Kikert nastavio svedočenje u Hagu: Ne znam da li je OVK poštovala Ženevsku konvenciju

Jan Kikert
Izvor: Print screen

U nastavku iskaza na sudjenju četvorici lidera OVK, optuženim za ratne zločine na Kosovu i u Albaniji, 1998-99, tadašnji austrijski izaslanik Jan Kikert izjavio je da ne zna da li je OVK poštovala Ženevsku konvenciju, kao što su mu 1998. obećale njene vodje.

Za zločine u više desetinama pritvora OVK nad Albancima, proglašenim za kolaborante, Srbima i Romima optuženi su tadašnji članovi Glavnog štaba OVK Hašim Tači, Kadri Veselji, Redžep Seljimi i Jakup Krasnići.

U glavnom iskazu, Kikert je juče posvedočio da je Tačiju i Krasnićiju, tokom susreta u julu 1998, skrenuo pažnju na "optužbe o pritvaranjima i otmicama" civila i da su mu oni odgovorili da OVK poštuje Ženevske konvecije zato što je "regularna armija".

Dok su ga unakrsno ispitivali branioci optuženih, Kikert je kazao da je to spomenuo "uzgred" na osnovu napisa u srpskoj štampi, te da se ne seća detalja odgovora vodja OVK.

Potvrdio je da tada nije imao nikakvih dokaza, ni detalja o zlodelima OVK.

Sudija Ginel Metro pitao je svedoka da li su mu Tači i Krasnići rekli šta će u praksi učiniti za poštovanje Ženevskih konvencija, a Kikert je odgovorio odrečno.

"Da li znate da je neki pripadnik OVK odgovarao za kršenje Ženevskih konvencija", pitao je sudija.

"Ne", odgovorio je Kikert.

Austrijski diplomata rekao je, na pitanje branilaca, da je, posle rata na Kosovu, od leta 1999, za istraživanje i procesuiranje ratnih zločina bio zadužen Unmik, ali da administracija UN za to nije bila spremna.

Na pitanje sudije Fergala Gejnora zna li da su i strane u sukobu obavezne da istraže i kazne zlodela svojih vojnika, svedok je kazao da "ne zna", jer "nije pravnik".

Kikert je potvrdio da je u leto 1999. bilo "iseljavanja i ubistava" Srba, ali i da je Tači javno osudjivao zločine i pozivao da oni prestanu, te da svi Srbi koji nisu ranije počinili zlodela nad Albancima ostanu na Kosovu.

Svedok je rekao i da su se Tači i tadašnji komandant Kosovskog zaštitnog korpusa Agim Čeku u julu 1999. "distancirali" od masakra nad 14 srpskih žetelaca u selu Staro Gracko i obećali brzu istragu.

Da će se lično uključiti u istragu tada je, po Kikertu, obećao i šef Unmika Bernar Kušner.

Počinioci zločina u Starom Grackom nikada nisu pronadjeni, ni kažnjeni.

Sudjenje Tačiju i saoptuženima biće nastavljeno sutra iskazom sledećeg svedoka optužbe.

Optužnica u 10 tačaka tereti Tačija (55), Veseljija (56), Seljimija (52) i Krasnićija (73) za: progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).

Navedene zločine, pripadnici OVK pod komandom optuženih počinili su, po optužnici, u 42 nelegalna pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 102 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999.

U optužnici je identifikovano 75 žrtava - 51 srpska, 23 albanske i jedna romska.

Šest tačaka optužnice tereti Tačija, Veseljija, Seljimija i Kransićija za  zločine protiv čovečnosti, a četiri tačke za ratne zločine.

Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.

Cilj tog zločinačkog poduhvata bilo je preuzimanje kontrole nad celim Kosovom nasiljem nad svima koje je OVK smatrala "protivnicima".

Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sujelman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.

Svi optuženi izjavili su da nisu krivi. Oni su u pritvoru u Hagu od hapšenja na Kosovu u novembru 2020.