Dautović: U Gazi više nema ko da broji mrtve, Kosovo odavno nije među svetskim prioritetima

Mirko Dautović
Izvor: Kosovo Online

Spoljnopolitički analitičar Mirko Dautović izjavio je povodom godišnjice početka rata u Pojasu Gaze da ovaj sukob ne samo da se nije smirio, već će se najverovatnije i proširiti na Bliskom istoku, a da je najveća tragedija što se došlo u situaciju da "više nema ko da broji mrtve". On dodaje da je i pre ovog sukoba Kosovo prestalo da bude među svetskim prioritetima.

„Rat ne samo što se nije smirio, nego će se najverovatnije proširiti i već se zapravo proširio na Liban. Bojim se da postoji velika mogućnost da Izrael izvrši napad na Iran, bombardujući njihova naftna polja ili nukularna postrojenja“, kaže Dautović za Kosovo onlajn.  

Dodaje da sve procene o broju mrtvih treba uzeti sa rezervnom.

„Više nema ko da broji mrtve. Dakle, te brojke koje nam dostavlja Ministarstvo zdravlja u Gazi su zapravo dostigle 30 i nešto hiljada već u martu i taj rast je zapravo vrlo blag“, ističe Dautović.

Ključan razlog vidi u činjenici da je u izraelskim napadima uništen veliki broj bolnica i da je za ovih godinu dana broj mrtvih verovatno nekoliko stotina hiljada.

Kaže da se do preciznih podataka može doći tek ukoliko se nakon rata na teritoriji Gaze sprovede popis.

„U šta čisto sumnjam“, ističe ovaj analitičar.

Prema njegovom mišljenju Izrael je izvršio genocid koji se ogleda ne samo u direktnim ubistvima, već i uništavanju čitave teritorije Gaze.

„Znate, vi ne morate da sprovedete genocid samo direktnim ubijanjem ljudi, vi možete to da uradite i tako što onemogućite život na nekom prostoru, a to je urađeno u Pojasu Gaze. Tu više ništa ne može ni da bude podignuto, niti išta može da raste. Ljudi koji budu preživeli, kad god se sve ovo bude završilo, neće prosto moći tu da žive. To je dakle sada nenaseljiva zona“, naglašava Dautović.

Na pitanje da li je rat na Bliskom istoku pomerio Kosovo iz fokusa prioriteta na međunarodnom planu, Dautović kaže da ono to odavno nije i da je ovaj slučaj 2008. godine pao u zaborav.

„Kosovo ne da nije prioritet, nego niko ni ne zna za njega. Retko ko zna i za Srbiju u većem delu sveta. Naprosto, ta stvar je što se tiče zapadnih zemalja rešena 2008, a što se tiče ostalih zemalja, Kosovo svakako jeste presedan“, smatra Dautović.

Ipak, ističe da će svi koji se budu u budućnosti bavili izučavanjem istorije međunarodnih odnosa videti značaj koji je imalo kršenje suvereniteta i međunarnog prava 1999. intervencijom Natoa, ali i onim što se, naglašava, izrodilo iz toga navodeći napad na Irak od strane zapadnih saveznika, a zatim i rusku invaziju na Ukrajinu.

„Sve potiče, znate, od tog kršenja. To je prvi primer takvog eklatantnog kršenja međunarnog prava. Međutim, sam slučaj Kosova je pao u zaborav. I retko ko uopšte zna gde su Srbija, gde je Kosovo, retko ko će biti upućen u to. Tako da Kosovo nije prioritet odavno gotovo ni kod koga u međunarodnoj zajednici na celoj planeti“, zaključuje Dautović.