Premijer Grenlanda: Ne želimo da budemo Amerikanci

Mute Egede premijer Grenlanda
Izvor: Facebook

Premijer Grenlanda Mute Egede rekao je da ljudi na arktičkoj teritoriji ne žele da budu Amerikanci, ali da razume interes novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa za ostrvo s obzirom na njegovu stratešku lokaciju, piše Juronjuz.

Komentari Mute B. Egedea usledili su nakon što je Tramp ranije ove nedelje rekao da ne isključuje upotrebu sile ili ekonomskog pritiska kako bi Grenland, poluautonomna teritorija Danske, postao deo Sjedinjenih Država.

Tramp je rekao da je to pitanje nacionalne bezbednosti SAD.

Egede je priznao da je Grenland deo severnoameričkog kontinenta i „mesto koje Amerikanci vide kao deo svog sveta“, ali je rekao da nije razgovarao sa Trampom od kada je dao komentare.

Grenland za Grenlađane

Egede je pozivao na nezavisnost Grenlanda, predstavljajući Dansku kao kolonijalnu silu koja nije uvek dobro tretirala autohtono Inuitsko stanovništvo.

"Grenland je za Grenlanđane. Ne želimo da budemo Danci, ne želimo da budemo Amerikanci. Želimo da budemo Grenlanđani", rekao je on na konferenciji za novinare zajedno sa danskom premijerkom Mete Frederiksen u Kopenhagenu.

Trampova želja za Grenlandom izazvala je zabrinutost u Danskoj, kao i širom Evrope.

Ali Frederiksen je rekla da vidi pozitivan aspekt u diskusiji.

„Debata o nezavisnosti Grenlanda i najnovije najave iz SAD pokazuju nam veliko interesovanje za Grenland“, rekla je ona.

„Grenland pripada Grenlanđanima – nikom drugom”.

Frederiksen i Egede razgovarali su sa novinarima nakon dvogodišnje skupštine Danske i dve teritorije njenog kraljevstva, Grenlanda i Farskih ostrva.

Sastanak je ranije zakazan i nije sazvan kao odgovor na Trampove nedavne primedbe.

Trampov najstariji sin takođe je u utorak posetio Grenland, sletevši u avionu sa natpisom „Tramp” i podelivši lokalnom stanovništvu kape  sa natpisom Učinite Ameriku ponovo velikom.

Danski javni emiter, DR, izvestio je u petak da je Trampov tim ohrabrio beskućnike i socijalno ugrožene ljude na Grenlandu da se pojave u video snimku noseći kape Maga nakon što im je ponuđen besplatan obrok u restoranu.

U izveštaju se citira lokalni stanovnik Toma Amtofa, koji je neke od njih prepoznao na video snimku koji je emitovao Trampov tim.

„Podmićuju ih i to je duboko neukusno“, rekao je on.

Najveće ostrvo na svetu

Grenland ima 57.000 stanovnika. Ali to je ogromna teritorija koja poseduje prirodne resurse koji uključuju naftu, gas i elemente retkih zemalja, za koje se očekuje da će postati dostupniji kako se led topi zbog klimatskih promena.

Takođe ima ključnu stratešku lokaciju na Arktiku, gde Rusija, Kina i drugi nastoje da prošire svoj otisak.

Grenland, najveće ostrvo na svetu, leži bliže severnoameričkom kopnu nego Danskoj.

Dok je Kopenhagen odgovoran za svoje spoljne poslove i odbranu, SAD takođe dele odgovornost za odbranu Grenlanda i tamo upravljaju vazdušnom bazom na osnovu sporazuma iz 1951. godine.