Smakaj se izjasnio da nije kriv tokom suđenja u Specijalnom sudu

Baškim Smakaj
Izvor: Reporteri

Bivši šef Kosovske informativne agencije Baškim Smakaj izjasnio se u Specijalnom sudu da nije kriv po optužbama koje je Specijalno tužilaštvo podiglo protiv njega, prenosi Telegrafi.

Kako se navodi u saopštenju Specijalnog suda, Smakaj je dao ovu izjavu 17. decembra, istog dana kada je održana prva konferencija o napretku slučaja.

Iako izjava nije data na javnoj sednici, Smakaj je dostavio svoju pisanu izjavu koja je objavljena 14. januara.

Inače, Baškim Smakaj, Fadilj Fazljiu i Isni Kilaj uhapšeni su 5. decembra 2024. godine na Kosovu i prebačeni u pritvorski objekat Kosovske zatvorske službe 6. decembra 2024. godine na osnovu potvrđene optužnice i naloga za hapšenje koje je izdao Hag, prenosi „Zakletva za pravdu“.

U međuvremenu, Tačiju je uručen nalog za hapšenje u pritvorskom objektu u Hagu 5. decembra 2024. godine, navodi se u saopštenju Kosovskih bezbednosnih snaga.

Hajredinu Kučiju je uručena potvrđena optužnica i poziv za prvo pojavljivanje pred sudijom za prethodni postupak, koje je održano 9. decembra.

U optužnici se navodi da je Tači predvodio i učestvovao u ovim naporima kroz obilaske pritvorskih objekata dok je bio zatočen u okviru suđenja za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.

U njemu se navodi da su se članovi grupe Fazljiu, grupe Smakaj i grupe Kilaj dogovorili da utiču na svedoke ZPS tokom neprivilegovanih poseta 2. jula, 9. septembra i 6. oktobra 2023. godine.

Kao rezultat, Tači se suočava sa tri optužbe za ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti, tri optužbe za povredu tajnosti postupka i četiri optužbe za nepoštovanje suda.

U međuvremenu, Kilaj, Smakaj i Fazljiu optuženi su za pokušaj ometanja službenih lica u vršenju službene dužnosti i nepoštovanje suda. Kuči se, pak, suočava sa dve optužbe zbog nepoštovanja suda.