Stoltenberg i Fon der Lajen zabrinuti nakon vesti o smrti Navaljnog
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i generalni sekretar Nato Jens Stoltenberg izrazili su danas duboku zabrinutost nakon vesti o smrti lidera ruske opozicije Alekseja Navaljnog.
Stoltenberg je, novinarima, kazao da sve činjenice u vezi smrti Navaljnog moraju biti utvrđene.
„Rusija će morati da odgovori na brojna ozbiljna pitanja. Navaljni je bio snažan glas za mir i demokratiju, godinama. Nato zemlje su dugo tražile da bude pušten iz pritvora“, rekao je on.
Stoltenberg je ocenio da je Rusija postala sve više autoritarna država.
Izrazio je uverenje da međunarodna zajednica mora da podrži Ukrajinu, jer ako Vladimir Putin pobedi svet će, kaže, biti opasniji.
„Putinova pobeda bude poruka autoritarnim liderima da ako koriste silu mogu da dobiju šta žele“, naglasio je on.
Fon der Lajen je izrazila duboku potrešenost vešću o smrti Navaljnog.
„To pokazuje da Putin strahuje najviše od sopstvenog stanovništva. Putin i njegovi prijatelji se plaše sopstvenog stanovništva koje se bori za slobodu“; kazala je ona.
Fon der Lajen je ocenila da je smrću Navaljnog svet izgubio borca za slobodu.
0 komentara