorištu u Skoplju, povodom obeležavanja Dana Svetog Save, nacionalnog praznika srpske zajednice u Severnoj Makedoniji, održana je Svetosavska akademija, kojoj su prisustvovali najviši zvaničnici Severne Makedonije, Srbije, Republike Srpske i Crne Gore.
Na početku akademije su intonirane himne Srbije i Severne Makedonije, a događaj je otvorio potpredsednik Vlade Severne Makedonije i ministar za odnose sa zajednicama Ivan Stoilković.
„Iskreno, mislio sam da smo prošle godine kada nas je posetio predsednik Vučić dostigli vrh, i da ne može više i bolje od toga, ali na moju sreću, ipak može i bolje, a dokaz za to je prisustvo patrijarha srpskog gospodina Porfirija. Srce mi je puno, presrećan sam i zadovoljan što smo prisustvom patrijarha dobili podršku za svih 18 godina koliko radimo ovo“, rekao je Stoilković.
On je preneo poruke podrške predsedniku Vučiću, da nastavi i dalje sa politikom mira i stabilnosti, jer je to izuzetno značajno za Srbiju i ceo region.
Ukazao je da prisustvo važnih ličnosti iz Srbije i Severne Makedonije, Republike Srpske i Crne Gore, pokazuje koliko je ovo bitan događaj.
Patrijarh srpski Porfirije u obraćanju je istakao da je današnji dan veliki blagoslav za sve.
„Okupili smo se ovde da potvrdimo da su zaista divni, čudesni, nedokučivi i blagosloveni putevi gospodnji. Mi smo pokoljenje koje je blagosloveno. Doživeli smo danas da se u ovom slavnom i carskom Skoplju, doživeli smo da se okupimo da zajedno sa vrhovnim zvaničnicima Severne Makedonije, Srbije, Srpske proslavimo 850-tu godišnjicu od rođenja Svetoga Save, prvog poglavara samostalne pravoslavne crkve“, poručio je patrijarh Porfirije.
On je ukazao da ih je Sveti Sava okupio i tu, da nastave njegovo delo, da smelo nastave onim putem gospodnjim kojim su krenuli.
„Mi, idući putem koji nam je ukazao Sveti Sava, danas nastojimo upravo po primeru i u duhu Svetog Save, da gradimo najbolje moguće odnose sa svima i da gradimo prijateljstvo sa svima“, rekao je poglavar SPC.
Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski poručio je da je praznik Svetog Save dan „koji ujedinjuje srca svih koji prepoznaju vrednost duhovnosti, obrazovanja i humanosti simbol srpskog naroda, ali i univerzalnih vrednosti koje svi poštujemo, mira, ljubavi i zajedničke želje za napretkom“.
On je ukazao da su duhovni i kulturni simboli naroda Severne Makedonije i Srbije Sveti Kliment Ohridski i Sveti Sava.
„Oni su stubovi naših nacionalnih identiteta, ličnosti čije je nasleđe temelj obrazovanja, duhovnosti i kulturnog razvoja“, naglasio je Mickoski.
Poručio je da je Sveti Sava udario temelje Srpske pravoslavne crkve i bio ključni faktor u jačanju srpskog nacionalnog i duhovnog identiteta.
„Kao arhiepiskop ne samo da je organizovao crkvu već je povezao sa obrazovanjem, stvarajući osnovu za kulturni napredak srpskog Naroda. I Sveti Kliment i Sveti Sava su shvatili snagu znanja i duhovnosti kao sredstva za stvaranje jačih zajednica. Njihova dela nisu samo simboli prošlosti već i putokaz za budućnost, uvažavajući važnost obrazovanja, pismenosti i duhovnog jedinstva“, istakao je Mickoski.
Vizija ova dva sveca je i vizija dve nacije.
„Upravo ta vizija nas danas poziva da poštujemo njihova imena ne samo kao deo naše istorije već i kao putokaz za put koji zajedno gradimo kao komšije, prijatelji i partneri“, naglasio je Mickoski.
Naglasio je da je srpska zajednica u Severnoj Makedoniji važan deo društva.
„Ona je živi svedok naše multikulturalne i multietničke tradicije, kroz svoju kulturu, jezik i tradiciju, srpska zajednica aktivno doprinosi duhovnom i kulturnom bogatstvu naše zemlje. U njima vidimo snagu naše zajedničke price koju nastavljamo da pišemo zajedno“, kazao je Mickoski.
Poručio je da Severna Makedonija i Srbija imaju duboko ukorenjene istorijske veze koje nisu samo političke ili ekonomske prirode, već i bratske kulturne i duhovne.
„Naša saradnja je primer kako dve susedne zemlje mogu da podržavaju jedna drugu i stvaraju zajedničku budućnost“, rekao je Mickoski.
