Svetska banka: Samo 28 posto obrazovanih Albanaca koji emigriraju radi u struci

Samo 28 odsto albanskih emigranata uspeva u inostranstvu da se zaposli u struci i bavi se zanimanjima za koja su se školovali, što Albaniju svrstava među poslednje zemlje na svetskom nivou kada je ta statistika u pitanju, pokazuju podaci Svetske banke, prenosi Kljan Kosova.
Stručnjaci za zapošljavanje izražavaju zabrinutost da veliki broj diploma stečenih u Albaniji ne pruža neophodna znanja za prilagođavanje međunarodnom tržištu.
"Ovi podaci pokazuju da od 100 školovanih Albanaca koji odlaze iz Albanije samo njih 28 radi u struci. Obrazovani se suočavaju sa brojnim problemima kada odu iz zemlje i suoče se sa znanjima i veštinama koje su potrebne u razvijenim zemljama. Čini se da nismo na istoj talasnoj dužini kao oni, zbog čega naše obrazovane ljude ne treba smatrati takvima. Dakle, pogledajte pažljivo deo našeg mozga, da li je to zaista mozak ili pseudo-mozak?“, rekao je stručnjak za zapošljavanje Erald Pašaj, prenosi Top Čenel.
On je objasnio i da Albanci koji napuštaju zemlju prave čudan kompromis, ostavljajući iza sebe radna mesta sa visokim pozicijama.
"Zašto pristajemo da idemo i radimo bilo kakav posao, iako imamo određeni društveni status ovde? I dalje smo spremni da prihvatimo pad statusa jer name je ovde loše. Nije dobro ni kad su plate, ali ni uslovi u pitanju, tu je i stres i teret koji svakodnevno primamo", rekao je Pašaj.
Pored neusklađenosti između obrazovanja i veština, drugi faktor koji utiče na lošu statistiku, jeste mentalitet potčinjavanja nasleđen iz komunističkog perioda, kako objašnjavaju stručnjaci za zapošljavanje.
"Kada pogledamo veći deo Zapada, uglavnom se srećemo sa konobarima Albancima koji tamo rade godinama. Nemamo prave ambicije. Zašto? Jer i samopouzdanje su ubila dva glavna faktora. Prvo - ekonomski, jer imamo finansijske nedostatke i drugo što smo se uvek osećali kao drugorazredni u razvijenoj Evropi. Mislimo da su stranci veštiji od nas i to nas prirodno potiskuje”, rekao je Pašaj.
Sa druge strane, medicinski radnici koji su otišli iz Albanije u Evropu su ti koji su lakše našli posao u struci, zbog velike potražnje za ovim pozicijama nakon pandemije Kovida 19.
0 komentara