Belgija sutra preuzima predsedavanje Savetu Evropske unije

Evropska unija
Izvor: RTV

U izbornoj godini u Evropskoj uniji, šestomesečno predsedavanje Evropskim savetom 1. januara preuzima Belgija.

Zemlja koja je prva predsedavala Evropskom zajednicom 1958. godine, po 14. put naći će se u ulozi predsedavajućeg u izazovnoj godini za Uniju.

I dajle bukti rat u Ukrajini, koja je krajem 2023. dobila status kandidata za članstvo u EU, uz protivljenje Mađarske, koja je uložila veto na donošenje odluke o finansijskoj pomoći Ukrajini, zbog čega je Kijev, bar za sada, ostao bez podrške vredne 50 milijardi evra od EU.

Zato Uniju 1. februara očekuje vanredni samit, na kojem će se razgovarati o višegodišnjem budžetu EU, uključujući pitanja finansijske pomoći Ukrajini.

Početkom decembra, ministarka spoljnih poslova Belgije Ađa Labib saopštila je da će prioriteti belgijskog predsedavanja biti promocija vladavine prava i demokratije, jačanje ekonomske konkurentnosti, nastavak zelene tranzicije, unapređenje socijalne agende, zaštita granica i ljudi i promovisanje globalne Evrope, uz poruku da će ostati kontinuirano posvećeno Ukrajini, u borbi protiv ruske invazije.

Istovremeno, zemlje Zapadnog Balkana još uvek su „na čekanju“ u EU, iz koje stižu poruke da ovaj region ne sme ostati zanemaren zbog dešavanja na istoku kontinenta.

U narednoj godini, Uniju očekuju izbori za Evropski parlament, koji će se održati od 6. do 9. juna, nakon kojih će, biti poznat i novi sastav Evropske komisije.

U iščekivanju izbora, mnogo je pitanja koja će, verovatno, biti na čekanju, među kojima je i dijalog Beograda i Prištine, kojim posreduje EU.

Ipak, očekuje se da pre kraja januara Evropska komisija i visoki predstavnik EU predlože Savetu izmene i dopune merila za Poglavlje 35 pristupnih pregovora Srbije kako bi se "odrazile njene obaveze koje proizilaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa i njegovog implementacionog aneksa".

Na čekanju će, verovatno, ostati i zahtev Kosova za članstvo u EU.

Tokom predsedavanja Španije, nije bilo nikakvih koraka u vezi sa tim zahtevom, a prištinski analitičari ne očekuju napredak u tom pravcu ni pod belgijskim vođstvom.

Nakon Belgije, 1. jula 2024. godine, predsedavanje EU preuzeće Mađarska.