Podnošenje zahteva za odbacivanje optužbi protiv bivših vođa OVK odloženo do 12. juna
Podnošenje zahteva za odbacivanje optužbi koje je odbrana bivših vođa OVK planirala da podnese odloženo je do 12. juna zbog prikupljanja novih dokaza u slučajevima u kojima su Hašim Tači, Kadri Veselji, Jakup Krasnići i Redžep Seljimi optuženi za ratne zločine, prenosi Dukađini.
Prihvatanje novih dokaza u slučaju protiv bivših vođa OVK optuženih za ratne zločine, takođe je odložilo podnošenje zahteva odbrane po tim optužbama.
Odbrana Hašima Tačija, Kadrija Veselija, Jakupa Krasnićija i Redžepa Seljimija planirala je da podnese zahtev za odbacivanje optužbi juče, 2. juna.
Kako je za Dukađini potvrdio Tačijev branilac advokat Luka Mišetić zahtev će biti podnet do 12. juna.
Predsedavajući sudija je odlučio da kao dokaze prihvati nekoliko međunarodnih izveštaja i dokaze koji se odnose na žrtve obuhvaćene optužnicom.
Prema tužilaštvu, ti dokazi potkrepljuju navode o zlostavljanju i mučenju pritvorenika, dok se odbrana optuženih tome protivi.
Prema rečima advokata akreditovanog od strane Specijalnog suda Taulanta Hodaja, ta pitanja ne mogu uticati na dodatno produženje suđenja.
„Verujem da će sud doneti odluku pre kraja juna i eventualno početi u julu, jer je u avgustu odmor i da će početi saslušavanje svedoka advokata žrtava i advokata branilaca optuženih, ali to se možda neće dogoditi i počeće posle odmora. Manje-više su u okviru rokova i prognoza kako je planirano pre dve godine“, izjavio je Hodaj.
Specijalizovano tužilaštvo je završilo iznošenje dokaza u ovom postupku 15. aprila. Nakon toga, zatražena je izmena mere bezbednosti za optužene, a prema rečima advokata Hodaja, nekoliko faktora je uticalo da se to ne dogodi.
Predsednica Specijalnog suda Ekaterina Trendafilova nedavno je posetila Kosovo, ali je otkazala planirani sastanak sa medijima, zbog protesta veterana OVK.
0 komentara