Rubio: Neke članice Natoa ne rade dovoljno na bezbednosti, Grenland postaje ključna tačka u geopolitici

Državni sekretar SAD Marko Rubio naveo je da je pozicija američkog predsednika Donalda Trampa o Natou ista kao i kod njegovih prethodnika, a to je da mnogi saveznici u Alijansi ne rade dovoljno na sopstvenoj bezbednosti, jer misle da će ih SAD zaštititi ukoliko se za tim ukaže potreba, prenosi Juronjuz Srbija.
Rubio je naveo da je svaki predsednik imao istu primedbu.
„On je zaista ozbiljan s tim u vezi, i to je ono na šta ukazuje. I da budemo pošteni - Poljska, Litvanija, Estonija - što ste bliži Rusiji, više trošite kao procenat svog BDP na nacionalnu odbranu. Ali onda imate zemlje kao što su Francuska, ili zemlje poput Nemačke. To su velike ekonomije i one ne troše toliko na nacionalnu bezbednost. Zašto? Zato što se oslanjaju na Nato“, rekao je Rubio u emisiji „Megin Keli šou“.
On je rekao da te zemlje smatraju da ne treba da troše toliko na odbranu „jer su Amerikanci tu“ i smatra da neke zemlje moraju da urade više.
„SAD žele Nato u kojem imaju snažne i sposobne saveznike, kao što je Finska. Oni prave oružje, donose nešto na sto. Treba nam više zemalja koje se ponašaju na taj način u savezu i onda će to biti jači savez. Biće u stanju da sarađuju ne samo u Evropi, već i u drugim izazovima sa kojima se suočavamo širom sveta, možda čak i u Indijsko-pacifičkom regionu“, kazao je Rubio.
Rubio je upozorio na strateški značaj Grenlanda i istakao da se Arktik brzo pretvara u ključnu tačku za svetsku trgovinu i energetsku proizvodnju, zbog čega bi mogao da postane i predmet globalnog političkog sukoba, navedeno je u saopštenju Stejt departmenta.
Prema njegovim rečima, ako Kina pokuša da uspostavi vojnu prisutnost na Grendlandu, to bi moglo da predstavlja ozbiljan izazov po nacionalnu bezbednost SAD.
„Sjedinjene Države već imaju bezbednosni sporazum sa Danskom koji se odnosi na Grenland, ali ako se situacija pogorša, postavlja se pitanje: Da li bismo morali da preuzmemo veću kontrolu nad tim regionom“, istakao je Rubio.
Iako Danska nije zainteresovana za prodaju teritorije, Tramp je jasno stavio do znanja da bi SAD trebalo da imaju veću kontrolu nad tom teritorijom. Rubio je naglasio da je Trampov pristup „direktan i iskren“ i da bi takvi razgovori trebalo da se vode na odgovarajućim forumima.
Kada je reč o Ukrajini, Rubio se osvrnuo na različita mišljenja u Republikanskoj stranci o podršci Kijevu.
„Imamo Amerikance koji sada pate. Mislim da je to većinsko mišljenje čak i među republikancima. Prvo, da kažem ovo: mi mislimo da je ono što je Putin uradio strašno. Invazija na jednu zemlju, zločini koje je počinio. Uradio je strašne stvari. Ali ono što je bilo nepošteno je to što smo na neki način ljude naveli da veruju da će Ukrajina moći ne samo da pobedi Rusiju, već i da je uništi, da je pogura sve do onoga kako je svet izgledao 2012. ili 2014. godine, pre nego što su Rusi zauzeli Krim“, istakao je Rubio.
Državni sekretar SAD je istakao da je stav Donalda Trampa da dugotrajan konflikt treba da se završi kroz pregovore.
„U svakim pregovorima, obe strane će morati da nešto ustupe. To će biti teška diplomatija, što je nešto što smo nekada radili u svetu u prošlosti, i bili smo realni u vezi sa tim. Rat je neodrživ sa svih strana, a i Rusija plaća veliku cenu zbog svega ovoga u svojoj ekonomiji, inflaciji i slično“, zaključio je Rubio.
0 komentara