Vuksanović: U toku militarizacija Zapadnog Balkana, Kurti je koristi za "rvanje" sa Beogradom
Viši istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Vuk Vuksanović ocenio je da je na prostoru Zapadnog Balkana u toku "militarizacija javnog i političkog prostora", ali da ipak ne treba očekivati incidente većih razmera.
„Ne verujem da ćemo videti povratak rata, ali verujem da ćemo videti svakako malu militarizaciju javnog i političkog prostora u regionu. Jer većina zemalja, na prvom mestu Srbija i Hrvatska, ono što rade jeste da zapravo zamenjuju svoj zastareli vojni arsenal koji potiče iz vremena JNA. Taj proces je sa jedne strane prirodan ako se uzme u obzir protok vremena, ali se isto tako koristi i kao neka politička poluga uticaja što u međunarodnoj, a što na unutrašnjoj političkoj areni“, izjavio je Vuksanović za Kosovo onlajn.
Prema njegovim rečima Hrvatska i Srbija to čine - svaka iz svojih razloga.
„Što se tiče Hrvatske, ona na međunarodnom planu pokušava da demonstrira da je lojalna članica Natoa i da ulaže neophodne napore i resurse u jačanje svoje odbrane. A što se tiče Srbije, ona tu svakako koristi kao neki vid svoje politike balansiranja između velikih sila i pokušaja da zadrži manevarski prostor za sebe, a isto tako i pokušava da ojača svoju pregovaračku poziciju u sporovima kao što je status Kosova“, naglašava Vuksanović.
Dodaje da Albanija želi da rat u Ukrajini iskoristi kako bi dobila podršku u jačanju sopstvene vojne industrije, ali i u saradnji sa SAD.
„Što se tiče Kosova, naravno tu i dalje sve treba dosta gledati u kontekstu Kurtijevog rvanja sa Beogradom i pokušaja da bude što provokativniji prema Beogradu“, ističe Vuksanović
Na pitanje da li bi građani trebalo da se zabrinu procesom militarizacije Zapadnog Balkana ovaj stručnjak kaže da je to prirodan sled „daljeg jačanja krhkih odnosa između država“.
„Mislim da bi obični građani svakako trebalo da se zabrinu, zato što ovo svakako dovodi do daljeg jačanja političkog domena i daljeg jačanja krhkog odnosa između država“, navodi Vuksanović.
Kaže da je nemoguće u potpunosti otpisati mogućnost konflikata, ali da je moguće da dođe do pojedinačnih akata nasilja, poput severa Kosova.
„I dalje je mala šansa da može izbiti rat u pravom smislu te reči. I dalje je jako prisustvo Natoa, lokalne zemlje imaju malo resursa za dugoročni sukob, a isto tako i lokalne elite bi mnogo izgubile u slučaju izbijanja sukoba. Ali u svakom slučaju, meci ne moraju da budu ispaljeni da bi šteta bila napravljena“, zaključuje Vuksanović.
0 komentara