Dodao je da su evropske integracije zajednička težnja obe države.
„Verujemo da će makedonsko-srpsko prijateljstvo biti dodatni most ka evropskim vrednostima demokratije, vladavine prava i poštovanja čoveka prava. Zajedno idemo putem ka Evropskoj uniji sa shvatanjem da naši narodi zaslužuju stabilnost, razvoj i integraciju u savremeni svet, ali i sveobuhvatno poštovanje onoga što smo, šta smo bili i bićemo, iako nekako mi na tom putu zbog izvesnih sramnih odluka nekih političkih elita kao da smo zaboravile ove vrednosti“, istakao je Mickoski.
Rekao je da je ekonomska saradnja osnova međusobnog povezivanja dve države.
„ Makedonija i Srbija imaju ogroman potencijal da stvore nove ekonomske mogućnosti kroz razvoj infrastrukture, povećanje trgovine i podršku zajedničkim projektima i zajedničkim radom možemo da ojačamo našu konkurentnost na regionalnom i evropskom tržištu“, naveo je Mickoski.
Kao drugi bitan segment saradnje naveo je kulturu.
„Kultura je oduvek bila most koji povezuje narode, a makedonsko-srpska saradnja na ovim prostorima je snažan primer za to. Kroz razmenu umetničkih izložbi, pozorišnih predstava, književnih večeri i zajedničkih kulturnih manifestacija, naši narodi upoznaju i poštuju bogata tradicija drugog“, rekao je Mickoski i istakao značaj kulturne diplomatije kao sredstvo za još veće zbližavanje dve zemlje i dva naroda.
„Ova multietnička sloga nije samo simbol našeg društva, već i naša najveća snaga je naš zavet, naša obaveza prema budućim generacijama Samo uzajamnim poštovanjem i razumevanjem možemo izgraditi društvo u kome se svaki građanin, svaki građanin oseća ravnopravnim i cenjenim. Naš zadatak je da nastavimo da jačamo makedonsko-srpske odnose, da stvaramo nove mogućnosti za naše građane i da obezbedimo budućnost ispunjenu. saradnju i prosperitet“, poručio je Mickoski.
Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić ukazao je da se danas sa svečanosti u Skoplju šalju poruke mira i zajedništva, i da se tim putem mora ići.
„Dok slavimo ovu svečanost, podsetimo se da je naša najveća snaga u našoj duhovnosti, lik Svetog Save ukazuje nam da možemo prevazići sve izazove“, rekao je Mandić.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je poručio da je večeras u Skoplju centralno obeležavanje za Srbe, koji bi, kako je rekao, „da nije bilo Svetog Save, davno izgubili svoj identitet“.
„Mi smo našli načina, onome što jeste, Sveti Sava, naš duh, da se uzdignemo i ponovo krenemo i osvojimo naše vrednosti. Želimo da sa makedonskim narodom živimo u miru i slozu. I hvala opet makedonskoj državi što našem narodu, Srbima, daje slobodu koju doskora, nismo mogli o njoj da govorimo. Želeli bi da ovo gledamo i u drugim zemljama, i u drugim državama“, poručio je Dodik.
Na svečanosti je ministru kulture Srbije Nikoli Selakoviću uručena „Svetosavska povelja“, koju dodeljuje srpska zajednica.
Kako je istaknuto, Selaković je najbolje razumeo srpsko-makedonske odnose, a njegova vrata uvek su bila otvorena.
„Izuzetno sam počastvovan prilikom da večeras besedim i još vise priznanjem koje mi je uručeno, moram da priznam da osećam neizmernu radost i čast zbog ovog priznanja. Takođe, dužan sam da kažem da me večeras zbog svega toga obuzima, moram vam priznati, i trema. Jer govorite pred jednim patrijarhom i to srpskim, pećkim i pred jednim arhiepiskopom i to makedonskim,ohridskim, pred ovolikim brojem zvaničnika iz Severne Makedonije, iz Srbije i Republike Srpske i Crne Gore, te mi ne zamerite ako u mom govoru emocije nadvladaju razumom, jer nama Srbima, pomen imena Svetog Save budi emociju i pokreće razum“, rekao je ministar Selaković.
On je „Svetosavsku povelju“ posvetio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, čoveku, koji mu je, kako kaže, omogućio da se bori za srpski narod i koji ga je predložio prvi put za ministra.
Svečanu Svetosavsku akademiju svojim nastupima upotpunili su Prvo beogradsko pevačko društvo, dramski umetnik Slobodan Kustić, akademski muzičar Danijela Veselinović, operska pevačica Ljubica Vraneš i prvak opere Narodnog pozorišta u Beogradu Dragoljub Bajić, kao i umetnički ansambl Ministarstva odbrane Republike Srbije “Stanislav Binički”.
0 komentara